GNC-Alfa-ի բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսը վաճառելու հնարավորությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանյան երեք ընկերություններ քննարկում են GNC-Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի ձեռք բերման հնարավորությունը, այսօր գրել է «Կոմերսանտ» թերթը:
Թերթը նշում է, որ ընկերությունը գնահատվում է $‌50-60 մլն, եւ ՄՏՍ-ին, «Ռոստելեկոմ»-ին եւ «Տրանստելեկոմ»-ին մրցակից կարող է լինել France Telecom-ը:
GNC-Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել է, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, արդեն գնման առաջարկներ են ուղարկվել ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել է նա թերթին:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2010թ. հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո ծառայություններ մատուցելու մասին: Համաձայնագիրը նախատեսում է հայաստանյան հաճախորդներին «Ռոստելեկոմ»-ի այնպիսի ծառայությունների տրամադրում, ինչպիսին է IP-տարանցումը, կորպորատիվ հաճախորդների համար ինտերնետային կապը եւ կապուղիների վարձակալությունը:
Հայկ Ֆարամազյանն ասել էր, որ նախատեսվում է Հայաստանում «Ռոստելեկոմ»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնում` նշելով, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
GNC-Alfa-ն համագործակցում է նաեւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի` Հայաստանում ՄՏՍ-ի դուստր ձեռնարկության հետ: 2009թ. վերջին «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը պայմանագիր էր կնքել GNC-Alfa-ի հետ, որի շրջանակներում օպտիկամանրաթելային մալուխ էր ձեռք բերել Երեւանից մինչեւ հայ-վրացական սահման ընկնող հատվածում:

Акционеры GNC-Alfa рассматривают возможность продажи бизнеса
Ереван /Медиамакс/. Три российские компании рассматривают возможность приобретения армянского магистрального оператора GNC-Alfa, пишет сегодня газета «Коммерсант».
Газета отмечает, что стоимость компании оценивается в $‌50-60 млн и конкуренцию МТС, «Ростелеком» и «Транстелеком» (ТТК) может составить France Telecom.
Гендиректор GNC-Alfa Айк Фарамазян подтвердил, что акционеры рассматривают возможность продажи бизнеса целиком или его части. «Мы наняли консультантов, которые будут вести потенциальную сделку. Насколько я знаю, предложения о покупке  уже направлены некоторым российским и европейским компаниям», - сказал он газете.
Медиамакс напоминает, что в октябре 2010 года GNC-Alfa и ОАО «Ростелеком» подписали соглашение о начале предоставления услуг под брендом «Ростелеком» на территории Армении. Соглашение предполагает предоставление армянским клиентам таких услуг «Ростелекома», как IP-транзит, интернет-связь для корпоративных клиентов и предоставление в аренду каналов связи.
Айк Фарамазян говорил тогда, что предполагается расширение линейки услуг «Ростелекома», предоставляемых в Армении, отмечая, что соглашение не предусматривает приобретения «Ростелекомом» активов армянской компании.
GNC-Alfa сотрудничает также с «ВиваСелл-МТС», дочерней компанией МТС в Армении. В конце 2009 года «ВиваСелл-МТС» подписала соглашение с GNC-Alfa,
в рамках которого приобрела оптико-волоконный кабель на отрезке от Еревана до армяно-грузинской границы.