Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ռուսաստանցի պաշտոնակից, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիս-արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը:
Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու համար:

Шойгу пообещал приложить усилия для разрешения ситуации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня министр обороны Армении Сурен Папикян провел телефонную беседу со своим российским коллегой, генералом армии Сергеем Шойгу.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, в ходе телефонной беседы Папикян представил ситуацию на северо-востоке армяно-азербайджанской границы, сложившуюся в результате провокации  вооруженных сил Азербайджана.
Папикян подчеркнул, что вторжение подразделений азербайджанских вооруженных сил  на суверенную территорию Армении - грубое нарушение положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и ставит под угрозу весь переговорный процесс.
Министр обороны России выразил готовность приложить все усилия для прекращения боевых действий, возвращения военнопленных и урегулирования ситуации.