Սեյրան Օհանյան. կապահովենք Ստեփանակերտի օդանավակայանի թռիչքների անվտանգությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ հակաօդային պաշտպանության ուժերը կապահովեն Ստեփանակերտի օդանավակայան ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքների անվտանգությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը, մեկնաբանելով Ստեփանակերտի օդանավակայան ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները խոցելու մասին Ադրբեջանի ղեկավարության սպառնալիքները, ասել է, որ օդանավակայանի շահագործման վերաբերյալ վերջնական որոշման ընդունումից հետո ՀՀ զինված ուժերը կապահովեն քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքները:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ՀՀ Զինված ԼՂՀ անվտանգության ապահովման երաշխավորն են, ուստի «մենք պատերազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում կիրականացնենք մեր առջեւ դրված խնդիրները»:
«Պատերազմի վերսկսման առիթներ միշտ էլ կարող են լինել՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրությունը եւ Ադրբեջանի ղեկավարության ռազմական հռետորաբանությունը եւ հայատյացությունը, վստահության մթնոլորտի բացակայությունը, սպառազինությունների մրցավազքը: Սակայն, վերլուծելով այսօրվա իրադրությունը, կարող ենք ասել, որ ներկայումս պատերազմի վերսկսման հավանականությունն այնքան էլ մեծ չէ»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Seyran Ohanyan  and Davit Tonoyan
Yerevan/Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan stated today that the Armenian anti-aircraft warfare will ensure the safety of the flights of civil aircrafts to the Stepanakert airport.
Commenting on the threats of the Azerbaijani leadership, Seyran Ohanyan stated that after making a final decision on the operation of the Stepanakert airport, the Armenian Armed Forces will ensure the safety of the flights of the civil aircrafts, Mediamax reports.
The Minister recalled that the Armenian Armed Forces are a guarantee of safety of the Nagorno Karabakh Republic and "we will fulfill out tasks in case the military actions restart".
"There may always be reasons for restarting the war taking into account the military-political situation in the region, military rhetoric and anti-Armenianism of the Azerbaijani leadership and arms race. But analyzing the situation, we may say that there is little possibility of restarting the war as of now", said the Defense Minister.