Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիյերմո Տոլոսան այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանը պետք է երկար ճանապարհ անցնի տնտեսության դիվերսիֆիկացման համար»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանի պետական համալսարանում կայացած դասախոսության ընթացքում Գիյերմո Տոլոսան ասել է, որ տնտեսության դիվերսիֆիկացման առանցքային գործոնը պետք է դառնան ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, ծառայությունների որակի բարելավումը եւ պետական ինստիտուտների թափանցիկության բարձրացումը:
«Արձանագրված ցուցանիշներով, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի ընկալման մակարդակով Հայաստանը գերազանցում է մյուս զարգացող երկրների միջին ցուցանիշը, սակայն զիջում է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին»,- ասել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է մաքսային եւ հարկային վարչարարության ոլորտներում բարեփոխումների արագացման անհրաժեշտությունը` մատնանշելով, որ այն դեռեւս զգալիորեն բարդացնում է Հայաստանում բիզնես վարելու գործընթացը:
ԱՄՀ ներկայացուցիչը շեշտել է նաեւ մարդկային կապիտալում եւ աղքատության դեմ պայքարում ինտենսիվ ներդրումների անհրաժեշտությունը` նշելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանը մարդկության զարգացման մակարդակով սկսել է զիջել Հարավային Կովկասի մյուս երկրներին, «մինչդեռ նախկինում այդ ցուցանիշով Հայաստանն ու Ռուսաստանն առաջատարն էին ԱՊՀ-ում»:

Ереван/Медиамакс/. Постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса заявил сегодня, что «Армении следует проделать долгий путь на пути диверсификации своей экономики».
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня с лекцией Ереванском государственном институте, Гиермо Толоса сказал, что ключевым фактором для диверсификации экономики должны стать институциональные реформы, повышение качества услуг и прозрачности государственных институтов.
«По отмеченным показателям, а также по уровью восприятия коррупции Армения опережает средний показатель по другим развивающимся странам, но уступает странам Восточной Европы», - сказал представитель МВФ.
Он отметил необходимость ускорения реформ в области таможенного и налогового администрирования, указав на то, что последние все еще значительно осложняют ведение бизнеса в Армении.
Представитель МВФ отметил также необходимость интенсивных инвестиций в человеческий капитал и борьбу с бедностью, указав на то, что в последние годы Армения стала уступать другим странам Южного Кавказа по уровню человеческого развития, «при том, что ранее по данному показателю Армения и Россия были лидерами в СНГ».