Ակնկալում ենք ՀՀ-ին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության աճ, ասել է ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչը - Mediamax.am
5312 դիտում
Ակնկալում ենք ՀՀ-ին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության աճ, ասել է ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչը
Լուսանկարը` www.pinhabitat.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ներկայացուցիչ Ժան-Քրիստոֆ Գեյրանդը (Jean-Christophe Gayrand) այսօր հայտարարել է, որ մենք ակնկալում ենք ոչ թե ֆինանսական աջակցության կրճատում ԵՄ-ից, այլ ընդհակառակը` ավելացում”:
Այս մասին նա հայտարարել է, պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին Վերակառցուման եւ զարգացման եվրոպական բանկի “Գործարար խորհրդատվական ծառայությունների ծրագրի” հանրագումարին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Հայաստանում 2003 թ-ից իրականացվող BAS ծրագրի գլխավոր նպատակն է միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին լայն խորհրդատվական օգնության տրամադրումն է:
Հայաստանում BAS ազգային ծրագրի ղեկավար Տիգրան Աղաբեկյանը նշել է, որ ԵՄ պահանջներից էր, որպեսզի առաջնահերթություն տրվի երկրի մարզերին: Այս տարվա հունիսին ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են մոտ 70 տարբեր նախագծեր, որոնցից 27 %-ը իրականացվում է գյուղերում, 53%-ը` մարզային քաղաքներում, եւ միայն 20%-ը` Երեւանում:
Տիգրան Աղաբեկյանի կարծիքով, սա կօգնի խախտել առկա անհավասարակշռությունը մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ:
Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է տրամադրվել կին գործարարներին եւ երիտասարդ ձեռներեցներին:
“Ձեռնարկությունների մակարդակում մենք փորձում ենք անել ամեն հնարավորը, որպեսզի բարձրացնենք դրանց մրցունակությունը”,- ասել է Տիգրան Աղաբեկյանը` հավելելով, որ ընկերությունների 89%-ը, որոնց իրենք տրամադրում են խորհրդատվական օգնություն, 50 աշխատակցից պակաս ունեն:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին` Տիգրան Աղաբեկյանն ասել է, որ ծրագրի աշխատանքներին մասնակցում է 130 խորհրդատու, որոնցից 32-ն օտարերկրյա մասնագետներ են:
Հայաստանում արդեն իրականցվել է BAS-ի 842 նախագիծ, որոնց շրջանակներում դոնոր-կազմակերպությունների ներդրումների ծավալը կազմում է 5.3 մլն. եվրո:

We expect increase in EU’ s financial assistance to Armenia, EU Delegation representative states - Mediamax.am
5308 views
We expect increase in EU’ s financial assistance to Armenia, EU Delegation representative states
Photo: www.pinhabitat.com
Yerevan/Mediamax/. Representative of the EU Delegation to Armenia Jean-Christophe Gayrand stated today that "we expect not decrease but increase in the EU’s financial assistance.
He stated this answering Mediamax’s question during the event devoted to the review of “Business Advisory Services Program” of European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The main goal of BAS program implemented in Armenia since 2003 is to render large-scale consulting assistance to micro, small and medium enterprises.
National BAS Program Director in Armenia Tigran Aghabekyan noted that one of EU demands was to give priority to the country’s regions. In June 2011, 70 different projects were launched within the program-27% of them were implemented in villages, 53%- in the towns of marzes and only 20% of them were implemented in Yerevan. According to Tigran Aghabekyan, it will help disrupt the current balance between the capital and Armenian regions.
Besides, he recalled that within the implementation of the program, special attention is attached to the female entrepreneurs and young businessmen.
“At the level of enterprises, we strive to do our best to enhance their competitiveness”, stated Tigran Aghabekyan adding that 89% of companies which get their consulting services have a personnel of less than 50 employees.
Answering Mediamax’s question, Tigran Aghabekyan stated that 130 consultants are involved in the works and 32 of them are foreign specialists.
As of now, already 842 BAS projects are realized in Armenia within which the volume of investments attracted by donors makes about EUR 5.3mln.