Նախագահը հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատարներին առաջարկել է մասնակցել նոր հարկյային օրենսդրության մշակմանը - Mediamax.am
4248 դիտում
Նախագահը հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատարներին առաջարկել է մասնակցել նոր հարկյային օրենսդրության մշակմանը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երեւանում հանդիպել է Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատար 12 ընկերությունների ղեկավարների հետ` առաջարկելով նրանց մասնակցել ոլորտի հարկմանը վերաբերող նոր օրենսդրության մշակմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, հանդիպումից հետո զրուցելով լրագրողների հետ` ՀՀ նախագահն ասաց, որ ցանկանում էր անձամբ հավաստիացնել ընկերությունների ղեկավարներին, որ պետության կողմից ձեռնարկված ոլորտի հարկային եւ մաքսային բարեփոխումները 3 տարիների ընթացքում էապես կհեշտացնեն հանքարդյունաբերողների գործունեությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ 2010-ին 2009-ի հետ համեմատ Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի շրջանառությունն աճել է 85 մլրդ դրամով, իսկ հարկային մուտքերը 7.9 մլրդ դրամից հասել են 16.9 մլրդ-ի:
Ըստ նրա, հանքարդյունաբերության հարկման վերաբերյալ նոր օրենսդրության շնորհիվ ակնկալվում է, որ ոլորտի հարկման ծավալները կավելանան 2-2.5 անգամ:
“Վալլեքս” խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանի խոսքերով, ընկերությունների խումբը սեփական փորձի վրա է զգում հարկային եւ մաքսային ոլորտում դրական փոփոխությունները: “1997-ից ի վեր մենք խնդիրներ ունեինք ավելացված արժեքի հարկի գծով գերավճարների ոչ ժամանակին վերադարձնելու հետ, եւ այս հարցը լուծում ստացավ միայն վերջին տարվա ընթացքում”, - նշեց գործարարը:
“Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի” տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ Հայաստանում պղնձի վերամշակման գործարանի կառուցման հեռանկարը: «Որոշեցինք այդ հարցը մի քանի տարով հետաձգել, քանի որ, ինչպես ցույց տվեցին ուսումնասիրությունները, հանրապետությունում արտադրվող պղնձի քանակը դեռեւս բավարար չէ. այն պետք է կազմի շուրջ 60-80 հազ տոննա, մինչդեռ ներկայումս դեռեւս չի հասնում 40 հազարի», - ասաց Մաքսիմ Հակոբյանը:

Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретился сегодня в Ереване с руководителями 12 ведущих компаний горнодобывающей сферы, предложив им принять участие в разработке нового законодательства по налогообложению отрасли.
Как сообщает Медиамакс, в беседе с журналистами президент Армении сказал, что пожелал лично заверить руководителей компаний, что предпринятые государством налоговые и таможенные реформы в сфере горнодобывающей промышленности существенно упростят их деятельность.
Начальник Комитета по госдоходам Армении Гагик Хачатрян сообщил, что по сравнению с 2009 годом, в 2010 году оборот горнодобывающей промышленности вырос на 85 млрд драмов, а налоговые поступления с 7,9 млрд. достигли 16,9 млрд драмов.
По его словам, благодаря новому законодательству по налогообложению горнодобывающей промышленности ожидается, что объемы налогообложения сферы вырастут в 2-2,5 раз.
По словам председателя «Валлекс групп» Валерия Межлумяна, группа компаний на собственном опыте ощущает положительные изменения в налоговой и таможенной сферах. «С 1997 года у нас были проблемы с задержкой возвращения сверхвыплат по налогу на добавленную стоимость, и этот вопрос получил разрешение только в течение последнего года», - сказал предприниматель.
Директор Зангезурского медно-молибденового комбината Максим Акопян сообщил, что в ходе встречи были обсуждены перспективы строительства в Армении завода по переработке меди. «Мы решили отложить этот вопрос на несколько лет, так как объемов извлекаемой в республике меди пока недостаточно», - сказал Максим Акопян.