Սերգեյ Կիրիենկոն չի տեսնում հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը - Mediamax.am
4371 դիտում
Սերգեյ Կիրիենկոն չի տեսնում հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ "չի տեսնում Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սերգեյ Կիրիենկոն տեղեկացրել է, որ այսօր այցելել է Մեծամորի ատոմակայան:
“ԱԷԿ-ի կառավարման հարցում ես կասկածներ չունեմ: Հաշվի առնելով հայ պրոֆեսիոնալ մասնագետների անձնակազմի առկայությունը` նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիք չեմ տեսնում”,- ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը:
Սերգեյ Կիրիենկոն տեղեկացրել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման համար արդեն ստեղծվել է “Մեծամոր-Ատոմէներգո” համատեղ ընկերություն, որի բաժնետոմսերի 50%-ը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը, մյուս 50%-ը` Ռոսատոմին:
Անդրադառնալով ներդրումներին` Կիրիենկոն նշել է, որ հիմնական ներդրումներն իրականացնելու է հայկական կողմը: “ԱԷԿ-ը կառուցվում է Հայաստանում, եւ դրա նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է լինի ՀՀ կառավարության ձեռքում”,- ընդգծել է նա:
Սերգեյ Կիրիենկոն հավելել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է կատարել 20-25% ներդրում եւ ավելին: “Մենք պատրաստ ենք քննարկել մեր ներդրումներն ավելի մեծ ծավալով իրականացնելու հարցը, բայց դա բանակցությունների առարկա է“,- նկատել է Կիրիենկոն:
Նա տեղեկացրել է, որ կողմերն արդեն պայմանավորվել են այն մասին, որ նոր էներգոբլոկում կտեղադրվեն ջրահեռացման ռուսաստանյան ռեակտորներ, ինչպես նաեւ նոր սերնդի բլոկեր, որոնք անցել են անվտանգության ԵՄ պահանջներին համապատասխան ստուգումներ:

Sergey Kirienko doesn’t think Russia’s participation in managing the new Armenian NPP necessary
Yerevan/Mediamax/. Director General of “Rosatom” State Atomic Energy Corporation Sergey Kirienko stated in Yerevan today that he doesn’t “think Russia’s participation in managing the new Armenian NPP necessary”.
Sergey Kirienko said that he visited Metsamor NPP today, Mediamax reports.
“I don’t have any doubts concerning the question who will operate the new NPP. Taking into account the highly-skilled team of the Armenian specialists I don’t think Russia’s participation in managing the plant necessary”, said “Rosatom” Director General.
Sergey Kirienko said that a joint “Metsamor-Atomenergo” joint venture company is established to construct the new NPP and 50% of the shares are owned by the Armenian government and the remaining 50% - Rosatom.
Touching upon the investments, Kirienko said that main investments will be made by the Armenian side. “The NPP is built in Armenia and the Armenian government should control it”, said Sergey Kirienko.
He added that the Russian side is ready to make 20-25% investments and can offer even more. “We are ready to discuss our investments of more than 20-25% but it’s subject to negotiations”, noted Kirienko.
He said that the sides have already agreed that Russian technology of water reactors as well as new generation blocs which passed the EU security testing will be applied in the new energy bloc.