Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆը մտադիր են խթանել փորձի փոխանակումը ռազմարդյունաբերության ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սեյրան Օհանյանն այս մասին ասել է այսօր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսի հետ Երեւանում կայացած հանդիպումից հետո:
«Համագործակցությունը ռազմարդյունաբերության ոլորտում նոր ուղղություն է, որտեղ կարող ենք փորձի փոխանակում իրականացնել: Լինելով հետխորհրդային պետություն՝ սպառազինությունների կազմում մենք ունենք հիմնականում խորհրդային միավորներ: Այնուամենայնիվ, մենք կարող ենք փորձի փոխանակում իրականացնել տարբեր առաջատար չափանիշների ներդրման ուղղությամբ, հատկապես՝ հատուկ նշանակության միջոցների օգտագործման»,- ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը հիշեցրել է, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը հիմնականում ընթանում է խաղաղապահ առաքելության եւ պաշտպանական բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում:
Նախարարն ընդգծել է, որ այդ համագործակցության շրջանակներում 200-ից ավելի հայ խաղաղապահներ վերապատրաստվել են Գերմանիայում եւ Ռումինիայում:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said that Armenia and U.S. are going to boost the experience exchange in military industry sphere.
Seyran Ohanyan said this after his meeting with the U.S. Secretary of the Navy Ray Mabus in Yerevan today, Mediamax reports.
"The cooperation in the sphere of military industry is a new area where we can realize experience exchange. As a post-soviet state, we have mainly soviet entities in the armament structure. Anyways, we can realize experience exchange in introducing various foremost standards especially use of means of special purpose", said the Minister.
Seyran Ohanyan recalled that Armenian-U.S. defense cooperation is mainly going on within peacekeeping mission and implementation of defense reforms.
The Minister stressed that within the cooperation, above 200 Armenian peacekeepers underwent re-training in Germany and Romania. According to Seyran Ohanyan, "the cooperation will continue next year as well".