ԵԱԶԲ փորձագետներ. Մետաղների գների անկման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից - Mediamax.am
5430 դիտում
ԵԱԶԲ փորձագետներ. Մետաղների գների անկման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից
Լուսանկարը` http://design.zecho.ru
Երեւան: Մեդիամաքս: Մետաղների գների կայուն նվազման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նման եզրակացություն է տեղ գտել Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կողմից թողարկված եռամսյակային «ԱՊՀ Մակրոմոնիտոր»-ում:
«Հայաստանում ՀՆԱ աճը պահպանել է անցյալ տարվա երկրորդ կեսին ձեւավորված դինամիկան. այն 4,9%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի մակարդակը: Ընդ որում, արդյունաբերությունը կարեւորագույն շարժիչ է դարձել, առաջին հերթին` մետալուրգիան (16,6%): Միեւնույն ժամանակ, շարունակվել է գնաճի նվազումը, որը 6 տարիների ընթացքում հասել է նվազագույն մակարդակին (տարեկան 0,5%): Նկատելի առաջընթաց է գրանցվել պետական ֆինանսների ոլորտում` պետբյուջեի դեֆիցիտը նվազել է մինչեւ ՀՆԱ 0,2%: Դրա հետ մեկտեղ ԵԱԶԲ փորձագետները նշում են, որ մետաղների գների կայուն նվազման դեպքում երկիրը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից, ինչը տնտեսությունը խոցելի է դարձնում բացասական արտաքին գործոնների ազդեցության համար»,- ասված է զեկույցում:

Аналитики ЕАБР: В случае падения цен на металлы Армения лишится практически единственного фактора роста - Mediamax.am
5431 просмотров
Аналитики ЕАБР: В случае падения цен на металлы Армения лишится практически единственного фактора роста
Фото: http://design.zecho.ru
Ереван/Медиамакс/. В случае устойчивого падения цен на металлы Армения лишится практически единственного действующего фактора роста.
Как сообщает Медиамакс, такой вывод содержится в квартальном «Макромониторе СНГ», опубликованном Аналитическим управлением Евразийского банка развития (ЕАБР).
«В Армении рост ВВП сохранил динамику, оформившуюся во второй половине прошлого года - он превысил свой уровень аналогичного периода прошлого года на 4,9%. Причем ключевым драйвером стала промышленность, в первую очередь металлургия (16,6%). Одновременно продолжила снижение инфляция, которая достигла минимума за 6 лет (0,5% годовых). Заметный прогресс был достигнут в области государственных финансов – дефицит госбюджета снизился до 0,2% ВВП. Вместе с тем эксперты ЕАБР отмечают, что в случае устойчивого падения цен на металлы страна лишится практически единственного действующего фактора роста, что делает ее экономику уязвимой к воздействию негативных внешних факторов», - говорится в отчете.