Հայփոստը կարդիականացվի Լա Փոստի աջակցությամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը եւ ֆրանսիական "Լա Փոստ” ընկերության միջազգային եւ արտաքին կապերի տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսվիլն այսօր քննարկել են "Հայփոստ” ընկերության արդիականացման հետ կապված հարցեր:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել են տրանսպորտի եւ կապի նախարարության մամուլի ծառայությունից, քննարկումներն ընթացել են “Լա Փոստ” եւ “Հայփոստ” ընկերությունների միջեւ 2010 թ-ին կնքված համաձայնագրի շուրջ:
Ֆրանսիական կողմը տեղեկացրել է, որ շուտով կավարտվեն փոստային բաժանմունքների արդիականացման, նամակների, ծանրոցների առաքման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները:
Նախարար Մանուկ Վարդանյանն իր հերթին հայտնել է, որ ներկա պահին փորձագետների խումբը աշխատում է Հայաստանի փոստային օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
Նախարարը նաեւ ներկայացրել է այն պահանջները, որոնք դրված են Հայփոստի կառավարչի հետ բանակցությունների հիմքում, մասնավորապես` փոստային բաժանմունքների արդիականացում եւ դրանց քանակի սահմանում, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրում, ունիվերսալ ծառայությունների մատուցում, կադրերի վերապատրաստում: Նախարարը “Լա Փոստ” ընկերության ներկայացուցիչներին առաջարկել է վերոնշյալ պահանջները ընդգրկել իրենց առաջարկությունների փաթեթում, որը կներառվի նաեւ Հայփոստի կառավարչի կողմից ներկայացվող բիզնես պլանում:

Айпост будет модернизирован при содействии Ла Пост
Ереван/Медиамакс/. Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и директор международных и внешних связей французской группы "Ла Пост” Жан Поль Форсвиль обсудили сегодня вопросы, связанные с модернизацией компании "Айпост”.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе министерства транспорта и связи Армении, обсуждения шли вокруг заключенного в 2010 году соглашения между “Ла Пост” и “Айпост”.
Французская сторона сообщила, что в ближайшее время будут завершены работы по модернизации, повышению эффективности доставок писем и посылок.
В свою очередь министр Манук Варданян сообщил, что на данный момент группа экспертов работает над приведением почтового законодательства Армении в соответствие с европейскими стандартами.
Министр представил также требования, предъявляемые к претендентам на управление компанией “Айпост”, в частности, модернизация почтовых отделов и внедрение современных технологий, фиксированное количество отделений, предоставление универсальных услуг, переподготовка кадров. Министр предложил представителям компании “Ла Пост” включить вышеотмеченные требования в пакет своих предложений, что будет включено также в бизнес-план управленца “Айпост”.