Հայաստանը մտել է տնտեսական ակտիվության փուլ, ասել է վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը մտել է տնտեսական ակտիվության փուլ։
«Եթե տնտեսական ակտիվության ինդեքսը համադրենք համախառն ներքին արդյունքի ինդեքսի հետ եւ փորձենք գնահատել, ապա կտեսնենք, որ այստեղ էլ ունենք աճ։ Փորձագիտական գնահատականներով, ՀՆԱ աճն այս պահի դրությամբ կազմում է 4,5%, եւ դա նշանակում է, որ 2011թ. մեր ծրագիրն ամբողջովին իրատեսական է»,- ասել է վարչապետը կառավարության նիստում:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ աննախադեպ անկումից հետո գյուղատնտեսությունն արձանագրում է աճի բավական բարձր տեմպ, բացի այդ, բարձր տեմպով աճում է նաեւ արդյունաբերությունը ։
«Այնպիսի աննախադեպ անկում, որ ունեցանք 2009-ին, մեզ այլեւս չի սպառնում», - ասել է վարչապետը, հավելելով, որ դեռեւս լուրջ խնդիրներ կան շինարարության ոլորտում, որտեղ անկումը շարունակվում է։

Армения вступила в фазу экономической активности, заявил премьер-министр - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Тигран Саргсян заявил сегодня, что Армения вступила в фазу экономической активности.
«Если сравнить индекс экономической активности с индексом ВВП, мы увидим, что и здесь мы зарегистрировали рост. По экспертным оценкам, рост ВВП на данный момент составляет 4,5%, и это значит, что наша программа на текущий год более чем реалистична»,- заявил премьер-министр на заседании правительства.
Тигран Саргсян отметил, что после беспрецедентого спада сельское хозяйство фиксирует довольно высокий темп роста, кроме того, фиксируются хорошие темпы роста промышленного производства.
«Нам более не угрожает такой спад, который был в 2009 году», - сказал премьер-министр, добавив, что серьезные проблемы остаются в строительной сфере, где спад продолжается.