ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ ԱՄՆ-ում կայացել է “Հայաստանի տնտեսական եւ բանկային ոլորտի զարգացումները” համաժողովը - Mediamax.am
4770 դիտում
ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ ԱՄՆ-ում կայացել է “Հայաստանի տնտեսական եւ բանկային ոլորտի զարգացումները” համաժողովը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հարավային Կալիֆոռնիայի Յունիվերսալ Սիթի քաղաքում սեպտեմբերի 25-ին կայացավ Հայաստանի տնտեսական առաջին համաժողովը, որի նպատակն էր ամերիկացիներին եւ սփյուռքահայերին ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության ներկա վիճակը եւ ակտիվացնել գործարար կապերն ամերիկահայ համայնքի հետ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը. “Անցած 20 տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք նվաճումներ, սակայն եղել են նաեւ բացթողումներ, եւ չխոսել դրանց մասին կնշանակի` ողջ պատասխանատվությունը գցել մեր ուսերից: Այդուհանդերձ, ցանկանում եմ նշել, որ այսօրվա Հայաստանը տարբերվում է 90-ականների Հայաստանից, այսօր մեր երկիրն առավել անվտանգ է, եւ քաղաքացիներն ավելի ազատ են Հայաստանում”:
Այնուհետեւ ՀՀ նախագահը նշել է, որ “բացթողումների մի մասն էլ պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ չենք կարողացել ամբողջովին օգտագործել համայն հայության ներուժը”: “Այդ պատճառով մենք պարբերաբար այցելում ենք ձեզ` հայտնելու, որ չափազանց կարեւորում ենք ձեր ուժը եւ ցանկանում ենք առավել ակտիվ տեսնել ձեզ Հայաստանի զարգացման ճանապարհին: Մենք ձեր կարիքն ունենք եւ մշտապես ուրախ կլինենք, եթե ձեր ազդեցությունն ավելի մեծ լինի Հայաստանի տնտեսական եւ զարգացման գործում”,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
“Այսօր պատմական օր է մեզ համար, քանզի առաջին անգամ Կալիֆոռնիայում ներկայացնում ենք Հայաստանի բանկային համակարգը, որ մեր երկրի անկախության քսան տարիների ընթացքում բացառիկ զարգացում է արձանագրել, ենթարկվել կառուցվածքային բարեփոխումների` խորհրդային ժամանակների բանկային համակարգից դառնալով միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառույց”,- հայտարարել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը:
Նա հավաստիացրել է համաժողովի մասնակիցներին, որ Հայաստանի բանկային համակարգը ոչ միայն բավարարում է ազգային տնտեսական  կարիքները, այլեւ հանդես է գալիս որպես հավասարազոր գործընկեր միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն էլ ընդգծել է Սփյուռքի անգնահատելի դերը Հայաստանի տարբեր, այդ թվում` ֆինանսական ոլորտի զարգացման գործում: Նրա խոսքով, վերջին տարիներին այս համակարգում կատարված բարեփոխումները ստեղծել են բարենպաստ ներդրումային եւ գործարար միջավայր, որը սփյուռքահայ ներդրողներին շահավետ հնարավորություններ կարող է ընձեռել:
“Համահայկական ֆինանսական եւ տնտեսական կյանքում Հայաստանի տնտեսական համաժողովը խոշոր իրադարձություն է, քանզի հնարավորություն է տալիս նաեւ կողմերին առավել տեղեկատվություն ստանալ ոլորտի առաջնային մասնագետներից ու ճիշտ որոշումներ ընդունել: Մենք շատ ենք կարեւորում սփյուռքի մեր գործընկերների մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը եւ առաջին հերթին հորդորում ենք կիսվել իրենց գիտելիքներով ու ոլորտի նորամուծությունների մասին տեղեկություններով”,- նշել է Ջավադյանը` վստահեցնելով, որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգը միջազգայնորեն ճանաչված, բարձր չափանիշներին համապատասխանող համակարգ է:
“Բնույթով աննախադեպ այս համաժողովը նպատակ ունի ներկայացնելու մեր տնտեսության երիտասարդ, սակայն արդեն լավագույնս ձեւավորված տնտեսության ճյուղերից մեկը` ֆինանսական եւ բանկային համակարգը: Այն Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների չափազանց կարեւոր բաղկացուցիչներից է, որը խթանում է երկկողմ տնտեսական կապերը, այդ թվում` դեպի Հայաստան ֆինանսական փոխադրումները,  հայրենիքից էլ` ներդրումներից ստացվող եկամուտները: Մենք կարծում ենք, որ Հարավային Կալիֆոռնիան ամենահարմար վայրն էր` հիմնելու երկխոսությունը հայաստանյան բանկերի եւ սփյուռքահայ  հաճախորդների միջեւ”,- իր ուղերձում նշել է Լոս Անջելեսում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Այնուհետեւ համաժողովի մասնակից սփյուռքահայ գործարարները եւ բանկային ոլորտի ներկայացուցիչներն իրենց հարցերն են ուղղել հայաստանյան ֆինանսական միջավայրը ներկայացնող պատվիրակության անդամներին:
Համաժողովից հետո նախագահ Սերժ Սարգսյանը կատարել է Լոս Անջելեսում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսարանի նոր շենքի բացումը, որը տեղակայված է Գլենդելի կենտրոնում: Երեկոյան նախագահն ու պաշտոնական պատվիրակության անդամները “Բեվերլի Հիլզ” հյուրանոցում, Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված ընթրիքի շրջանակներում հանդիպել են հայ համայնքի ներկայացուցիչներին:

С участием президента Армении в США состоялся форум «Развитие экономической и банковской сферы Армении» - Mediamax.am
4771 просмотров
С участием президента Армении в США состоялся форум «Развитие экономической и банковской сферы Армении»
Ереван/Медиамакс/. В городе Юниверсал Сити Южной Калифорнии 25 сентября состоялся экономический форум, цель которого была презентация американцам и армянам Диаспоры экономической ситуации Армении.
С приветственной речью на мероприятии выступил президент Армении Серж Саргсян. «В течение минувших 20 лет у нас были достижения, однако были также упущения, и не говорить о них - значит сбрасывать ответственность с наших плеч. Тем не менее, хочу отметить, что сегодняшняя Армения отличается от Армении 90-х, сегодня наша страна намного безопасней, а граждане - более свободными».
Президент Армении отметил, что «часть упущений обусловлена тем фактом, что мы не смогли полностью использовать потенциал всего армянства». «По этой причине мы периодически посещаем вас, чтобы сообщить, что считаем ваше содействие безгранично важным и желаем видеть вас более активными на пути развития Армении. Мы нуждаемся в вас и будем всегда рады, если ваше влияние в деле развития экономики Армении будет большим», - отметил Серж Саргсян.
«Сегодня исторический день для нас, так как впервые в Калифорнии мы представляем банковскую систему Армении, которая зафиксировала исключительное развитие за 20 лет своей независимости, подверглась структурным реформам, превратившись из банковской системы советских времен в структуру, соответствующую международным стандартам», - заявил председатель Союза банков Армении Ашот Осипян.
В свою очередь, председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян подчеркнул неоценимую роль Диаспоры в развитии различных сфер Армении, в том числе - финансовой.
По его словам, реализованные за последние годы реформы в этой системе создали благоприятную инвестиционную и бизнес-среду, что может предоставить выгодные возможности армянам Диаспоры.
«Экономический форум Армении является большим событием во всеармянской финансовой и экономической жизни, так как предоставляет возможность сторонам получить максимальную информацию от профессионалов сферы и принимать правильные решения. Мы особо выделяем участие наших коллег из данной сферы в развитии экономики Армении и призываем их в первую очередь поделиться своими знаниями и информацией о новшествах в сфере», - отметил  Артур Джавадян, заверив, что финансовая система Армении признана на международном уровне и соответствует высоким стандартам.
«Беспрецедентный в своем роде форум имеет целью представить одну из молодых, однако лучших отраслей нашей экономики – финансовую и банковскую систему. Он является важной составляющей взаимоотношений Армения-Диаспора и стимулирует двусторонние экономические связи, финансовым инвестиции в Армению, а с Родины – прибыль от инвестиций. Мы считаем, что Южная Калифорния является самым удобным местом для формирования диалога между армянскими банками и армянскими клиентами из Диаспоры»,- в своем обращении отметил генеральный консул Армении в Лос-Анджелесе Григор Ованисян.
По окончании форума президент Серж Саргсян открыл новое здание генерального консульства Армении в Лос-Анджелесе, которое находится в центре Глендела. Вечером президент и члены официальной делегации в рамках приуроченного к 20-летию независимости Армении ужина встретились в гостинице «Беверли Хилз» с представителями армянской общины.