Կստեղծվի՞ վերջապես Համահայկական բանկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական բանկը եւ Կառավարությունը Համահայկական բանկի բացման մասին նոր հայտարարություններ չեն անում, այնինչ որպես նրա գործունեության սկզբի նոր ժամկետ նշվում էր 2011 թվականի գարունը:
Առաջին անգամ Համահայկական բանկի ստեղծման մասին խոսվեց 2008 թվականի հունիսին: Այդ ժամանակ ներկայացնելով բանկի ստեղծման գաղափարը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանն ասում էր, որ բանկի հիմնական նպատակը կլինի Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի շրջանակներում նախագծերի ֆինանսավորումը: Նա նշում էր, որ Համահայկական բանկը առաջնորդվելու է գործունեության առեւտրային սկզբունքով, սակայն չի մրցակցելու ՀՀ առեւտրային ֆինանսական հաստատությունների հետ:
Ակնկալվում էր, որ Համահայկական բանկը կստեղծվի մինչեւ 2008 թվականի վերջը, սակայն դա տեղի չունեցավ: Միայն 2009 թվականի հունվարին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց ԱԺ կողմից ընդունված «Համահայկական բանկի մասին» օրենքը, ինչից հետո ԿԲ նախագահն ասաց, որ բանկը կսկսի գործել 2009 թվականի հունիսին: Արթուր Ջավադյանը նշում էր, որ միջազգային մի ընկերություն թեկնածուներ է փնտրում բանկի նախագահի պաշտոնի համար:
2009-ի մայիսին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն Business New Europe-ի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Համահայկական բանկը «գլոբալ մանրածախ բանկ» կդառնա եւ թույլ կտա Հայաստանին «հրաժեշտ ասել արտասահմանյան վարկերին»: Նա ասում էր, որ կառավարությունը ցանկանում է դրամական փոխանցումները վերածել կապիտալի եւ այդ պատճառով կստեղծի բանկ, որն ամբողջ աշխարհում մասնաճյուղեր կունենա: «Պատկերացրեք, եթե նույնիսկ ողջ հայության 1% նոր բանկում վարկային քարտ ունենա, դա այնքան գումար կբերի, որ մենք կկարողանանք ընդմիշտ հրաժեշտ ասել միջազգային ֆինանսական հաստատությունների վարկերին», - ասում էր Ներսես Երիցյանը:
Նա նշում էր, որ Հայաստանի կառավարությունը Համահայկական բանկի կապիտալի մեջ ներդրել է $‌20 մլն եւ մտադիր է եւս  $‌80 մլն ներգրավել Սփյուռքից: Ներսես Երիցյանն ընդունում էր, որ ճգնաժամի հետեւանքով մի շարք Սփյուռքի ներկայացուցիչներ սառեցրել են բանկի կապիտալում մասնակցության մասին իրենց որոշումները: «Սակայն մենք վստահ ենք, որ նրանք կվերադառնան», - նշում էր նախարարը:
Համահայկական բանկը «գլոբալ մանրածախ բանկ» կդառնա եւ թույլ կտա Հայաստանին «հրաժեշտ ասել արտասահմանյան վարկերին»:
2009 թվականի նոյեմբերին Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունից Մեդիամաքսին հայտնեցին, որ Համահայկական բանկի բիզնես-պլանով միջազգային փորձագետներ են զբաղվում եւ ընտրում են այդ կառույցի գործադիր տնօրենին: «Բիզնես-պլանի ստեղծման նպատակով բանկերի, պետական կառույցների եւ այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ են անցկացվում: Այդ աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչեւ տարեվերջ, ինչից հետո Համահայկական բանկը կսկսի գործել բիզնես-պլանին համաձայն», - նշում էին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, 2009 թվականի նոյեմբերի 18-ին ելույթ ունենալով ԱԺ-ում, հայտնեց, որ Համահայկական բանկը ակտիվ գործունեություն կսկսի 2010 թվականին: Նա հայտնեց, որ բիզնես-պլանի մշակումը եւ ղեկավարի ընտրությունը հանձնարարված է «հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններին»:
Սակայն բանկը իր գործունեությունը չսկսեց նաեւ 2010 թվականին: 2010-ի վերջին Վահրամ Ներսիսյանցը դարձավ Համահայկական բանկի նախագահ: Այն ժամանակ նա ասաց, որ բանկը կսկսի գործել 2011 թվականի գարնանը եւ կֆինանսավորի երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրեր, որոնք նպատակ ունեն աջակցել միջազգային շուկաներ հայկական արտադրանքի արտահանմանը:

Будет ли наконец создан Всеармянский банк?
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк и правительство Армении не делают новых заявлений о создании Всеармянского банка, новым сроком начала деятельности которого называлась весна 2011 года.
Впервые о создании Всеармянского банка заговорили в июне 2008 года. Представляя тогда концепцию создания Всеармянского банка, глава ЦБ Артур Джавадян говорил, что основной целью банка будет финансирование проектов в рамках Фонда национальной конкурентоспособности Армении. Он отмечал, что Всеармянский банк будет руководствоваться коммерческим принципом деятельности, однако не станет составлять конкуренцию коммерческим финансовым институтам Армении.
Ожидалось, что Всеармянский банк будет создан до конца 2008 года, однако этого не произошло. Только в январе 2009 года президент Армении Серж Саргсян подписал принятый парламентом закон «О Всеармянском банке», после чего председатель ЦБ сказал, что банк начнет действовать в июне 2009 года. Артур Джавадян отмечал, что международная рекрутинговая организация ведт работу по поиску кандидатов на пост главы банка.
В мае 2009 года министр экономики Армении Нерсес Ерицян сказал в интервью Business New Europe, что Всеармянский банк станет «глобальным розничным банком» и позволит Армении «распрощаться с иностранными кредитами». Нерсес Ерицян говорил, что правительство хочет превратить денежные переводы в Армению в капитал и создаст для этого банк с филиалами по всему миру. «Представьте, если хотя бы 1% всех армян оформит в новом банке кредитную карточку, это принесет столько денег, что мы сможем позволить себе навсегда распрощаться с кредитами международных финансовых институтов», - говорил Нерсес Ерицян.
Он отмечал, что правительство Армении вложило в капитал Всеармянского банка $‌20 млн и намерено привлечь еще $‌80 млн от Диаспоры. Нерсес Ерицян признавал, что вследствие мирового кризиса ряд представителей Диаспоры приостановили свои решения об участии в капитале банка. «Однако мы уверены, что они вернутся и мы реализуем наши планы по созданию банка», - подчеркивал министр.
Всеармянский банк станет «глобальным розничным банком» и позволит Армении «распрощаться с иностранными кредитами».
В ноябре 2009 года в пресс-службе Центрального банка Медиамакс сказали, что международные эксперты работают на бизнес-планом Всеармянского банка и выбирают исполнительного директора данной структуры. «С целью разработки бизнес-плана проводятся встречи с представителями банков, государственных структур и других организаций. Эти работы планируется завершить до конца года, после чего Всеармянский банк начнет действовать согласно бизнес-плану», - отмечали в пресс-службе ЦБ.
Выступая 18 ноября 2009 года в парламенте, премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что Всеармянский банк начнет активную деятельность в 2010 году. Он сообщил, что разработка бизнес-плана Всеармянского банка и выбор управляющего поручены «авторитетным международным организациям».
Однако банк не заработал и в 2010 году. В конце 2010 года председателем Всеармянского банка стал Ваграм Нерсисянц, занимавший до этого пост советника президента Армении по экономическим вопросам. Он говорил, что банк начнет работать весной 2011 года и будет финансировать долгосрочные инвестиционные программы, нацеленные на поддержку экспорта армянской продукции на международных рынках.