ԵԱԶԲ փորձագետներ. Մետաղների գների անկման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից - Mediamax.am
5430 դիտում
ԵԱԶԲ փորձագետներ. Մետաղների գների անկման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից
Լուսանկարը` http://design.zecho.ru
Երեւան: Մեդիամաքս: Մետաղների գների կայուն նվազման դեպքում Հայաստանը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նման եզրակացություն է տեղ գտել Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կողմից թողարկված եռամսյակային «ԱՊՀ Մակրոմոնիտոր»-ում:
«Հայաստանում ՀՆԱ աճը պահպանել է անցյալ տարվա երկրորդ կեսին ձեւավորված դինամիկան. այն 4,9%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի մակարդակը: Ընդ որում, արդյունաբերությունը կարեւորագույն շարժիչ է դարձել, առաջին հերթին` մետալուրգիան (16,6%): Միեւնույն ժամանակ, շարունակվել է գնաճի նվազումը, որը 6 տարիների ընթացքում հասել է նվազագույն մակարդակին (տարեկան 0,5%): Նկատելի առաջընթաց է գրանցվել պետական ֆինանսների ոլորտում` պետբյուջեի դեֆիցիտը նվազել է մինչեւ ՀՆԱ 0,2%: Դրա հետ մեկտեղ ԵԱԶԲ փորձագետները նշում են, որ մետաղների գների կայուն նվազման դեպքում երկիրը կզրկվի աճի գրեթե միակ գործոնից, ինչը տնտեսությունը խոցելի է դարձնում բացասական արտաքին գործոնների ազդեցության համար»,- ասված է զեկույցում:

EDB analysts: In case of fall in metal prices Armenia will be deprived of practically the only growth factor - Mediamax.am
5429 views
EDB analysts: In case of fall in metal prices Armenia will be deprived of practically the only growth factor
Photo: http://design.zecho.ru
Yerevan/Mediamax/. In case of steady fall in metal prices, Armenia will be deprived of practically the only growth factor.
Such a conclusion is contained in "CIS Macro Monitor" quarterly  report published by the Analytical Department of the Eurasian Development Bank, Mediamax reports.
"The GDP growth in Armenia maintained its dynamics formed over the second half of 2011 - it exceeded the level of the same period of 2011 by 4.9%. Industry and metallurgy in the first place (16.6%) became its key driver. Simultaneously, inflation kept declining reaching its maximum over the 6 years (0.5% annually). Significant progress has been made in the sphere of state finances - the budget deficit decreased to 0.2% GDP. At the same time, the EDB experts note that in case of steady fall in metal prices the country will be deprived of practically the only growth factor which will make its economy vulnerable to the impact of negative external factors", the report reads.