Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման “Կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է, կարծում է ֆինանսների նախարարը - Mediamax.am
4021 դիտում
Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման “Կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է, կարծում է ֆինանսների նախարարը
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն այսօր ասել է, որ Fitch Ratings-ի կողմից Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսման "կայուն” գնահատականը արդյունավետ կառավարման արդյունք է:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, մեկնաբանելով  Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանին տրված գնահատականը` նախարարն ասել է, որ «[թողարկողի դեֆոլտի] վարկանիշի կանխատեսումների տատանողականությունը մեզ հաջողվել է  հաղթահարել լավ կառավարման միջոցով»:
Նախարարը մատնանշել է այն հանգամանքը, որ Fitch-ի կողմից շնորհված վարկանիշով Հայաստանը գտնվում է Վրաստանի (B+) եւ Ադրբեջանի (BBB-) միջեւ: “Հայաստանի եւ Վրաստանի պարագայում շատ թվեր համահունչ են: Մասնավորապես, համադրելի են արտաքին հաշվեկշռի դեֆիցիտը եւ տնտեսական աճը, իսկ մասնավոր հատվածում պարտքի բեռը Վրաստանում ավելի մեծ է, քան մեզ մոտ”,- ասել է նախարարը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը սեպտեմբերի սկզբին հաստատել է ազգային արժույթով եւ արտարժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշը (ԹԴՎ) «BB-» մակարդակի վրա, կանխատեսումը՝ «Կայուն»:

Ереван/Медиамакс/. Согласно прогнозу министра финансов Армении Ваче Габриеляна, по итогам 2011 года инфляция будет находиться в пределах 5%.
Как передает Медиамакс, сегодня во время встречи с журналистами Ваче Габриелян подтвердил оценку агентства Fitch, согласно которой в Армении наблюдается долговременный низкий инфляционный фон.
«В 2008-2010 годах инфляция в Армении в среднем была в пределах 3%, что по мировым стандартам является низким показателем»,- сказал министр, добавив, что инфляция в стране возвращается «в контролируемые рамки».
Что касается улучшения в Армении бизнес-атмосферы, Ваче Габриелян отметил, что здесь очевидны положительные изменения, в частности, сокращение количество проверок, упрощение процесса создания бизнеса и налоговых процедур.
Министр заявил, что «Стабильная» оценка прогнозирования рейтинга Армении со стороны Fitch Ratings является результатом эффективного управления.
Ваче Габриелян отметил тот факт, что в рейтинге Fitch Армения находится между Грузией (B+) и Азербайджаном (BBB-) . «В случае с Арменией и Грузией есть много совпадений. В частности, сопоставимы дефицит внешнего баланса и экономический рост, а в частном сектора бремя долга в Грузии больше, чем у нас», - заявил министр.
Fitch Ratings в начале сентября подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ) Армении по национальной и зарубежной валюте на уровне BB-, прогноз - «Стабильный».