Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացած նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով եւ սահմանել այն 8.0%:
2011 թ. օգոստոսին արձանագրվել է 0.6% գնանկում, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ նվազել է 1.5 տոկոսային կետով եւ կազմել 4.8%` վերադառնալով 4%±1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայք, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ-ում:
ԿԲ Խորհուրդն արձանագրել է, որ ներկայումս տնտեսության արտաքին հատվածից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա գնահատվում են չեզոք` որոշակի գնանկումային ռիսկերի դրսեւորման հավանականությամբ: Սակայն դեռեւս պահպանվում են զարգացած երկրների հիմնարար անհաշվեկշռվածություններով պայմանավորված համաշխարհային տնտեսության հեռանկարների անորոշությունները:
ԿԲ Խորհուրդը համակարծիք է, որ ներկայումս ներքին պահանջարկի ազդեցությունը գնաճային միջավայրի վրա նվազեցման ուղղությամբ է. մասնավոր ծախսումների ազդեցությունը գնահատվում է չեզոք, հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը` զսպող: Չեզոք ազդեցություն ունեն նաեւ աշխատանքի շուկայի զարգացումները` արտադրողականության եւ անվանական աշխատավարձերի հարաբերակցության առումով:
ԿԲ Խորհուրդն ամփոփել է, որ գնաճի վերջին ամիսների զարգացումները համահունչ են 2011 թ. դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերում նախանշված հետագծին: Դրամավարկային պայմանների թուլացումը հնարավորություն կտա մեծ հավանականությամբ գնաճը կանխատեսվող հորիզոնում ձեւավորել տատանումների թույլատրելի միջակայքի սահմաններում` միաժամանակ լրացուցիչ խթաններ ստեղծելով տնտեսական ակտիվության ավելացման համար:

Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении на сегодняшнем заседании принял решение снизить ставку рефинансирования на 0.5 процентных пунктов, установив ее на уровне 8.0%.
В августе 2011г. была зафиксирована дефляция на 0.6%, в результате которой 12-месячная инфляция снизилась по сравнению с июльским показателем на 1.5 процентных пункта, составив 4.8% и вернувшись тем самым в допустимый промежуток 4%±1.5 процентных пунктов, сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ.
Совет ЦБ констатировал, что в настоящее время внешние экономические сигналы имеют нейтральное воздействие на инфляционную среду, однако все еще сохраняется неопределенность перспектив глобальной экономики, связанная с фундаментальным дисбалансом развитых стран.
Совет считает, что воздействие внутреннего спроса на инфляционную среду в настоящее время способствует ее снижению: воздейстие частных расходов расценивается как нейтральное, а воздействие налогово-бюджетной политики – как сдерживающее.
Совет заключил, что ослабление денежно-кредитной политики позволит сформировать инфляцию в пределах целевого промежутка, одновременно создав дополнительные стимулы для роста экономической активности.