Սեյրան Օհանյան. կապահովենք Ստեփանակերտի օդանավակայանի թռիչքների անվտանգությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ հակաօդային պաշտպանության ուժերը կապահովեն Ստեփանակերտի օդանավակայան ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքների անվտանգությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը, մեկնաբանելով Ստեփանակերտի օդանավակայան ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները խոցելու մասին Ադրբեջանի ղեկավարության սպառնալիքները, ասել է, որ օդանավակայանի շահագործման վերաբերյալ վերջնական որոշման ընդունումից հետո ՀՀ զինված ուժերը կապահովեն քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքները:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ՀՀ Զինված ԼՂՀ անվտանգության ապահովման երաշխավորն են, ուստի «մենք պատերազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում կիրականացնենք մեր առջեւ դրված խնդիրները»:
«Պատերազմի վերսկսման առիթներ միշտ էլ կարող են լինել՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրությունը եւ Ադրբեջանի ղեկավարության ռազմական հռետորաբանությունը եւ հայատյացությունը, վստահության մթնոլորտի բացակայությունը, սպառազինությունների մրցավազքը: Սակայն, վերլուծելով այսօրվա իրադրությունը, կարող ենք ասել, որ ներկայումս պատերազմի վերսկսման հավանականությունն այնքան էլ մեծ չէ»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Сейран Оганян и Давит Тоноян
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян заявил сегодня, что силы ПВО Армении обеспечат безопасность полетов гражданских самолетов в аэропорт Степанакерта.
Как сообщает Медиамакс, комментируя угрозы руководства Азербайджана, Сейран Оганян заявил, что после принятия окончательного решения об эксплуатации Степанакертского аэропорта, Вооруженные силы Армении будут обеспечивать безопасность полетов гражданских самолетов.
Министр напомнил, что Вооруженные силы Армении являются гарантом безопасности Нагорно-Карабахской Республики, и «мы выполним поставленные перед нами задачи в случае возобновления военных действий».
«Всегда могут быть поводы для возобновления войны, учитывая военно-политическую ситуацию в регионе, военную риторику и армянофобию руководства Азербайджана, гонку вооружений. Однако, анализируя ситуацию, можно сказать, что вероятность возобновления войны сегодня не очень велика», - сказал министр обороны.