Հայաստանը մտել է տնտեսական ակտիվության փուլ, ասել է վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը մտել է տնտեսական ակտիվության փուլ։
«Եթե տնտեսական ակտիվության ինդեքսը համադրենք համախառն ներքին արդյունքի ինդեքսի հետ եւ փորձենք գնահատել, ապա կտեսնենք, որ այստեղ էլ ունենք աճ։ Փորձագիտական գնահատականներով, ՀՆԱ աճն այս պահի դրությամբ կազմում է 4,5%, եւ դա նշանակում է, որ 2011թ. մեր ծրագիրն ամբողջովին իրատեսական է»,- ասել է վարչապետը կառավարության նիստում:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ աննախադեպ անկումից հետո գյուղատնտեսությունն արձանագրում է աճի բավական բարձր տեմպ, բացի այդ, բարձր տեմպով աճում է նաեւ արդյունաբերությունը ։
«Այնպիսի աննախադեպ անկում, որ ունեցանք 2009-ին, մեզ այլեւս չի սպառնում», - ասել է վարչապետը, հավելելով, որ դեռեւս լուրջ խնդիրներ կան շինարարության ոլորտում, որտեղ անկումը շարունակվում է։

Armenia entered the phase of economic activity, Prime Minister says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said today that Armenia has entered the phase of economic activity.
“Comparing the economic activity index with the GDP, we’ll see that we have registered growth here too. According to expert assessments, GDP growth today makes 4,5%, which means that our program for the current year is more than realistic,” the Prime Minister said at the government’s session.
Tigran Sargsyan noted that after the unprecedented decline the agriculture registers high growth rates. Besides, good growth rates of industrial output are also registered.
“The decline of 2009 doesn’t threaten us anymore,” the PM said, adding that serious problems remain in the construction sphere where the decline continues.