Գործարարների միավորումները քննադատեցին ԱՄՀ ներկայացուցչին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանյան գործարարների միավորումները բիզնես քննադատել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան ներկայացուցչին` հարկային արտոնությունների վերաբերյալ իր վերջերս արված հայտարարության համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԱՄՀ հայաստանյան ներկայացուցիչ Գիլյերմո Տոլոսային ուղղված բաց նամակում ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունների  ղեկավարները մտահոգություն են հայտնել ապրիլի 15-ին տեղի ունեցած ասուլիսին Տոլոսայի հայտարարության կապակցությամբ, որում նա ասել է ձեռնարկություններին հարկային արտոնությունների տրամադրման ոչ նպատակահարմար լինելու մասին, քանի որ ըստ ԱՄՀ-ի, “դա լրացուցիչ ռիսկ է ստեղծում ցածր հարկայնության խնդրի առումով, ինչն առանց այդ էլ բավականին ցածր մակարդակի վրա է ՀՀ-ում”:
«Ամբողջությամբ ողջունում ենք ՀՀ նախագահի ջանքերն` ուղղված ՀՀ արտադրական հզորությունների ավելացմանն ու զարգացմանը, հատկապես` դրա նորարարական հատվածի վերաբերյալ: Համոզված ենք, որ մոտակա տարիներին հենց այդ հատվածն է ապահովելու ՀՀ տնտեսության վերականգնումը, քանի որ նման քաղաքականության շնորհիվ են ապահովվել այլ երկրների տնտեսական զարգացման բարձր տեմպերը», - ասված է բաց նամակում:
Նամակի հեղինակները նշում են, որ Գիլյերմո Տոլոսայի տեսակետը կարող է խոչընդոտներ ստեղծել ՀՀ տնտեսական զարգացման համար, «քանի որ նման մերժողական մոտեցումը հարկային դաշտի բարելավման կապակցությամբ անխուսափելիորեն կհանգեցնի արտադրական եւ նորարարական ձեռներեցության զարգացման տեմպերի անկմանը»:
Նամակում առաջարկվում է կազմակերպել հանրային քննարկում, որտեղ ԱՄՀ ներկայացուցիչը կտա իր պաշտոնական բացատրությունը արված հայտարարության վերաբերյալ եւ կներկայացնի ԱՄՀ պաշտոնական դիրքորոշումը նորարարական արտադրությունների եւ ծառայությունների զարգացման մասին:

Ереван/Медиамакс/. Объединения предпринимателей Армении выступили с критикой в адрес постоянного представителя Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Гильермо Толосы по поводу его недавнего заявления о налоговых льготах.
Как сообщает Медиамакс, в открытом письме представителю МВФ руководители Торгово-промышленной палаты, Союза промышленников и предпринимателей и Союза ИТ-компаний Армении выразили обеспокоенность по поводу заявления, сделанного Гильермо Толосой в ходе пресс-конференции 15 апреля, в котором он сказал о нецелесообразности предоставления компаниям налоговых льгот, поскольку, по мнению МВФ, «это создает дополнительные риски для уровня налоговых сборов, который и так находится в Армении на довольно низком уровне».
«Мы приветствуем усилия президента Армении, направленные на увеличение и развитие производственных мощностей, особенно, по части сектора инноваций. Мы уверены, что в ближайшие годы именно этот сектор обеспечит восстановление экономики Армении, поскольку благодаря подобной политике и обеспечиваются высокие темпы роста экономик других стран», - говорится в открытом письме.
Авторы письма отмечают, что точка зрения Гильермо Толосы может послужить препятствием для экономического развития Армении, «поскольку подобный негативный подход к улучшению налогового поля неизбежно приведет к снижению темпов развития производственного и инновационного предпринимательства».
В письме предлагается организовать публичное обсуждение, где представитель МВФ даст свое разъяснения касательно сделанного заявления и представит официальную позицию МВФ о развитии инновационных продуктов и услуг.