Նախագահը հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատարներին առաջարկել է մասնակցել նոր հարկյային օրենսդրության մշակմանը - Mediamax.am
4248 դիտում
Նախագահը հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատարներին առաջարկել է մասնակցել նոր հարկյային օրենսդրության մշակմանը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երեւանում հանդիպել է Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի առաջատար 12 ընկերությունների ղեկավարների հետ` առաջարկելով նրանց մասնակցել ոլորտի հարկմանը վերաբերող նոր օրենսդրության մշակմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, հանդիպումից հետո զրուցելով լրագրողների հետ` ՀՀ նախագահն ասաց, որ ցանկանում էր անձամբ հավաստիացնել ընկերությունների ղեկավարներին, որ պետության կողմից ձեռնարկված ոլորտի հարկային եւ մաքսային բարեփոխումները 3 տարիների ընթացքում էապես կհեշտացնեն հանքարդյունաբերողների գործունեությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ 2010-ին 2009-ի հետ համեմատ Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի շրջանառությունն աճել է 85 մլրդ դրամով, իսկ հարկային մուտքերը 7.9 մլրդ դրամից հասել են 16.9 մլրդ-ի:
Ըստ նրա, հանքարդյունաբերության հարկման վերաբերյալ նոր օրենսդրության շնորհիվ ակնկալվում է, որ ոլորտի հարկման ծավալները կավելանան 2-2.5 անգամ:
“Վալլեքս” խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանի խոսքերով, ընկերությունների խումբը սեփական փորձի վրա է զգում հարկային եւ մաքսային ոլորտում դրական փոփոխությունները: “1997-ից ի վեր մենք խնդիրներ ունեինք ավելացված արժեքի հարկի գծով գերավճարների ոչ ժամանակին վերադարձնելու հետ, եւ այս հարցը լուծում ստացավ միայն վերջին տարվա ընթացքում”, - նշեց գործարարը:
“Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի” տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ Հայաստանում պղնձի վերամշակման գործարանի կառուցման հեռանկարը: «Որոշեցինք այդ հարցը մի քանի տարով հետաձգել, քանի որ, ինչպես ցույց տվեցին ուսումնասիրությունները, հանրապետությունում արտադրվող պղնձի քանակը դեռեւս բավարար չէ. այն պետք է կազմի շուրջ 60-80 հազ տոննա, մինչդեռ ներկայումս դեռեւս չի հասնում 40 հազարի», - ասաց Մաքսիմ Հակոբյանը:

Armenian President suggested that the leaders of the mining industry participate in elaboration of new tax legislation - Mediamax.am
4247 views
Armenian President suggested that the leaders of the mining industry participate in elaboration of new tax legislation
Head of Armenian State Revenues Committee Gagik Khachatryan
Yerevan, April 27. /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsian met in Yerevan today with leaders of 12 leading companies in the mining sphere, suggesting that they participate in elaboration of the new legislation on taxation of the sector.
Mediamax reports that in a conversation with the journalists, Armenian President said that he wanted to personally assure the heads of companies that the tax and customs reforms in the sphere of mining industry, taken up by the state, will significantly facilitate their activity.
Head of Armenian State Revenues Committee Gagik Khachatryan informed that as compared to 2009, in 2010, the turnover of the mining industry increased by AMD 85bln, and tax proceeds increased from AMD 7.9bln, reaching AMD 16.9bln.
According to him, due to the new legislation on mining industry taxation, the taxation volumes of the sphere are expected to increase 2-2.5 times.
According to the Chairman of “Vallex Group” Valeri Mezhlumyan, the Group of Companies experiences the positive changes in tax and customs spheres. “Since 1997, we had been having problems with delay in return of excessive payments on value added tax, and this issue was solved only over the past year”, the entrepreneur said.
Director of Zangezur Copper-Molybdenum Plant Maxim Hakobyan informed that during the meeting they discussed prospects of building a copper processing plant in Armenia. “We decided to postpone this issue for a few years, since the volumes of the copper, extracted in the republic, are not sufficient yet”, Maxim Hakobyan said.