Սերգեյ Կիրիենկոն չի տեսնում հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը - Mediamax.am
4371 դիտում
Սերգեյ Կիրիենկոն չի տեսնում հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ "չի տեսնում Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սերգեյ Կիրիենկոն տեղեկացրել է, որ այսօր այցելել է Մեծամորի ատոմակայան:
“ԱԷԿ-ի կառավարման հարցում ես կասկածներ չունեմ: Հաշվի առնելով հայ պրոֆեսիոնալ մասնագետների անձնակազմի առկայությունը` նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը Ռուսաստանի մասնակցության կարիք չեմ տեսնում”,- ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը:
Սերգեյ Կիրիենկոն տեղեկացրել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման համար արդեն ստեղծվել է “Մեծամոր-Ատոմէներգո” համատեղ ընկերություն, որի բաժնետոմսերի 50%-ը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը, մյուս 50%-ը` Ռոսատոմին:
Անդրադառնալով ներդրումներին` Կիրիենկոն նշել է, որ հիմնական ներդրումներն իրականացնելու է հայկական կողմը: “ԱԷԿ-ը կառուցվում է Հայաստանում, եւ դրա նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է լինի ՀՀ կառավարության ձեռքում”,- ընդգծել է նա:
Սերգեյ Կիրիենկոն հավելել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է կատարել 20-25% ներդրում եւ ավելին: “Մենք պատրաստ ենք քննարկել մեր ներդրումներն ավելի մեծ ծավալով իրականացնելու հարցը, բայց դա բանակցությունների առարկա է“,- նկատել է Կիրիենկոն:
Նա տեղեկացրել է, որ կողմերն արդեն պայմանավորվել են այն մասին, որ նոր էներգոբլոկում կտեղադրվեն ջրահեռացման ռուսաստանյան ռեակտորներ, ինչպես նաեւ նոր սերնդի բլոկեր, որոնք անցել են անվտանգության ԵՄ պահանջներին համապատասխան ստուգումներ:

Сергей Кириенко не видит необходимости участия России в управлении новой армянской АЭС - Mediamax.am
4373 просмотров
Сергей Кириенко не видит необходимости участия России в управлении новой армянской АЭС
Ереван/Медиамакс/. Генеральный директор госкорпорации по атомной энергии «Росатом» Сергей Кириенко заявил сегодня в Ереване, что "не видит необходимости участия России в управлении новой армянской АЭС”.
Как сообщает Медиамакс, Сергей Кириенко сообщил, что побывал сегодня на Мецаморской АЭС.
“На вопрос о том, кто должен эксплуатировать новую АЭС,  у меня сомнений нет. С учетом такого высокого профессионального коллектива армянских специалистов, не вижу необходимости участия России в управлении этой станции”,- сказал генеральный директор Росатома.
Сергей Кириенко сообщил, что для строительства новой АЭС уже создана совместная компания “Мецамор-Атомэнерго”, 50% акций которой принадлежат правительству Армении, остальные 50% - Росатому.
Касаясь инвестиций, Кириенко сообщил, что основные инвестиции сделает армянская сторона. “АЭС строится в Армении, и контроль над ней должен быть в руках армянского правительства”,- сказал Сергей Кириенко.
Он добавил, что российская сторона готова вложить 20-25% инвестиций и может предложить больше. “Мы готовы обсуждать свои вложения в большем объеме, чем 20-25%, но это предмет переговоров”,- заметил Кириенко.
Он сообщил, что стороны уже договорились о том, что на новом энергоблоке будет применена российская технология водоводяных реакторов, а также блоки нового поколения, прошедшие проверку по требованиям безопасности ЕС.