Moody’s-ը Հայաստանի կանխատեսումը «կայունից» իջեցրել է «բացասական»
Երեւան: Մեդիամաքս: Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի կանխատեսումը «կայունից» իջեցրել է «բացասական»` պայմանավորված Եվրոպայում եւ Ռուսաստանում տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղեցմամբ:
Moody’s նշել է, որ Եվրոպային եւ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում հայկական արտահանման 58 %-ը, եւ Հայաստանի կախվածությունը ռուսաստանյան շուկայից իր մեջ ռիսկեր է պարունակում:
Moody’s նաեւ կարծում է, որ մետաղների գների հնարավոր նվազումը եւս կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա: Գործակալությունը նաեւ ուշադրություն է դարձնում այն փաստին, որ Հայաստանի արտաքին պարտքը կրկնապատկվել է վերջին 3 տարիների ընթացքում:
Միաժամանակ Moody’s հայտնել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է ֆիսկալ կարգապահության ամրապնդմանը եւ 2012թ. պետբյուջեի նախագծի համաձայն ծրագրում է կրճատել դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ-ի 3.1 %-ը: Այդուհանդերձ
Moody’s նշում է, որ այդ ծրագրերի իրագործման համար առկա են “նշանակալի” ռիսկեր:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ 2010թ. մայիսին Moody’s գործակալությունը հրապարակել է իր ամենամյա հաշվետվությունը, որում ասվում է, որ Հայաստանի B2 վարկանիշը (կայուն կանխատեսմամբ) հավասարակշռում է ցածր տնտեսական կայունությունը եւ կառավարության բարձր ֆինանսական ներուժը:
«2009թ. Հայաստանը բախվեց լուրջ մարտահրավերների: Չնայած Հայաստանը չկրեց համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ուղղակի ազդեցությունը փոքր բանկային հատվածի պատճառով, դրամական փոխանցումների կտրուկ կրճատումը հանգեցրեց ՀՆԱ 15% կրճատմանը»,- նշում էր Moody’s-ի փոխնախագահ, սուվերեն վարկանիշերի խմբի ավագ վերլուծաբան Էնթոնի Թոմասը:
Հաշվետվությունում ասվում էր, որ Հայաստանի իշխանությունները պատասխանել են միջոցառումների համապարփակ եւ հավակնոտ փաթեթով, ներառյալ պարզեցված հարկային եւ դրամային քաղաքականությունը: Moody’s-ի վերլուծաբանները նշում էին, որ չնայած այդ միջոցառումները մի փոքր սահմանափակել են ՀՆԱ նվազման միտումը, դրանք լրջորեն վատթարացրել են կառավարության պարտքի պարամետրերը:
Միաժամանակ, Moody’s-ը նկատում էր, որ Հայաստանն իր քաղաքականությունն իրականացրել է ԱՄՀ-ի հետ համաձայնեցված, եւ դրա շարունակումը կառավարությանը թույլ կտա դադարեցնել պարտքի պարամետրերի վատթարացումը:
«Սակայն եթե Հայաստանը չկարողանա լիովին կատարել ԱՄՀ-ի հետ ձեռքբերված համաձայնագիրը, երկրի վարկանիշը կարող է հայտնվել ճնշման տակ»,- նշել էր Էնթոնի Թոմասը:

Moody's lowers Armenia's outlook to “negative” from “stable”
Yerevan/Mediamax/. Moody’s Investors Service lowered its outlook on Armenia’s junk-territory sovereign ratings to negative from stable, pointing to risks to the country’s growth given the anticipated economic slowdown in Europe and Russia.
Moody’s noted that Europe and Russia account for 58% of Armenia's export market. In particular, Armenia’s reliance on exports to Russia poses risks to the country’s external position.
Moody’s also said potentially lower commodity prices could further impact the Armenian economy, as exports are concentrated in its mining and metals industries. The firm noted Armenia is now faced with a large current account deficit and has seen its total debt burden more than double in the last three years.
However, Moody’s noted the government is committed to fiscal consolidation, with measures in a draft 2012 budget that are aimed at reducing the general government deficit to 3.1% of GDP next year, as well as efforts to improve the efficiency of tax collection. The impact of such measures will remain unclear for some time and implementation risks to the fiscal consolidation plan are significant, Moody's added.
Mediamax reports that in May 2010, Moody’s Agency published the annual report, which said that Armenia’s Ba2 ratings with stable outlook balance its low economic resiliency and high government financial strength.
“Armenia faced significant challenges in 2009. Although it was not directly affected by the global financial crisis as its banking sector is relatively small, it was exposed to the subsequent global downturn, principally a collapse in remittances that led to a near 15% decline in GDP,” said Anthony Thomas, Vice President -- Senior Analyst in Moody’s Sovereign Risk Group.
The report read that the authorities of Armenia responded with a comprehensive and ambitious package of counter-cyclical measures including an easing in fiscal and monetary policies. Moody’s analysts state that although these measures succeeded in limiting the downside in GDP, the result was a severe deterioration in the government’s debt metrics.
At the same time, Moody’s noted that Armenia introduced its policies within an IMF framework which, if followed, should allow the government to reverse the deterioration in its debt metrics.
“But if Armenia fails to implement the IMF agreement in full, the country’s rating could come under pressure,” noted Anthony Thomas.