Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ռուսաստանցի պաշտոնակից, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիս-արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը:
Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու համար:

Shoygu promises make efforts to resolve the situation - Mediamax.am
Armenian Defense Ministry press service reports that during the phone conversation, the Armenian minister briefed on the situation in the north-eastern part of the Armenian-Azerbaijani border created after the provocation of the Azerbaijani armed forces on November 16.
Papikyan stressed that the incursion of the units of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia is a gross violation of the provisions of the November 9 trilateral statement and endangers the whole negotiation process.
The Russian defense minister expressed readiness to make every effort to end hostilities, return prisoners of war and resolve the situation.