IFC-ն Հայաստանին $‌1,9 մլն է տրամադրել բիզնես-միջավայրի բարելավման համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) $‌1.9 մլն-ի գրանտ է տրամադրել Հայաստանի կառավարությանը` երկրի ներդրումային միջավայրի բարելավման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, համապատասխան համաձայնագիրն այսօր Երեւանում ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը եւ IFC Կովկասյան տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեկը:
Տիգրան Դավթյանը տեղեկացրել է, որ IFC-ի հետ համագործակցության շրջանակներում բարեփոխումներ կիրականացվեն հարկային, արտաքին առեւտրի, տեսչական ստուգումների եւ սննդի անվտանգության ոլորտներում:
Թոմաս Լյուբեկն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի կառավարության պատրաստակամությունը բիզնես-միջավայրի բարելավման հարցում ապացուցվել է անցյալ տարվա Doing Business վարկանիշային ցուցակով, որտեղ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքը 6 կետով եւ զբաղեցրել 55-րդ տեղը: Նա հավելել է, որ փոքր բիզնեսը տնտեսության շարժիչ ուժն է եւ այս տեսանկյունից կարեւորել ՓՄՁ-ների աշխատանքի հեշտացումը եւ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումը:

IFC выделил Армении $‌1,9 млн. на улучшение бизнес-среды
Ереван/Медиамакс/. Международная финансовая корпорация (IFC) предоставила правительству Армении грант на $‌1.9 млн. с целью улучшения инвестиционной среды в стране.
Как сообщает Медиамакс, сегодня в Ереване соответствующее соглашение подписали министр экономики Армении Тигран Давтян и региональной руководитель IFC по Кавказу Томас Любек.
Тигран Давтян сообщил, что в рамках сотрудничества с IFC будут проведены реформы в налоговой сфере, во внешней торговле, в областях инспекционных проверок и пищевой безопасности.
Томас Любек, в свою очередь, отметил, что готовность правительства Армении к улучшению бизнес-среды была доказана прошлогодним рейтингом Doing Business, где Армения улучшила свои позиции на 6 пунктов и заняла 55-е место. Он добавил, что малый бизнес - движущая сила экономики, и с этой точки зрения особо отметил облегчение работы МСБ и снижение коррупционных рисков.