Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ բանկային համակարգում պահպանվել է ֆիզիկական անձանց ավանդների կայուն աճը:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնեցին Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամում, 2011թ. առաջին կիսամյակի վերջում նախորդ տարվա վերջի համեմատությամբ, ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների գումարն աճել է շուրջ 15.9%-ով, իսկ երաշխավորված ավանդների գումարը` 7.8%-ով:
2010թ. վերջի համեմատությամբ, 2011թ. I կիսամյակի վերջում միաժամանակ դրամային եւ արտարժութային ավանդ ունեցող ֆիզիկական անձ ավանդատուների ավանդների գումարների աճր կազմել է ավելի քան 29%:
Երաշխավորված ավանդ ունեցող ավանդատուների թիվն աճել է 4.5%-ով եւ կազմել է 1,074,371 (նշված հաշվարկում ներառված չեն «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում հաշվառվող` նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ավանդատուները), ընդ որում` 2011թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում միայն ՀՀ դրամով ավանդ ունեցող ավանդատուների կշիռն ավանդատուների ընդհանուր թվի մեջ պահպանվել է եւ կազմել է 81%:
Հիմնադրամի գնահատականների համաձայն` ավանդատուների ընդհանուր թվի ավելի քան 98%-ը երաշխավորված ավանդի չափը չգերազանցող ավանդ ունեցող ավանդատուներն են:

Deposits of over 98% of Armenian depositors-individuals don’t exceed the guaranteed amount of the deposit - Mediamax.am
Deposits of over 98% of Armenian depositors-individuals don’t exceed the guaranteed amount of the deposit
Yerevan/Mediamax/. A stable growth of individuals’ deposits has been registered in Armenia’s banking system in the first half year of 2011.
As Mediamax was informed in the Deposit Guarantee Fund, by the end of first half year of 2011, the amount of individuals’ bank deposits grew by 15.9% as compared to the end of 2010, and the amount of guaranteed deposits grew by 7.8%.
At the end of first half year of 2011, the growth of deposit amounts of individuals, who simultaneously have deposits in national and foreign currency, made over 29% as compared to late 2010.
The number of depositors having guaranteed deposits has grown by 4.5%, making 1.074.371 (without taking into consideration the depositors of the former Savings Bank of USSR registered in “VTB Bank (Armenia)” CJSC). Thus, during the first half year of 2011, the dependency ratio of depositors having deposits only in national currency remained the same - 81%.
According to the estimations of the Fund, over 98% of depositors don’t exceed the guaranteed amount of the deposit.