Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության փոխնախագահ Սերգեյ Շատալովն ասել է, որ ՀՀ կառավարությունը ուսումնասիրում է ԵվրԱզԷՍ Հակաճգնաժամային հիմնադրամից վարկի ներգրավման այլընտրանքը` «Նաիրիտ» գործարանի վերականգման նպատակով:
Եվրասիական զարգացման բանկի /ԶԵԱԲ/ կողմից կառավարվող ԵվրԱզԷՍ Հակաճգնաժամային հիմնադրամը սկսել է գործել 2009-ի դեկտեմբերից:
«Հայաստանը $400 մլն-ի հայտ է ներկայացրել մեզ` «Նաիրիտ» գործարանի վերականգման նպատակով: Սակայն ՀՀ կառավարությունը մտահոգված է իր պարտքայի բեռի չափով, եւ այդ պատճառով ներկայումս ուսումնասիրում է վարկի այլընտրանքները, մասնավորապես` նախագծում ռազմավարական ներդրողի ներգրավման հնարավորությունը», - ասել է Սերգեյ Շատալովը «Կոմերսանտ»-ի հետ հարցազրույցում:

Yerevan /Mediamax/. Deputy Chairman of the Executive Board of Eurasian Development Bank Sergey Shatalov said that the Armenian government considers an alternative to attracting a loan from Anti-Crisis Fund of EvrAzES to rehabilitate "Nairit” factory.
EurAzEs Anti-Crisis Fund managed by the European Development Bank (EDB) started operation in December 2009.
“We received a request from Armenia for USD 400mln to rehabilitate “Nairit” factory. But the government is concerned about the level of debt loan that’s why it considers an alternative to the loan – particularly attracting a strategic investor to the project”, said Sergey Shatalov in his interview to Kommersant paper.