Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանն այսօր ասել է, որ չնայած բարձր գնաճի առկայությանը բոլոր վարկատեսակների տոկոսադրույքները անկում են ապրում եւ դեռեւս կշարունակեն նվազել:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Աշոտ Օսիպյանի գնահատմամբ դա կապված է համակարգում առկա իրացվելիության եւ մրցակցության հետ: Նա տեղեկացրել է, որ տնտեսության վարկավորումն առաջին կիսամյակում աճել է 23.4%-ով, իսկ ֆիզանձանց վարկավորումը՝ 8%-ով:
Ըստ Աշոտ Օսիպյանի, բանկային համակարգն ամփոփել է 2011թ. առաջին կիսամյակը՝ 2010թ. հետ համեմատ զգալի աճ արձանագրելով բոլոր ցուցանիշներով:
2011թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ բանկային համակարգի ակտիվները աճել են 12.5%-ով եւ կազմել 1 տրլն 763.3 մլրդ դրամ, իսկ վարկային ներդրումներն աճել են 17.8%-ով՝ կազմելով 1 տրլն 179.1 մլրդ դրամ:
Համակարգի ընդհանուր պարտավորությունները հաշվետու ժամանակահատվածում աճել են 14%-ով, իսկ ավանդների գծով պարտավորությունները՝ 9.4%-ով: Հունիսի 30-ի դրությամբ համակարգում ավանդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 858.1 մլրդ դրամ:
Առաջին կիսամյակում բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը աճել է 6.7%-ով եւ կազմել 352.5 մլրդ դրամ: Համակարգի զուտ շահույթն առաջին կիսամյակում կազմել է 21.7 մլրդ դրամ:

Кредитные ставки продолжат снижаться, сказал председатель СБА
Ереван/Медиамакс/. Председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян сказал сегодня, что, несмотря на наличие высокой инфляции, ставки по всем видам кредитов снижаются, и эта тенденция продолжится.
Как сообщает Медиамакс, по оценке Ашота Осипяна, это связано с высоким уровнем ликвидности и конкуренцией в банковской системе. Он сообщил, что кредитование экономики в первом полугодии увеличилось на 23.4%, а кредитование физических лиц – на 8%.
По словам Ашота Осипяна, банковская система завершила первое полугодие 2011г., зафиксировав существенный рост по сравнению с прошлым годом по всем показателям.
В первом полугодии 2011г. активы банковской системы увеличились на 12.5%, составив 1 трлн. 763.3 млрд. драмов, а кредитные инвестиции выросли на 17.8%, составив 1 трлн. 179.1 млрд. драмов.
Общие обязательства банковской системы в отчетный период выросли на 14%, а обязательства по линии вкладов – на 9.4%. Общая сумма депозитов в системе составила по состоянию на 30 июня 858.1 млрд. драмов.
Общий капитал банковской системы Армении вырос первом полугодии на 6.7%, составив 352.5 млрд. драмов, чистая прибыль системы составила 21.7 млрд. драмов.