Նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի եզրին, ասել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը - Mediamax.am
3407 դիտում
Նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի դեպքում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի եզրին, ասել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանն այսօր ասել է, որ նույնիսկ ամենահոռետեսական սցենարի՝ դրամի 30%-անոց արժեզրկման պայմաններում Հայաստանը չի կանգնում դեֆոլտի առջեւ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ելույթ ունենալով «Լոկալ շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք եւ կարգավորում» համաժողովին, Վարդան Արամյանն ասել է, որ 2009-ին եւ 2010-ին բախվելով երկու բարդ խնդիրների՝ կտրուկ տնտեսական անկման եւ բարձր գնաճի հետ, Հայաստանին հավասարակշռված մակրոտնտեսական քաղաքականության շնորհիվ հաջողվեց խստացնելով մոնետար քաղաքականությունը, զսպել գնաճը` միաժամանակ չվտանգելով տնտեսության վերականգնումը:
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ ոչ թե պետական պարտքի մակարդակը, այլ մակրոտնտեսական հիմնաքարերն են որոշիչ դեր խաղում, երբ երկրները կանգնում են դեֆոլտի վտանգի առջեւ», - ասել է Վարդան Արամյանը, նշելով, որ թեեւ Հայաստանի պետական պարտքը ճգնաժամի ընթացքում զգալիորեն ավելացել է, այն մնում է կառավարելի սահմաններում:
Ըստ փոխնախարարի, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից եւ Արեւմուտքի պարտքային խնդիրներից Հայաստանը քաղել է հետեւյալ դասերը. պետք է շարունակել հավասարակշռված մակրոտնտեսական քաղաքականությունը, տնտեսության դիվերսիֆիկացումը, արտահանմանն ուղղված ոլորտների զարգացման խթանումը, բիզնես-միջավայրի բարելավումը եւ կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումը:

Even in case of the most pessimistic scenario Armenia won't face the danger of default, Deputy Minister of Finance says - Mediamax.am
3406 views
Even in case of the most pessimistic scenario Armenia won't face the danger of default, Deputy Minister of Finance says
Yerevan/Mediamax/. Armenian Deputy Minister of Finance Vardan Aramyan said today that even in case of the most pessimistic scenario - a 30% depreciation of the dram, Armenia won't be on the verge of default.
Addressing a Conference on "Global possibilities of local markets: infrastructure and regulation" in Yerevan today, Vardan Aramyan said that after facing two hardest tasks in 2009 and 2010- sharp economic downfall and high inflation - Armenia managed to toughen its monetary policy and preserve the inflation without endangering the fragile restoration of the economy, Mediamax reports.
"Our studies showed that not the level of the state debt but the condition of the microeconomic fundament play a decisive role in the emergence of default," Vardan Aramyan said, noting that during the crisis Armenia's state debt has considerably grown but remains  within controllable limits.
According to Deputy Minister, Armenia has taken the following lessons from the global financial-economic crisis and current debt problems of the West: Armenia should continue the balanced macroeconomic policy, diversify the economy, stimulate the export-oriented branches, improve the business climate and conduct a pension reform.