ԱՐՄԵՆԱԼ-ի արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկի կրճատում չի նկատվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանի արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկը չի կրճատվում, ընկերությունը շարունակում է արտահանել իր արտադրանքը եւ շահույթով աշխատել:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին հայտնել է գործարանի մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Մելքումյանը` մեկնաբանելով արեւմտյան ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Եվրոպայում ալյումինի նկատմամբ պահանջարկի եւ գների նվազումը պայմանավորված է ԵՄ-ում պարտքերի ճգնաժամով, ինչպես նաեւ մատակարարողների մոտ առկա խնդիրներով: Լոնդոնի մետաղի բորսայում ալյումինի մեկ տոննայի արժեքը 2011-ի ապրիլին հասել է տարեկան առավելագույն ցուցանիշին` $‌2.67 հազ., որից հետո նվազել եւ սեպտեմբերի կազմել է $‌2.29 հազ:
“Արտահանվող ապրանքի մեծ մասը իրացվում է ամերիկյան շուկայում, եւ ներկայումս պատվերների նվազեցում չի նկատվում”, - ասել է Ալեքսանդր Մելքումյանը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի չափաբաժինը Հայաստանի արտահանման մեջ կազմում է 8%: ՀՀ պետեկամուտների հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, ալյումինե փայլաթիթեղի արտահանումը դրամային առումով 2011-ի եռամյակին աճել է 19%-ով եւ կազմել $‌45.07 մլն, այն դեպքում, երբ ֆիզիկական ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է 4%-ով (12,6 հազ. տոննա): Ավելի վաղ գործարանի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ 2011-ին ԱՐՄԵՆԱԼ-ը մտադիր է 7%-ով ավելացնել փայլաթիթեղի արտադրության ծավալը  եւ առաջին անգամ գերազանցել մեկ տարվա համար 26 հազ. տոննա արտադրանքի ծավալը:

Сокращения спроса на продукцию АРМЕНАЛ-а не наблюдается - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сокращения спроса на продукцию фольгопрокатного завода АРМЕНАЛ не наблюдается, компания продолжает экспортировать свою продукцию и работает с прибылью.
Об этом в интервью Медиамакс сообщил пресс-секретарь завода Александр Мелкумян, комментируя сообщения западных СМИ о снижении в Европе спроса и цен на аллюминий в связи с долговым кризисом в ЕС и, как следствие, проблем у поставщиков. Цены на метрическую тонну аллюминия на Лондонской бирже металлов достигли годового максимума в апреле 2011г. ($‌2.67 тыс.), после чего снизились и в сентябре составили $‌2.29 тыс.
«Подавляющая часть нашего экспорта сбывается на американском рынке, и в настоящее время снижения заказов у нас не наблюдается»,- сказал Александр Мелкумян.
Доля АРМЕНАЛ-а в экспорте Армении превышает 8%. Согласно данным Комитета по госдоходам Армении, экспорт аллюминиевой фольги в денежном выражении в первом полугодии 2011г. вырос на 19% и составил $‌45.07 млн., в то время как физический объем увеличился в отчетный период на 4% (12,6 тыс. тонн). Ранее пресс-служба завода сообщала, что в 2011 году АРМЕНАЛ намерен увеличить производство фольги на 7% и впервые превысить уровень 26 тыс. тонн продукции по итогам года.