Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիյերմո Տոլոսան այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանը պետք է երկար ճանապարհ անցնի տնտեսության դիվերսիֆիկացման համար»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանի պետական համալսարանում կայացած դասախոսության ընթացքում Գիյերմո Տոլոսան ասել է, որ տնտեսության դիվերսիֆիկացման առանցքային գործոնը պետք է դառնան ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, ծառայությունների որակի բարելավումը եւ պետական ինստիտուտների թափանցիկության բարձրացումը:
«Արձանագրված ցուցանիշներով, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի ընկալման մակարդակով Հայաստանը գերազանցում է մյուս զարգացող երկրների միջին ցուցանիշը, սակայն զիջում է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին»,- ասել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է մաքսային եւ հարկային վարչարարության ոլորտներում բարեփոխումների արագացման անհրաժեշտությունը` մատնանշելով, որ այն դեռեւս զգալիորեն բարդացնում է Հայաստանում բիզնես վարելու գործընթացը:
ԱՄՀ ներկայացուցիչը շեշտել է նաեւ մարդկային կապիտալում եւ աղքատության դեմ պայքարում ինտենսիվ ներդրումների անհրաժեշտությունը` նշելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանը մարդկության զարգացման մակարդակով սկսել է զիջել Հարավային Կովկասի մյուս երկրներին, «մինչդեռ նախկինում այդ ցուցանիշով Հայաստանն ու Ռուսաստանն առաջատարն էին ԱՊՀ-ում»:

Yerevan/Mediamax/. IMF Resident Representative in Armenia Guillermo Tolosa said today that "Armenia should go a long way along the path of diversification of its economy”.
Mediamax reports that, while delivering a lecture in Yerevan State University today, Guillermo Tolosa said that institutional reforms, increase of the quality of services and transparency of governmental institutes should become the key factor for diversification of economy.
“According to the mentioned indices and as to the level of corruption perception, Armenia outstrips the average index of other developing countries, but yields to Eastern Europe”, IMF representative said.
He noted the necessity to speed up reforms in the sphere of customs and tax administration, pointing to the fact that the latter more significantly complicate the process of doing business in Armenia.
IMF representative also noted the need for intensive investments in human capital and struggle against poverty, pointing to the fact that over the past years Armenia has been yielding to other countries of the South Caucasus as to the level of human developments, “while earlier Armenia and Russia were the leaders in CIS as to this index”.