ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թ-ից ոչ ուշ, ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը - Mediamax.am
3840 դիտում
ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թ-ից ոչ ուշ, ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը
“Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն
Լուսանկարը` http://www.atomic-energy.ru
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն այսօր ասել է, որ, ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, հայկական նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Սերգեյ Կիրիենկոն ասել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակահատվածը կկազմի շուրջ 6 տարի:
“Կարծում եմ, 2012-ին կկատարվեն նախապատրաստական աշխատանքները: Պետք է հանրային լսումներ անցկացնել: Ես գիտեմ, որ ՀՀ կառավարությունը բարեխղճորեն է իրականացնում միջազգային կոնվենցիայով իր պարտականությունները եւ կտեղեկացնի հարեւան երկրներին”,- պարզաբանել է Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենը:
Նրա խոսքերով, լավ կլիներ, եթե հայկական կողմն արդեն մյուս տարի ԱԷԿ-ի համար երկարացիկլային սարքավորումներ գներ:
“2014 թվականն ընդունելի ԱԷԿ-ի հարթակում աշխատանքները սկսելու համար: Ցանկանում եմ նշել, որ սա դեռեւս համաձայնեցված ժամանակացույց չէ”, - ասել է Կիրիենկոն:

According to the Armenian government’s plans, the new NPP will be ready not later than in 2020, head of “Rosatom” states - Mediamax.am
3841 views
According to the Armenian government’s plans, the new NPP will be ready not later than in 2020, head of “Rosatom” states
Director General of “Rosatom” State Atomic Energy Corporation Sergey Kirienko
Photo: http://www.atomic-energy.ru
Yerevan/Mediamax/. Director General of “Rosatom” State Atomic Energy Corporation Sergey Kirienko stated today that according to the Armenian government’s plans, the new NPP will be ready not later than in 2020.
Sergey Kirienko said that the construction of the new Armenian NPP will last about 6 years, Mediamax reports.
“I think that all the preparatory work will be realized within 2012. We should conduct public hearings. I know the Armenian government fulfills its duties under the international convention in a due manner and will inform the neighboring countries”, specified “Rosatom” Director General.
According to him, the Armenian side would better order a long-cycle equipment for the NPP already next year.
“2014 is acceptable for starting works on the very area of the NPP. I would like to note that that’s not the coordinated schedule”, said Sergey Kirienko.