Երեւան: Մեդիամաքս: Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամը (IFAD) Հայաստանին կտրամադրի $13,5 մլն-ի վարկ պտղաբուծության զարգացման ծրագրի իրականացման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում ասել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով, ծրագիրը կիրականացվի Վայոց Ձորի եւ Տավուշի մարզերում, ինչպես նաեւ Արագածոտնի մարզի համայնքներից մեկում: 700 հա տարածքում կտնկվեն պտղատու այգիներ, մասնավորապես, ընկուզենիներ եւ կորիզավոր ծառեր: 2011-2015թթ. ծրագրի ընդհանուր արժեքը կկազմի $52 մլն:
Նախարարն ասել է, որ ծրագրի իրականացման ողջ գործընթացը` սկսած սերմերի ներմուծումից մինչեւ բերքահավաքը, կկարգավորի «Հայկական միրգ» ԲԲԸ-ն:
«Ընկերության գործունեությունն ուղղված կլինի հիմնականում արտահանմանը»,- ասել է Սերգո Կարապետյանը:
Ընկերության միակ բաժնետերը ՀՀ կառավարությունն է, որը դրա ստեղծման համար ներդրել է $11 մլն: Նախատեսվում է, որ հետագայում ընկերության բաժնետոմսերը կառավարությունից կգնեն մասնավոր ներդրողները:
Ծրագրի նախագիծն առաջիկայում կներկայացվի ԱԺ հաստատմանը: Առաջին տնկիները Հայաստան կներմուծվեն այս տարվա աշնանը:

Yerevan/Mediamax/. International Fund for Agricultural Development (IFAD) will provide Armenia a credit at the sum of USD 13.5mln for realization of a program of fertility enhancement.
Mediamax reports that Minister of Agriculture Sergo Karapetyan said this at a briefing in the Armenian government today.
According to him, the program will be realized in Vayots Dzor and Tavush marzes, as well as in one of the regions of Aragatsotn marz. Fertile gardens, in particular, nut trees and drupes trees will be planed on a territory of 700 hectares. The total cost of the program for 2011-2015 will make USD 52mln.
The Minister stated that the entire process of the program realization, starting from import of seedlings and up to collection of the yield, will be regulated by “Armenian Fruits” OJSC.
“The activity of the Company will be mainly export-oriented”, Sergo Karapetyan stated.
The only shareholder of the company will be the Armenian government, which will invest USD 11mln in its establishment. It is planned that further on the shares of the company will be purchased from the government by private investors.
The draft of the program will be submitted to the parliament in the nearest future for approval. The first seedlings will be imported this fall.