ԱՐՄԵՆԱԼ-ի արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկի կրճատում չի նկատվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանի արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկը չի կրճատվում, ընկերությունը շարունակում է արտահանել իր արտադրանքը եւ շահույթով աշխատել:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին հայտնել է գործարանի մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Մելքումյանը` մեկնաբանելով արեւմտյան ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Եվրոպայում ալյումինի նկատմամբ պահանջարկի եւ գների նվազումը պայմանավորված է ԵՄ-ում պարտքերի ճգնաժամով, ինչպես նաեւ մատակարարողների մոտ առկա խնդիրներով: Լոնդոնի մետաղի բորսայում ալյումինի մեկ տոննայի արժեքը 2011-ի ապրիլին հասել է տարեկան առավելագույն ցուցանիշին` $‌2.67 հազ., որից հետո նվազել եւ սեպտեմբերի կազմել է $‌2.29 հազ:
“Արտահանվող ապրանքի մեծ մասը իրացվում է ամերիկյան շուկայում, եւ ներկայումս պատվերների նվազեցում չի նկատվում”, - ասել է Ալեքսանդր Մելքումյանը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի չափաբաժինը Հայաստանի արտահանման մեջ կազմում է 8%: ՀՀ պետեկամուտների հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, ալյումինե փայլաթիթեղի արտահանումը դրամային առումով 2011-ի եռամյակին աճել է 19%-ով եւ կազմել $‌45.07 մլն, այն դեպքում, երբ ֆիզիկական ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է 4%-ով (12,6 հազ. տոննա): Ավելի վաղ գործարանի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ 2011-ին ԱՐՄԵՆԱԼ-ը մտադիր է 7%-ով ավելացնել փայլաթիթեղի արտադրության ծավալը  եւ առաջին անգամ գերազանցել մեկ տարվա համար 26 հազ. տոննա արտադրանքի ծավալը:

No demand reduction for ARMENAL production
Yerevan/Mediamax/. There is no reduction in demand for the production of ARMENAL foil plant, the company continues to export its production and operates at a profit.
Press secretary of the plant, Alexander Melkumyan, said this in the interview to Mediamax commenting on western media reports about demand and price reduction for foil in Europe in connection with the debt crisis in the European Union and problems experienced by the suppliers. Prices per metric ton of aluminum at London Metal Exchange (LME) reached the annual maximum in April 2011 ($‌2.67 thousand) and then fell making $‌2.29 thousand in September.
“Most of our production is exported to the American market and no reduction of orders is observed at the moment,” Alexander Melkumyan said.
ARMENAL’s share in Armenia’s export exceeds 8%. According to data of Armenian State Revenue Committee, the export of aluminum foil in the first half of 2011 grew by 19%, making $‌45.07mln, whereas the physical volume during the accounting period grew by 4% (12,6 thousand tones). Еhe press service of the plant reported earlier that in 2011 ARMENAL was going to increase the foil production by 7% and for the first time exceed the level of 26 thousand tons for the year.