ԱՄՀ-ն, ՀՀ ԿԲ-ն եւ ՎԶԵԲ-ը քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները - Mediamax.am
4256 դիտում
ԱՄՀ-ն, ՀՀ ԿԲ-ն եւ ՎԶԵԲ-ը քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան ասել է, որ «ԱՄՀ-ն կշարունակի օժանդակել Հայաստանին` կարողությունների ամրապնդման եւ խոցելիությունների նվազեցման ուղղությամբ, այդ թվում` ֆինանսական հատվածում»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ապրիլի 27-ին Երեւանում եւ ապրիլի 28-29-ը Ծաղկաձորում կայացավ սեմինար, որի ընթացքում ԱՄՀ, ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ներկայացուցիչները քննարկեցին դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասել է, որ «գնաճի տեմպի վերջին արագացումը, թեեւ հիմնականում պայմանավորված էր պարենի եւ վառելիքի միջազգային գների բարձրացումով, ցույց է տվել լավ խարսխված գնաճային սպասումների եւ արդյունավետ հաղորդակցության եւ գործիքներ ունենալու անհրաժեշտությունը»:
Սեմինարին մասնակցեցին Ալբանիայի, Բելառուսի, Չեխիայի, Վրաստանի, Հունգարիայի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Մոնղոլիայի, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Տաջիկստանի եւ Ուկրաինայի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչներ:

Yerevan/Mediamax/. Guillermo Tolosa, IMF Resident Representative in Armenia, said that “The IMF will continue to support Armenia and other countries in the region strengthen their policy capacity and reduce vulnerabilities, including in the financial sector”.
Mediamax reports that a high-level workshop hosted by the International Monetary Fund (IMF), the Central Bank of Armenia (CB), and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Yerevan on April 27, and in Tsakhkadzor on April 28–29, considered ways to improve monetary policy tools.
Artur Javadyan, Chairman of the Central Bank of Armenia said, “The recent acceleration of inflation, although driven mainly by global food and fuel price increases, has shown the importance of having well-anchored inflationary expectations and strong communications and tools”.
The workshop brought together representatives from the central banks of Albania, Armenia, Belarus, the Czech Republic, Georgia, Hungary, Kazakhstan, Moldova, Mongolia, Norway, Poland, Russia, Serbia, Tajikistan, and Ukraine.