Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. ապրիլին ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2010 ապրիլի հետ համեմատած ավելացել է 7.7%-ով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, 2011թ. սկզբից ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ՀՆԱ աճի/նվազման ցուցանիշի փոխարեն հրապարակում է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը:
Վերջին հաշվետվության համաձայն, տնտեսական ակտիվության աճի ճշտված ցուցանիշը մարտ ամսին կազմել է 0.3% (իսկ չճշտվածը` 0%):
Արդյունաբերական արտադրության ծավալը ապրիլին կազմել է 75 մլրդ 019.4 մլն դրամ`2010 թվականի ապրիլի համեմատ ավելանալով 11%-ով:
Գյուղատնտեսության ոլորտում 2010 թվականի ապրիլ ամսվա համեմատ 0.6% աճ է գրանցվել (35 մլրդ 466.1 մլն.), շինարարության ոլորտում` 16.9% (23 մլրդ. 323 մլն.):
Միջին ամսական աշխատավարձը 2011թ. ապրիլին 2010 թվականի համեմատ աճել է 5.2%-ով եւ կազմել 110 593 դրամ ($296):
2011թ. ապրիլին հայկական արտահանումը աճել է 21%-ով
ՀՀ արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2011թ. ապրիլին կազմել է $449,4 միլիոն կամ 167.9 մլրդ դրամ` 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 19,1%-ով:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքսին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, արտահանման ծավալները ավելացել են 21% -ով` հաշվետու ժամանակաշրջանում կազմելով 41.4 մլրդ դրամ ($110.9 մլն դոլար): Իսկ ներկրման ծավալները 2011 թվականի ապրիլին 2010 թվականի համեմատ ավելացել են 16.6%-ով` կազմելով 126.5 մլրդ դրամ ($338.5 մլն):
Արտաքին առեւտրի հաշվեկշռի դեֆիցիտը 2011 թվականի ապրիլին կազմել է 85.1 մլրդ դրամ (նվազումը փետրվարի համեմատ` 5.4 մլրդ դրամ) կամ $227.6 մլն (նվազումը` $18.3 մլն):

Armenia’s economic activity index in April 2011 increased by 7.7% - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenia’s economic activity index in April 2011 has increased by 7.7%, as compared to April, 2010.
Mediamax reports that since early 2011, instead of publishing the GDP growth and decrease index, the National Statistical Service of Armenia publishes the economic activity index.
According to the latest report, the adjusted index of economic activity growth in March made 0.3% (the non –adjusted index made 0%).
The volume of industrial production in April made AMD 75bln 019.4mln, having increased by 11% as compared to April 2010.
0.6% increase, as compared to April 2010, was marked in the agricultural sector (AMD 35bln 466.1mln), 16.9% was registered in the construction sphere (AMD 23bln 323mln).
The average monthly salary in Armenia in April 2011 has grown by 5.2%, as compared to 2010, thus making AMD 110 593.
In April 2011 Armenian export grew by 21%
Armenia’s foreign trade turnover in April 2011 made $‌449.4mln or AMD 167.9bln, having increased by 19.1% as compared to the same period of 2010.
As Mediamax was told in the National Statistical Service of Armenia today, the export volume grew by 21%, making AMD 41.4bln or $‌110.9mln during the accounting period. The import volume in April 2011 grew by 16.6% as compared to same period of last year, making AMD 126.5bln or $‌338.5mln.
The deficit of foreign trade balance in April 2011 made AMD 85.1bln (decrease, as compared to March, made AMD 5.4bln) or $‌227.6mln (decrease by USD 18.3mln).