Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման “Կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է, կարծում է ֆինանսների նախարարը - Mediamax.am
4021 դիտում
Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման “Կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է, կարծում է ֆինանսների նախարարը
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն այսօր ասել է, որ Fitch Ratings-ի կողմից Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման "կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, մեկնաբանելով  Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանին տրված գնահատականը` նախարարն ասել է, որ «[թողարկողի դեֆոլտի] վարկանիշի կանխատեսումների տատանողականությունը մեզ հաջողվել է  հաղթահարել լավ կառավարման միջոցով»:
Նախարարը մատնանշել է այն հանգամանքը, որ Fitch-ի կողմից շնորհված վարկանիշով Հայաստանը գտնվում է Վրաստանի (B+) եւ Ադրբեջանի (BBB-) միջեւ: “Հայաստանի եւ Վրաստանի պարագայում շատ թվեր համահունչ են: Մասնավորապես, համադրելի են արտաքին հաշվեկշռի դեֆիցիտը եւ տնտեսական աճը, իսկ մասնավոր հատվածում պարտքի բեռը Վրաստանում ավելի մեծ է, քան մեզ մոտ”,- ասել է նախարարը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը սեպտեմբերի սկզբին հաստատել է ազգային արժույթով եւ արտարժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշը (ԹԴՎ) «BB-» մակարդակի վրա, կանխատեսումը՝ «Կայուն»:

Inflation returns to “controllable limits”, Armenian Minister of Finance says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. According to the forecast of Armenian Minister of Finance Vache Gabrielyan based on the results of 2011, the inflation will remain within 5%.
During his meeting with journalists, Vache Gabrielyan confirmed the assessment made by Fitch agency according to which Armenia registers a long-term low inflationary background, Mediamax reports.
''In 2008-2010, the inflation in Armenia was within 3% on average which is a low index by international standards'', said the Minister adding that the inflation in the country is returning to ''controllable limits''.
As for the improvement of the business atmosphere in Armenia, Vache Gabrielyan noted that there are obviously positive changes in the sphere: decrease in the number of checks, facilitation of the process of setting up a business and tax procedures particularly.
The Minister stated that ''Stable'' assessment of Armenia's rating given by Fitch Ratings resulted from effective management.
Vache Gabrielyan underlined the fact that Armenia ranks between Georgia (B+) and Azerbaijan (BBB-) in the Rating. ''Armenia and Georgia share many common points: the external balance deficit and economic growth particularly, whereas Georgia has more debt load than us in the private sector'', stated the Minister.
In early September, Fitch Ratings affirmed Armenia's long-term imminent default rating in the national and foreign currency at BB- level, with ''Stable'' forecast.