Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության փոխնախագահ Սերգեյ Շատալովն ասել է, որ ՀՀ կառավարությունը ուսումնասիրում է ԵվրԱզԷՍ Հակաճգնաժամային հիմնադրամից վարկի ներգրավման այլընտրանքը` «Նաիրիտ» գործարանի վերականգման նպատակով:
Եվրասիական զարգացման բանկի /ԶԵԱԲ/ կողմից կառավարվող ԵվրԱզԷՍ Հակաճգնաժամային հիմնադրամը սկսել է գործել 2009-ի դեկտեմբերից:
«Հայաստանը $400 մլն-ի հայտ է ներկայացրել մեզ` «Նաիրիտ» գործարանի վերականգման նպատակով: Սակայն ՀՀ կառավարությունը մտահոգված է իր պարտքայի բեռի չափով, եւ այդ պատճառով ներկայումս ուսումնասիրում է վարկի այլընտրանքները, մասնավորապես` նախագծում ռազմավարական ներդրողի ներգրավման հնարավորությունը», - ասել է Սերգեյ Շատալովը «Կոմերսանտ»-ի հետ հարցազրույցում:

Армения ищет стратегического инвестора для «Наирита» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель председателя правления Евразийского банка развития Сергей Шаталов сказал, что правительство Армении изучает альтернативу привлечению займа от Антикризисного фонда ЕврАзЭС для восстановления завода «Наирит».
Антикризисный фонд ЕврАзЭС, которым управляет Евразийский банк развития (ЕАБР), заработал в декабре 2009 года.
«У нас есть заявка от Армении на $‌400 млн по восстановлению предприятия «Наирит». Однако правительство озабочено уровнем своей долговой нагрузки, поэтому оно сейчас изучает альтернативы займу, в частности, привлечение в данный проект стратегического инвестора», - сказал Сергей Шаталов в интервью газете Коммерсантъ.