Հայաստանը բարելավել է իր դիրքը մրցունակության համաշխարհային զեկույցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից հրապարակվող 2011-12 թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում Հայաստանը 6 տեղով բարելավել է դիրքը եւ 142 երկրների շարքում զբաղեցրել է 92-րդ տեղը:
Երկրների մրցունակության ցուցանիշը հաշվարկվում է 12 հենասյուների հիման վրա (ինստիտուտներ, ենթակառուցվածքներ, մակրոտնտեսական միջավայր, առողջապահություն եւ տարրական կրթություն, բարձրագույն կրթություն եւ վերապատրաստում, ապրանքային շուկայի արդյունավետություն, աշխատուժի շուկայի արդյունավետություն, ֆինանսական շուկայի արդյունավետություն, տեխնոլոգիական պատրաստվածություն, շուկայի չափ, գործարարության կատարելագործվածություն, նորարարություն), որոնք կազմվում են վիճակագրական տվյալների հավաքագրման եւ ընկերությունների ղեկավարների հարցումների արդյունքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՏՖ հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն այսօր տեղեկացրել է, որ Հայաստանի մրցունակության ցուցանիշի աճը պայմանավորված է վերոհիշյալ հենասյուների մեծ մասի բարելավումներով:
Մասնավորապես, Հայաստանը զեկույցում 14 տեղով (97-ից 83) առաջընթաց է գրանցել պետական ինստիտուտների արդյունավետության ցուցանիշով, ինչն ըստ Մանուկ Հերգնյանի մի կողմից բացատրվում է ՀՀ պետական կառավարման համակարգում թափանցիկության բարձրացմամբ եւ որոշակի գործընթացների պարզեցմամբ, իսկ մյուս կողմից՝ այլ պետություններում ճգնաժամի հետեւանքով պետական վերահսկողության խստացմամբ:
Ըստ զեկույցի Հայաստանը էական առաջընթաց է արձանագրել նաեւ ենթակառուցվածքների, բարձրագույն կրթության եւ վերապատրաստման, աշխատուժի եւ ֆինանսական շուկայի, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական պատրաստվածության ոլորտներում:
Փոխարենը, Հայաստանի դիրքերը զգալիորեն վատթարացել են մակրոտնտեսական միջավայրի եւ կայունության առումով (114-րդ տեղ, հետընթաց 15 կետով), ինչը, Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով, բացատրվում է հիմնականում բարձր գնաճային միջավայրով:
Զեկույցում Հայաստանի ուշագրավ մրցակցային առավելություններն են, մասնավորապես, աշխատանքի ընդունելու եւ աշխատանքից ազատելու գործելակերպը (18-րդ տեղ 142 երկրների շարքում), բիզնես սկսելու գործընթացների պարզությունը (34-րդ տեղ), հանցագործությունների ցածր մակարդակը եւ դրանց հետեւանքով գործարարության ծախսերը (17-րդ տեղ), մաքսադրույքերի չափը (34-րդ տեղ), ինչպես նաեւ բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրության մակարդակը (33-րդ տեղ):
Մրցունակության առումով Հայաստանի ամենաէական թերություններից են տեղական մրցակցության ուժգնությունը (139-րդ տեղը 142 երկրների շարքում), հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետությունը (138-րդ տեղ), շուկայում գերիշխող խմբերի առկայությունը (133-րդ տեղ), մաքսային գործընթացների դժվարությունը (132-րդ տեղ), տեխնոլոգիական ապրանքների պետական գնումների մակարդակը (124-րդ տեղ)  եւ փոքրամասնական բաժնետերերի շահերի պաշտպանությունը (120-րդ տեղ):

Армения улучшила свою позицию во Всемирном рейтинге конкурентоспособности - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Во опубликованном Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) всемирном рейтинге конкурентоспособности 2011-12гг., Армения улучшила свою позицию на 6 мест, заняв 92-е место среди 142 стран.
Конкурентоспособность стран рассчитывается на основе 12 базовых показателей (институты, инфраструктуры, макроэкономическая среда, здравоохранение и начальное образование, высшее образование и переподготовка, эффективность рынка труда, эффективность финансового рынка, технологическая подготовленность, размер рынка, усовершенственность деловой среды, инновационность), которые составляются в результате сбора статистических данных и опросов руководителей компаний.
Как сообщает Медиамакс, глава исследовательского центра «Экономика и Ценности» (армянский партнер ВЭФ) Манук Ергнян сказал сегодня, что рост конкурентоспособности Армении обусловлен улучшением большинства вышеуказанных показателей.
В частности, в докладе на 14 пунтов улучшился показатель эффективности государственных институтов Армении (83 место из 142 стран), что, по словам Манука Ергняна, с одной стороны объясняется ростом прозрачности в системе государственного управления и упрощением некоторых процедур, а с другой - ужесточением госрегулирования в других странах вследствие кризиса.
Согласно докладу, Армения зафиксировала существенный прогресс в следующих сферах: инфраструктуры, высшее образование и переподготовка, финансовый рынок и технологическая подготовленность.
При этом позиции Армении значительно ухудшились в сферах макроэкономической среды и стабильности (114-е место, спад на 15 пунктов), что, по словам Манука Ергняна, в основном объясняется высокой инфляционной средой.
Примечательными преимуществами Армении в докладе являются, в частности, процедуры принятия на работу и увольнение (18 место), простота процедур старта бизнеса (34 место), низкий уровень преступности и расходы компаний вследствие преступлений (17 место), размер таможенных пошлин (34 место), а также уровень проникновения сотовой связи (33 место).
Наиболее существенными недостатками Армении в области конкурентоспособности являются уровень внуренняей конкуренции (139 место из 142 стран), эффективность антимонопольной политики (138 место), наличие на рынке доминирующих групп субъектов (133 место), сложность таможенных процедур (132 место), уровень госзакупок  технологических товаров (124 место) и защита прав миноритарных акционеров (120 место).