2011թ. ընթացքում ֆինանսական հաշտարարի միջնորդությամբ քաղաքացիները ստացել են 29 մլն դրամի հատուցում - Mediamax.am
2011թ. ընթացքում ֆինանսական հաշտարարի միջնորդությամբ քաղաքացիները ստացել են 29 մլն դրամի հատուցում
ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը 2011թ. հունվար-օգոստոսին ստացել է ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ ուղղված 525 բողոքներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը այսօր Երեւանում տեղեկացրել է, որ քննության են ընդունվել 80 բողոքներ, որոնցից 68%-ը լուծվել է հօգուտ հաճախորդների, եւ հաշտարարի միջնորդությամբ քաղաքացիները ստացել են 29 մլն դրամի հատուցում:
Ըստ Փիրուզ Սարգսյանի, քննության ընդունված 80 բողոքներից 18-ը վերաբերում էին վարկային գործարքներին, 4-ը՝ ավանդային գործարքներին, 18-ը՝ բանկային հաշիվների եւ պլաստիկ քարտերի հետ գործարքներին, 6-ը՝ դրամական փոխանցումներին, 15-ը՝ ԱՊՊԱ-ին եւ 19-ը՝ այլ ապահովագրական ծառայություններին:
Ֆինանսական հաշտարարի հավաստմամբ, ֆինանսական կազմակերպությունների հետ քաղաքացիների վեճերի քննումը նպաստում է ծառայությունների որակի բարձրացմանը: “Օրինակ` վարկային գործարքների վերաբերյալ բողոքներից շատերը վերաբերում էին բանկերի կողմից գրավի իրացմանը՝ առանց հաճախորդին այդ մասին ծանուցման: Բողոքների քննման եւ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համապատասխան քննարկումների արդյունքում այդ պրակտիկան բացառվել է”, - ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:

Financial Ombudsman of Armenia Piruz Sargsyan
Yerevan/Mediamax/. In January-August 2011, the Office of the financial Ombudsman received 525 complaints against financial organizations.
Financial Ombudsman of Armenia Piruz Sargsyan said today that 80 complaints have been examined, 68% of which have been solved in favor of citizens, who received compensation in the amount of AMD 29mln, Mediamax reports.
According to Piruz Sargsyan, 18 out of 80 complaints referred to loan deals, 4- to deposit operations, 18- to operations with bank accounts and plastic cards, 6- to money transfers, 15- to motor vehicle insurance deals and 19- to other insurance services.
According to Piruz Sargsyan, the investigation of disputes between the citizens and financial organizations stimulates the growth of service quality.
“For instance, many complaints on loan deals referred to the sale of citizens’ pledged property without giving relevant notice to the owners. As a result investigation and discussion of complaints with financial organizations this practice has been completely excluded,” Piruz Sargsyan said.