Կստեղծվի՞ վերջապես Համահայկական բանկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական բանկը եւ Կառավարությունը Համահայկական բանկի բացման մասին նոր հայտարարություններ չեն անում, այնինչ որպես նրա գործունեության սկզբի նոր ժամկետ նշվում էր 2011 թվականի գարունը:
Առաջին անգամ Համահայկական բանկի ստեղծման մասին խոսվեց 2008 թվականի հունիսին: Այդ ժամանակ ներկայացնելով բանկի ստեղծման գաղափարը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասում էր, որ բանկի հիմնական նպատակը կլինի Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի շրջանակներում նախագծերի ֆինանսավորումը: Նա նշում էր, որ Համահայկական բանկը առաջնորդվելու է գործունեության առեւտրային սկզբունքով, սակայն չի մրցակցելու ՀՀ առեւտրային ֆինանսական հաստատությունների հետ:
Ակնկալվում էր, որ Համահայկական բանկը կստեղծվի մինչեւ 2008 թվականի վերջը, սակայն դա տեղի չունեցավ: Միայն 2009 թվականի հունվարին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց ԱԺ կողմից ընդունված «Համահայկական բանկի մասին» օրենքը, ինչից հետո ԿԲ նախագահն ասաց, որ բանկը կսկսի գործել 2009 թվականի հունիսին: Արթուր Ջավադյանը նշում էր, որ միջազգային մի ընկերություն թեկնածուներ է փնտրում բանկի նախագահի պաշտոնի համար:
2009-ի մայիսին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն Business New Europe-ի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Համահայկական բանկը «գլոբալ մանրածախ բանկ» կդառնա եւ թույլ կտա Հայաստանին «հրաժեշտ ասել արտասահմանյան վարկերին»: Նա ասում էր, որ կառավարությունը ցանկանում է դրամական փոխանցումները վերածել կապիտալի եւ այդ պատճառով կստեղծի բանկ, որն ամբողջ աշխարհում մասնաճյուղեր կունենա: «Պատկերացրեք, եթե նույնիսկ ողջ հայության 1% նոր բանկում վարկային քարտ ունենա, դա այնքան գումար կբերի, որ մենք կկարողանանք ընդմիշտ հրաժեշտ ասել միջազգային ֆինանսական հաստատությունների վարկերին», - ասում էր Ներսես Երիցյանը:
Նա նշում էր, որ Հայաստանի կառավարությունը Համահայկական բանկի կապիտալի մեջ ներդրել է $‌20 մլն եւ մտադիր է եւս  $‌80 մլն ներգրավել Սփյուռքից: Ներսես Երիցյանն ընդունում էր, որ ճգնաժամի հետեւանքով մի շարք Սփյուռքի ներկայացուցիչներ սառեցրել են բանկի կապիտալում մասնակցության մասին իրենց որոշումները: «Սակայն մենք վստահ ենք, որ նրանք կվերադառնան», - նշում էր նախարարը:
Համահայկական բանկը «գլոբալ մանրածախ բանկ» կդառնա եւ թույլ կտա Հայաստանին «հրաժեշտ ասել արտասահմանյան վարկերին»:
2009 թվականի նոյեմբերին Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունից Մեդիամաքսին հայտնեցին, որ Համահայկական բանկի բիզնես-պլանով միջազգային փորձագետներ են զբաղվում եւ ընտրում են այդ կառույցի գործադիր տնօրենին: «Բիզնես-պլանի ստեղծման նպատակով բանկերի, պետական կառույցների եւ այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ են անցկացվում: Այդ աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչեւ տարեվերջ, ինչից հետո Համահայկական բանկը կսկսի գործել բիզնես-պլանին համաձայն», - նշում էին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, 2009 թվականի նոյեմբերի 18-ին ելույթ ունենալով ԱԺ-ում, հայտնեց, որ Համահայկական բանկը ակտիվ գործունեություն կսկսի 2010 թվականին: Նա հայտնեց, որ բիզնես-պլանի մշակումը եւ ղեկավարի ընտրությունը հանձնարարված է «հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններին»:
Սակայն բանկը իր գործունեությունը չսկսեց նաեւ 2010 թվականին: 2010-ի վերջին Վահրամ Ներսիսյանցը դարձավ Համահայկական բանկի նախագահ: Այն ժամանակ նա ասաց, որ բանկը կսկսի գործել 2011 թվականի գարնանը եւ կֆինանսավորի երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրեր, որոնք նպատակ ունեն աջակցել միջազգային շուկաներ հայկական արտադրանքի արտահանմանը:

Will the All-Armenian Bank eventually established? - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The Central Bank (CB) and the Government of Armenia make no statements regarding the creation of All-Armenian Bank, which was announced to be set up in spring 2011.
The All-Armenian Bank was first announced to be established in June 2008. Presenting the conception of the bank then, CB Chairman Artur Javadian said that the main goal of the bank will be the financing of projects within the framework of the National Competitiveness Foundation of Armenia. He noted that the All-Armenian Bank will be guided by commercial principles of activity, but will not make competition for Armenian commercial financial institutions.
The All-Armenian Bank was expected to be set up by late 2008, however it did not happen. Only in January 2009, Armenian President Serzh Sargsian signed the law “On All-Armenian bank” adopted by the parliament, after which CB Chairman said the bank would start functioning already in June 2009. Artur Javadian noted then that the international recruitment organization was working on finding candidates to the port of bank’s chairman.
In May 2009, Armenian Minister of Economy Nerses Yeritsyan said in the interview to Business New Europe that the All-Armenian Bank would become a “global retail bank” and would allow Armenia “to say goodbye to foreign credits.” Nerses Yeritsyan said that the government wanted to turn the monetary transfers to Armenia into a capital and will create a bank with branches all over the globe to this end. “Just imagine that even if 1% of all Armenians opens a credit card in the new bank, it will bring so much money that we will be able to say goodbye to credits of international financial institutions forever,” Nerses Yeritsyan used to say.
He noted that the government of Armenia invested $‌20mln into the capital of All-Armenian Bank and was going to attract more $‌80mln from Diaspora. Nerses Yeritsyan acknowledged that as a result of the global crisis some representatives of Diaspora changed their minds regarding their participation in the bank’s capital. “However, we believe that they will return and we will realize our plans to create a bank,” the Minister stressed then.
The All-Armenian Bank would become a “global retail bank” and would allow Armenia “to say goodbye to foreign credits.”
In November 2009, the CB press service told Mediamax that international experts worked over the All-Armenian Bank’s business-plan and were choosing a CEO for this structure. “For the elaboration of the business-plan we meet with representatives of banks, governmental structures and other organizations. These works will be over by the end of the year after which the All-Armenian Bank will start functioning in accord with the business-plan,” CB press service reported then.
Addressing the parliament on 18 November 2009, Armenian PM Tigran Sargsian said that the All-Armenian Bank will start functioning in 2010. He informed that competent international organizations were commissioned to elaborate the business-plan of the All-Armenian Bank and were looking for a CEO.”
However, the bank failed to start functioning in 2010 either. In late 2010, Vahram Nersisyants, previously holding the post of Armenian President’s Economic Adviser, was appointed All-Armenian bank’s Chairman. He said then that the bank would start functioning in spring 2011 and would finance long-term investment programs, called to back the export of Armenian production to international markets.