ԱՄՀ-ն, ՀՀ ԿԲ-ն եւ ՎԶԵԲ-ը քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները - Mediamax.am
4256 դիտում
ԱՄՀ-ն, ՀՀ ԿԲ-ն եւ ՎԶԵԲ-ը քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան ասել է, որ «ԱՄՀ-ն կշարունակի օժանդակել Հայաստանին` կարողությունների ամրապնդման եւ խոցելիությունների նվազեցման ուղղությամբ, այդ թվում` ֆինանսական հատվածում»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ապրիլի 27-ին Երեւանում եւ ապրիլի 28-29-ը Ծաղկաձորում կայացավ սեմինար, որի ընթացքում ԱՄՀ, ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ներկայացուցիչները քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասել է, որ «գնաճի տեմպի վերջին արագացումը, թեեւ հիմնականում պայմանավորված էր պարենի եւ վառելիքի միջազգային գների բարձրացումով, ցույց է տվել լավ խարսխված գնաճային սպասումների եւ արդյունավետ հաղորդակցության եւ գործիքներ ունենալու անհրաժեշտությունը»:
Սեմինարին մասնակցեցին Ալբանիայի, Բելառուսի, Չեխիայի, Վրաստանի, Հունգարիայի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Մոնղոլիայի, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Տաջիկստանի եւ Ուկրաինայի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչներ:

МВФ, ЕБРР И ЦБ Армении обсудили пути улучшения инструментов денежно-кредитной политики - Mediamax.am
4257 просмотров
МВФ, ЕБРР И ЦБ Армении обсудили пути улучшения инструментов денежно-кредитной политики
Ереван/Медиамакс/. Постоянный представитель МВФ в Армении Гильермо Толоса сказал, что «Фонд продолжит содействовать Армении для повышения возможностей и снижении уязвимости, в том числе, в финансовом секторе».
Как сообщает Медиамакс, 27 апреля в Ереване, а 28-29 апреля в Цахкадзоре прошел семинар, в ходе которого представители МВФ, Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и ЦБ Армении обсудили пути улучшения денежно-кредитной политики.
Председатель ЦБ Артур Джавадян сказал, что «последнее ускорение темпов инфляции, обусловленное главным образом ростом международных цен на продовольствие и топливо, тем не менее продемонстрировало необходимость наличия инструментов грамотно обоснованных инфляционных ожиданий и эффективной коммуникации».
В семинаре принимали участие представители центральных банков Албании, Беларуси, Чехии, Грузии, Венгрии, Казахстана, Молдовы, Монголии, Норвегии, Польши, России, Сербии, Таджикистана и Украины.