ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թ-ից ոչ ուշ, ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը - Mediamax.am
3840 դիտում
ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թ-ից ոչ ուշ, ասել է Ռոսատոմի ղեկավարը
“Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն
Լուսանկարը` http://www.atomic-energy.ru
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ռոսատոմ” ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն այսօր ասել է, որ, ՀՀ կառավարության ծրագրերի համաձայն, հայկական նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Սերգեյ Կիրիենկոն ասել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակահատվածը կկազմի շուրջ 6 տարի:
“Կարծում եմ, 2012-ին կկատարվեն նախապատրաստական աշխատանքները: Պետք է հանրային լսումներ անցկացնել: Ես գիտեմ, որ ՀՀ կառավարությունը բարեխղճորեն է իրականացնում միջազգային կոնվենցիայով իր պարտականությունները եւ կտեղեկացնի հարեւան երկրներին”,- պարզաբանել է Ռոսատոմի գլխավոր տնօրենը:
Նրա խոսքերով, լավ կլիներ, եթե հայկական կողմն արդեն մյուս տարի ԱԷԿ-ի համար երկարացիկլային սարքավորումներ գներ:
“2014 թվականն ընդունելի ԱԷԿ-ի հարթակում աշխատանքները սկսելու համար: Ցանկանում եմ նշել, որ սա դեռեւս համաձայնեցված ժամանակացույց չէ”, - ասել է Կիրիենկոն:

По планам правительства Армении, новая АЭС должна быть готова не позже 2020 года, заявил глава Росатома - Mediamax.am
3842 просмотров
По планам правительства Армении, новая АЭС должна быть готова не позже 2020 года, заявил глава Росатома
Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» Сергей Кириенко
Фото: http://www.atomic-energy.ru
Ереван/Медиамакс/. Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» Сергей Кириенко заявил сегодня, что, по планам правительства Армении, новая АЭС должна быть готова не позже 2020 года.
Как сообщает Медиамакс, Сергей Кириенко сказал, что срок строительства новой армянской АЭС составит порядка 6 лет.
“Я считаю, что в 2012 году будет проделана вся подготовительная работа. Надо провести общественные слушания. Я знаю, что правительство Армении добросовестно реализовывает свои обязательства по международной конвенции и известит соседние страны”,- уточнил гендиректор Росатома.
По его словам, было бы хорошо, если бы армянская сторона уже в следующем году заказала длинноцикловое оборудование для АЭС.
“2014 год приемлем для начала работ уже на самой площадке АЭС. Хочу отметить, что это еще не согласованный график”,- сказал Сергей Кириенко.