Հայաստանը բարելավել է իր դիրքը մրցունակության համաշխարհային զեկույցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից հրապարակվող 2011-12 թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում Հայաստանը 6 տեղով բարելավել է դիրքը եւ 142 երկրների շարքում զբաղեցրել է 92-րդ տեղը:
Երկրների մրցունակության ցուցանիշը հաշվարկվում է 12 հենասյուների հիման վրա (ինստիտուտներ, ենթակառուցվածքներ, մակրոտնտեսական միջավայր, առողջապահություն եւ տարրական կրթություն, բարձրագույն կրթություն եւ վերապատրաստում, ապրանքային շուկայի արդյունավետություն, աշխատուժի շուկայի արդյունավետություն, ֆինանսական շուկայի արդյունավետություն, տեխնոլոգիական պատրաստվածություն, շուկայի չափ, գործարարության կատարելագործվածություն, նորարարություն), որոնք կազմվում են վիճակագրական տվյալների հավաքագրման եւ ընկերությունների ղեկավարների հարցումների արդյունքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՏՖ հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն այսօր տեղեկացրել է, որ Հայաստանի մրցունակության ցուցանիշի աճը պայմանավորված է վերոհիշյալ հենասյուների մեծ մասի բարելավումներով:
Մասնավորապես, Հայաստանը զեկույցում 14 տեղով (97-ից 83) առաջընթաց է գրանցել պետական ինստիտուտների արդյունավետության ցուցանիշով, ինչն ըստ Մանուկ Հերգնյանի մի կողմից բացատրվում է ՀՀ պետական կառավարման համակարգում թափանցիկության բարձրացմամբ եւ որոշակի գործընթացների պարզեցմամբ, իսկ մյուս կողմից՝ այլ պետություններում ճգնաժամի հետեւանքով պետական վերահսկողության խստացմամբ:
Ըստ զեկույցի Հայաստանը էական առաջընթաց է արձանագրել նաեւ ենթակառուցվածքների, բարձրագույն կրթության եւ վերապատրաստման, աշխատուժի եւ ֆինանսական շուկայի, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական պատրաստվածության ոլորտներում:
Փոխարենը, Հայաստանի դիրքերը զգալիորեն վատթարացել են մակրոտնտեսական միջավայրի եւ կայունության առումով (114-րդ տեղ, հետընթաց 15 կետով), ինչը, Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով, բացատրվում է հիմնականում բարձր գնաճային միջավայրով:
Զեկույցում Հայաստանի ուշագրավ մրցակցային առավելություններն են, մասնավորապես, աշխատանքի ընդունելու եւ աշխատանքից ազատելու գործելակերպը (18-րդ տեղ 142 երկրների շարքում), բիզնես սկսելու գործընթացների պարզությունը (34-րդ տեղ), հանցագործությունների ցածր մակարդակը եւ դրանց հետեւանքով գործարարության ծախսերը (17-րդ տեղ), մաքսադրույքերի չափը (34-րդ տեղ), ինչպես նաեւ բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրության մակարդակը (33-րդ տեղ):
Մրցունակության առումով Հայաստանի ամենաէական թերություններից են տեղական մրցակցության ուժգնությունը (139-րդ տեղը 142 երկրների շարքում), հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետությունը (138-րդ տեղ), շուկայում գերիշխող խմբերի առկայությունը (133-րդ տեղ), մաքսային գործընթացների դժվարությունը (132-րդ տեղ), տեխնոլոգիական ապրանքների պետական գնումների մակարդակը (124-րդ տեղ)  եւ փոքրամասնական բաժնետերերի շահերի պաշտպանությունը (120-րդ տեղ):

Yerevan/Mediamax/. Armenia improved its rating by 6 points ranking 92nd among 142 countries according to 2011-2012 Global Competitiveness Report published by the World Economic Forum (WEF).
Country competitiveness is calculated based on 12 core criteria (institutions, infrastructures, macroeconomic environment, healthcare and primary education, higher education and retraining, labor market effectiveness, financial market effectiveness, technological qualification, market size, level of business environment advancement, innovativeness) which are figured out by collecting statistical data and surveys of the company heads.
Head of ''Economy and Values'' research center (WEF's Armenian partner) Manuk Yeganyan said today that the improvement of Armenia's competitiveness is conditioned by enhancement of the most of the criteria mentioned above, Mediamax reports.
In particular, the index of Armenian state institutions reflected in the report has improved by 14 points (83d among 142 countries). According to Manuk Yeganyan, on the one hand, it can be explained by transparency growth in the system of state administration and facilitation of some procedures, and on the other hand -by toughening of state regulation in other countries as a result of the crisis.
According to the report, Armenia has made substantial progress in the following fields: infrastructure, higher education and retraining, financial market and technological qualification.
At the same time, Armenia's ranking significantly deteriorated in the spheres of macroeconomic environment and stability (114th – a fall by 15 points). According to Manuk Yeganyan, it is mainly explained by high inflationary environment.
The procedures of employment and layoffs (18th), simplicity of starting a business (34th ), low crime level and companies’ expenditures as a result of crimes (17th place), size of customs (34th) and mobile network penetration level are underlined in the report to be Armenia's significant advantages.
The inner competition level (139th among 142), effectiveness of antimonopoly policy (138th) , existence of dominating groups of subjects on the market (133d), complexity of customs procedures (132nd), level of state purchases of technological goods (124th) and protection of minority stockholders' rights (120th ) are underlined in the report to be Armenia's most significant shortcomings.