Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանն այսօր ասել է, որ չնայած բարձր գնաճի առկայությանը բոլոր վարկատեսակների տոկոսադրույքները անկում են ապրում եւ դեռեւս կշարունակեն նվազել:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Աշոտ Օսիպյանի գնահատմամբ դա կապված է համակարգում առկա իրացվելիության եւ մրցակցության հետ: Նա տեղեկացրել է, որ տնտեսության վարկավորումն առաջին կիսամյակում աճել է 23.4%-ով, իսկ ֆիզանձանց վարկավորումը՝ 8%-ով:
Ըստ Աշոտ Օսիպյանի, բանկային համակարգն ամփոփել է 2011թ. առաջին կիսամյակը՝ 2010թ. հետ համեմատ զգալի աճ արձանագրելով բոլոր ցուցանիշներով:
2011թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ բանկային համակարգի ակտիվները աճել են 12.5%-ով եւ կազմել 1 տրլն 763.3 մլրդ դրամ, իսկ վարկային ներդրումներն աճել են 17.8%-ով՝ կազմելով 1 տրլն 179.1 մլրդ դրամ:
Համակարգի ընդհանուր պարտավորությունները հաշվետու ժամանակահատվածում աճել են 14%-ով, իսկ ավանդների գծով պարտավորությունները՝ 9.4%-ով: Հունիսի 30-ի դրությամբ համակարգում ավանդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 858.1 մլրդ դրամ:
Առաջին կիսամյակում բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը աճել է 6.7%-ով եւ կազմել 352.5 մլրդ դրամ: Համակարգի զուտ շահույթն առաջին կիսամյակում կազմել է 21.7 մլրդ դրամ:

Yerevan/Mediamax/. Chairman of the Union of Banks of Armenia (UBA), Ashot Osipyan said today that despite the high inflation the rates on all types of loans keep falling and this tendency continues.
According to his assessments, this is connected with the high level of liquidity and competition in the banking system, Mediamax reports. Ashot Osipyan said that the crediting of economy in the first half-year grew by 23,4% and the crediting of individuals – by 8%.
According to Ashot Osipyan the banking system finished the first half-year of 2011 registering significant growth by all indices as compared to 2010.
In the first half-year of 2011, the assets of the banking system grew by 12.5%, making AMD 1 trillion 763.3bln and the loan investments grew by 17.8%, making AMD 1 trillion 179.1bln.
Common liabilities of the banking system during the accounting period have increased by 14% and deposit liabilities grew by 9.4%. As of June 30, the total amount of deposits totaled AMD 858.1bln.
The total capital of Armenia’s banking system in the first half-year of 2011 grew by 6.7%, making AMD 352.5bln, and the net income stood at AMD 21.7bln.