Moody’s-ը Հայաստանի կանխատեսումը «կայունից» իջեցրել է «բացասական»
Երեւան: Մեդիամաքս: Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի կանխատեսումը «կայունից» իջեցրել է «բացասական»` պայմանավորված Եվրոպայում եւ Ռուսաստանում տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղեցմամբ:
Moody’s նշել է, որ Եվրոպային եւ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում հայկական արտահանման 58 %-ը, եւ Հայաստանի կախվածությունը ռուսաստանյան շուկայից իր մեջ ռիսկեր է պարունակում:
Moody’s նաեւ կարծում է, որ մետաղների գների հնարավոր նվազումը եւս կարող է ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա: Գործակալությունը նաեւ ուշադրություն է դարձնում այն փաստին, որ Հայաստանի արտաքին պարտքը կրկնապատկվել է վերջին 3 տարիների ընթացքում:
Միաժամանակ Moody’s հայտնել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է ֆիսկալ կարգապահության ամրապնդմանը եւ 2012թ. պետբյուջեի նախագծի համաձայն ծրագրում է կրճատել դեֆիցիտը մինչեւ ՀՆԱ-ի 3.1 %-ը: Այդուհանդերձ
Moody’s նշում է, որ այդ ծրագրերի իրագործման համար առկա են “նշանակալի” ռիսկեր:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ 2010թ. մայիսին Moody’s գործակալությունը հրապարակել է իր ամենամյա հաշվետվությունը, որում ասվում է, որ Հայաստանի B2 վարկանիշը (կայուն կանխատեսմամբ) հավասարակշռում է ցածր տնտեսական կայունությունը եւ կառավարության բարձր ֆինանսական ներուժը:
«2009թ. Հայաստանը բախվեց լուրջ մարտահրավերների: Չնայած Հայաստանը չկրեց համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ուղղակի ազդեցությունը փոքր բանկային հատվածի պատճառով, դրամական փոխանցումների կտրուկ կրճատումը հանգեցրեց ՀՆԱ 15% կրճատմանը»,- նշում էր Moody’s-ի փոխնախագահ, սուվերեն վարկանիշերի խմբի ավագ վերլուծաբան Էնթոնի Թոմասը:
Հաշվետվությունում ասվում էր, որ Հայաստանի իշխանությունները պատասխանել են միջոցառումների համապարփակ եւ հավակնոտ փաթեթով, ներառյալ պարզեցված հարկային եւ դրամային քաղաքականությունը: Moody’s-ի վերլուծաբանները նշում էին, որ չնայած այդ միջոցառումները մի փոքր սահմանափակել են ՀՆԱ նվազման միտումը, դրանք լրջորեն վատթարացրել են կառավարության պարտքի պարամետրերը:
Միաժամանակ, Moody’s-ը նկատում էր, որ Հայաստանն իր քաղաքականությունն իրականացրել է ԱՄՀ-ի հետ համաձայնեցված, եւ դրա շարունակումը կառավարությանը թույլ կտա դադարեցնել պարտքի պարամետրերի վատթարացումը:
«Սակայն եթե Հայաստանը չկարողանա լիովին կատարել ԱՄՀ-ի հետ ձեռքբերված համաձայնագիրը, երկրի վարկանիշը կարող է հայտնվել ճնշման տակ»,- նշել էր Էնթոնի Թոմասը:

Moody's Investors Service снизило прогноз Армении со «стабильного» на «негативный»
Ереван/Медиамакс/. Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service снизило прогноз Армении со «стабильного» на «негативный» ввиду ожидаемого замедления темпов экономического роста в Европе и России.
Moody's отметило, что на долю Европы и России приходится 58 % армянского экспорта, и зависимость Армении от экспорта товаров в Россию несет в себе риски.
Moody's также считает, что потенциальное снижение цен на металлы также может иметь влияние на экономику Армении. Агентство также обратило внимание на тот факт, что внешний долг Армении более чем удвоился за последние 3 года.
В то же время, Moody's заявило, что правительство Армении привержено укреплению фискальной дисциплины и, согласно проекту госююджета-2012, планирует сократить дефицит до 3.1 % от ВВП. Вместе с тем Moody's отмечает, что риски для реализации этих мер являются «существенными».
Медиамакс отмечает, что в мае 2010 года Moody’s опубликовало ежегодный отчет, в котором говорилось, что рейтинг Армении B2 (прогноз стабильный) уравновешивает низкую экономическую устойчивость и высокий финансовый потенциал правительства.
«В 2009 году Армения столкнулась с серьезными вызовами. Несмотря на то, что Армения не испытала прямого влияния глобального финансового кризиса ввиду относительно небольшого банковского сектора, резкое снижение денежных переводов привело к 15%-ому снижению ВВП», - отмечал вице-президент, старший аналитик группы по суверенным рейтингам Moodyэ’s Энтони Томас.
В отчете говорилось, что власти Армении ответили всеобъемлющим и амбициозным пакетом мер, включая облегчения в налоговой и валютной политике. Аналитики Moody’s отмечали, что, несмотря на то, что данные меры несколько ограничили тенденцию снижения ВВП, они серьезно ухудшили долговые параметры правительства.
В то же время Moody’s отмечало, что Армения проводила свою политику в рамках соглашений с МВФ, и ее продолжение позволит правительству остановить ухудшение долговых параметров.
«Однако если Армения не сможет полностью выполнить соглашение с МВФ, рейтинг страны может оказаться под давлением», - говорил Энтони Томас.