Նավթի եւ գազի հայտնաբերման նպատակով ուսումնասիրության լիցենզիաները այսուհետ կտրամադրվեն մրցույթային կարգով - Mediamax.am
3394 դիտում
Նավթի եւ գազի հայտնաբերման նպատակով ուսումնասիրության լիցենզիաները այսուհետ կտրամադրվեն մրցույթային կարգով
ՀՀ կառավարության նիստ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում նավթի եւ գազի հայտնաբերման նպատակով ուսումնասիրության լիցենզիաները այսուհետ կտրամադրվեն մրցույթային կարգով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, համապատասխան որոշումն ընդունվել է այսօր ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում:
Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսեսյանն ասել է, որ մինչ այժմ ռազմավարական նշանակություն ունեցող պինդ օգտակար հանածոների հայտնաբերման նպատակով ուսումնասիրության լիցենզիաները տրամադրվում էին աճուրդային կարգով:
«Նավթն ու գազը ռազմավարական նշանակության հումք են համարվում մեր երկրի համար, ուստի նավթագազաբեր տարածքների տրամադրումը նպատակահարմար է իրականացնել մրցութային կարգով, հաշվի առնելով, որ մրցույթի ժամանակ դիտարկվում են ընկերությունների կողմից ներկայացված ծրագրերը և տնտեսական ներուժը»,- ասել է նախարարը:
Ակնկալվում է, որ սույն որոշումը կնպաստի ավելի հուսալի, առաջատար եւ առավել մեծ ներդրում իրականացնող կազմակերպության ընտրությանը:

From now on, licenses for prospecting oil and gas in Armenia will be provided on the basis of a competition - Mediamax.am
3393 views
From now on, licenses for prospecting oil and gas in Armenia will be provided on the basis of a competition
Government session
Yerevan/Mediamax/. From now on, licenses for prospecting oil and gas in Armenia will be provided on the basis of a competition.
Mediamax reports that the corresponding decision was made at the session of the Armenian government today.
Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Armen Movsisyan said that so far licenses for exploration and prospecting of minerals, which are of strategic importance, have been provided on an auction basis.
“Oil and gas are considered strategic raw materials and the area for their prospecting should be provided on the basis of a competition, taking into account the fact that the programs, provided by companies, and their economic potential, are taken into account during the competition”, Minister said.