Նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի եզրին, ասել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը - Mediamax.am
3407 դիտում
Նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի եզրին, ասել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանն այսօր ասել է, որ նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի՝ դրամի 30%-անոց արժեզրկման պայմաններում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի առջեւ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ելույթ ունենալով «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» համաժողովին, Վարդան Արամյանն ասել է, որ 2009-ին եւ 2010-ին բախվելով երկու բարդ խնդիրների՝ կտրուկ տնտեսական անկման եւ բարձր գնաճի հետ, Հայաստանին հավասարակշռված մակրոտնտեսական քաղաքականության շնորհիվ հաջողվեց խստացնելով մոնետար քաղաքականությունը, զսպել գնաճը` միաժամանակ չվտանգելով տնտեսության վերականգնումը:
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ ոչ թե պետական պարտքի մակարդակը, այլ մակրոտնտեսական հիմնաքարերն են որոշիչ դեր խաղում, երբ երկրները կանգնում են դեֆոլտի վտանգի առջեւ», - ասել է Վարդան Արամյանը, նշելով, որ թեեւ Հայաստանի պետական պարտքը ճգնաժամի ընթացքում զգալիորեն ավելացել է, այն մնում է կառավարելի սահմաններում:
Ըստ փոխնախարարի, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից եւ Արեւմուտքի պարտքային խնդիրներից Հայաստանը քաղել է հետեւյալ դասերը. պետք է շարունակել հավասարակշռված մակրոտնտեսական քաղաքականությունը, տնտեսության դիվերսիֆիկացումը, արտահանմանն ուղղված ոլորտների զարգացման խթանումը, բիզնես-միջավայրի բարելավումը եւ կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումը:

Даже в случае самого пессимистичного сценария Армения не столкнется с угрозой дефолта, сказал замминистра финансов - Mediamax.am
3408 просмотров
Даже в случае самого пессимистичного сценария Армения не столкнется с угрозой дефолта, сказал замминистра финансов
Ереван/Медиамакс/. Замминистра финансов Армении Вардан Арамян сказал сегодня, что даже в случае самого пессимистичного сценария - 30%-ной девальвации драма, Армения не встает на порог дефолта.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на конференции «Глобальные возможности локальных рынков: инфраструктура и регулирование», Вардан Арамян сказал, что столкнувшись в 2009 и 2010 гг. с двумя сложными задачами - резким экономическим спадом и высокой инфляцией - Армении удалось ужесточить монетарную политику и сдержать инфляцию, не подвергая опасности хрупкое восстановление экономики.
«Наши исследования показали, что не уровень госдолга, а состояние макроэкономического фундамента играет решающую роль в возникновении угрозы дефолта»,  - сказал Вардан Арамян, отметив, что хотя в ходе кризиса госдолг Армении значительно вырос, он остается в управляемых пределах.
По словам замминистра, из мирового финансово-экономического кризиса и нынешних долговых проблем Запада Армения изъяла следующие уроки: следует продолжать взвешенную макроэкономическую политику, диверсифицировать экономику, поощрять экспортно-ориентированные отрасли, улучшить бизнес-климат и провести пенсионную реформу.