«ԱրԱրԱտ» կոնյակի վաճառքներն աճել են 9.4%-ով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ, ապրանքանիշը՝ ԱրԱրԱտ) վաճառքները 2010-11 ֆինանսական տարում (2010 հուլիս-2011 հուլիս) աճել են 9.4%-ով եւ կազմել 2 մլն 842 հազ. լիտր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը այսօր Երեւանում մամլո ասուլիսին տեղեկացրել է, որ շուկայի վերականգնման դանդաղ տեմպերը դեռեւս թույլ չեն տալիս ապահովել վաճառքների նախաճգնաժամային շրջանի ցուցանիշները եւ 2010-11 ֆինանսական տարում գործարանի վաճառքները շուրջ 25%-ով զիջում են 2008-2009-ին արձանագրված ցուցանիշներին:
«Չնայած վաճառքների աճին, ընկերության շահույթը հաշվետու ժամանակահատվածում նվազել է մոտ 25%-ով եւ կազմել 2 մլրդ 422 մլն դրամ, ինչը պայմանավորված է մի շարք շուկաներում ստանդարտ սեգմենտի (3 եւ 5 աստղ) գների իջեցմամբ», - ասել  է Արա Գրիգորյանը, պարզաբանելով, որ գների իջեցման նպատակն էր խթանել ապրանքի արագ սպառումը:
Արա Գրիգորյանն ասել է, որ մինչեւ տարեվերջ շահագործման կհանձնվի Բերդի մասնաճյուղի հնեցման արտադրամասը: Հաշվետու տարում ԵԿԳ-ն ստացել է որակի կառավարման համակարգի ISO 9001:2008 հավաստագիրը, ինչպես նաեւ ընդլայնել կոնյակի արտահանման աշխարհագրությունը 13 երկրով, որոնց թվում են Հունաստանը, Իսրայելը, Սլովենիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան եւ Ուզբեկստանը:
Ըստ ԵԿԳ գործադիր տնօրենի, Ռուսաստանի մասնաբաժինը «ԱրԱրԱտ»-ի սպառման շուկաներում հաշվետու տարում 70%-ից նվազել է մինչեւ 64%, իսկ Եվրոպայում վաճառքներն աճել են 47%-ով:

Sales of “Ararat” brandy grow by 9.4% - Mediamax.am
Addressing the press conference in Yerevan today, YBC Executive Director Ara Grigoryan informed that the low rates of the market recovery don’t allow ensuring the sales indices of the pre-crisis period yet, Mediamax reports. In 2010-2011 fiscal year, the factory’s sales are less than 2008-2009 indices by approximately 25%.
“Despite the sales growth, the company’s profit decreased by approximately 25% making AMD 2bln 422mln in the accounting period which is conditioned by the decrease in prices for standard segments (3 and 5 stars) on a number of markets”, said Ara Grigoryan. He noted that the reduction of prices was aimed at boosting fast selling of the final production.
Ara Grigoryan stated that the wine-ageing shop of the Berd branch of the YBC will be put into operation by the end of the year. In the accounting year, the YBC received a certificate of the ISO 9001:2008 quality management system and replenished its export geography by 13 more countries – Greece, Israel, Slovenia, Sweden, Switzerland and Uzbekistan including. According to the YBC Executive Director, Russia’s share on “ArArAt” consumption markets decreased from 70% down to 64 % and the sales in Europe grew by 47% in the accounting period.