Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայ առեւտրային ցանցի» հիմնադիր խորհրդաժողովը մեկնարկել է այսօր Երեւանում` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի եւ Հայ-կանադական գործարար խորհրդի անդամների մասնակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը, խորհրդաժողովն անց է կացվում Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի վարչապետը եւ էկոնոմիկայի նախարարը:
Ինչպես նշել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայ առեւտրային ցանցի նպատակն է լինելու ձեւավորել աշխարհի տարբեր երկրներում գործող հայկական գործարար միավորումների ցանց, ներգրավել այդ ցանցում ծագումով հայ բազմաթիվ գործարարների եւ ստեղծել համագործակցության միասնական հարթակ` նպաստելով Հայաստանում եւ արտերկրում բիզնես-նախագծերի համատեղ իրականացմանը:
Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը նշել է, որ գործողությունների տնտեսական միասնական հարթակի ստեղծումը նոր շունչ կհաղորդի Հայաստան-սփյուռք բիզնես-գործակցության զարգացմանը:

Всемирная «Армянская коммерческая сеть» учреждена в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Учредительное собрание «Армянской коммерческой сети» прошло сегодня в Ереване с участием членов Торгово-промышленной палаты Армении (ТППА) и Армяно-канадского совета предпринимателей.
Как сообщает Медиамакс, сеть создана по инициативе министерства диаспоры Армении.  В мероприятии приняли участие премьер-министр и министр экономики Армении.
Как отметила министр диаспоры Грануш Акопян, целью Армянской коммерческой сети будет формирование сети армянских бизнес-объединений, действующих в разных странах, привлечение к новой глобальной сети большого числа бизнесменов армянского происхождения и создание единой платформы сотрудничества.
Председатель ТППА Мартин Саргсян отметил, что создание единой экономической платформы придаст новый импульс развитию деловых связей между Арменией и диаспорой.