ԿԲ սթրես-թեստերը վկայում են բանկային համակարգի բարձր հուսալիության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նույնիսկ եթե ՀՀ բանկային համակարգի վարկերի 30%-ը որակավորվի որպես «վատ», ոչ մի բանկ խնդիր չի ունենա վճարունակության հետ, այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ ֆինանսական համակարգի կայունության եւ զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում Վահե Վարդանյանն ասել է, որ ԿԲ-ն ամեն ամիս մշակում է սթրես-սցենարներ բանկային համակարգի համար` դրա կայունության հարցում վստահ լինելու նպատակով:
«Նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում, երբ համախառն վարկային պորտֆելի 30%-ը որակավորվի որպես «վատ վարկ», համակարգը կարող է կլանել բոլոր ռիսկերը, եւ ոչ մի բանկ խնդիր չի ունենա վճարունակության հետ»,- ասել է ԿԲ ներկայացուցիչը:
Վահե Վարդանյանի խոսքերով, ՀՀ բանկային համակարգը շարունակում է մնալ կայուն եւ բարձր կապիտալացված: «Կապիտալի համարժեքության ցուցանիշը տարեվերջի դրությամբ կազմել է 22,2%: Բանկերի իրացվելիությունը կրկնակի գերազանցում է պահանջվող նորմերը, սակայն բանկերը իրացվելիությունը պահպանում են այդպիսի բարձր մակարդակում «երկար փողերի» անբավարարության պատճառով»,- նշել է Վահե Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ 2010թ. ՀՀ բանկային համակարգի համախառն վարկային պորտֆելի 26.3% աճի արդյունքում վարկերի հարաբերակցությունը ՀՆԱ նկատմամբ կազմել է 25,3%, իսկ ֆինանսական միջնորդության մակարդակը (ֆինանսական համակարգի ակտիվների հարաբերակցությունը ՀՆԱ նկատմամբ) ներկայումս կազմում է 44.5% (աճը` 2.6%), ինչը զգալիորեն ցածր է արեւելաեվրոպական այլ երկրների համանուն ցուցանիշներից:
ԿԲ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ զարգացման այժմյան տեմպի պահպանման դեպքում մոտ ապագայում ՀՀ ֆինանսական համակարգը կհասնի եկամտաբերության նախաճգնաժամային մակարդակին:

Стресс-тесты ЦБ Армении свидетельствуют о высокой надежности банковской системы - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Даже если 30% кредитов банковской системы Армении будут классифицированы как «плохие», ни у одного банка не возникнет проблем с платежеспособностью, заявил сегодня в Ереване начальник управления стабильности и развития финансовой системы Центрального банка (ЦБ) Армении Ваге Варданян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции, Ваге Варданян сказал, что ЦБ ежемесячно разрабатывает стресс-сценарии для банковской системы для уверенности в ее стабильности.
«Даже при самом пессимистичном сценарии, когда 30% совокупного кредитного портфеля будут классифицированы как «плохие кредиты», система может поглотить все риски, и ни у одного из банков не возникнет проблем с платежеспособностью», - сказал представитель ЦБ.
По словам Ваге Варданяна, банковская система Армении продолжает оставаться стабильной и высоко капитализированой. «Показатель адекватности капитала по состоянию на конец года составил 22.2%. Ликвидность банков вдвое превышает требуемые нормы, но банки держат ликвидность на таком высоком уровне по причине нехватки длинных денег», - отметил Ваге Варданян.
Он отметил, что в результате 26.3%-ного роста совокупного кредитного портфеля банковской системы Армении в 2010г., соотношение кредитов к ВВП составило 25.3%, а уровень финансового посредничества (соотношение активов финансовой системы к ВВП) составляет в настоящее время 44.5% (рост на 2.6 процентных пункта), что значительно ниже аналогичных показателей других восточноевропейских стран.
Представитель ЦБ сообщил, что при сохранении нынешних темпов развития в скором времени финансовая система Армении выйдет на предкризисный уровень доходности.