Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆը մտադիր են խթանել փորձի փոխանակումը ռազմարդյունաբերության ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սեյրան Օհանյանն այս մասին ասել է այսօր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսի հետ Երեւանում կայացած հանդիպումից հետո:
«Համագործակցությունը ռազմարդյունաբերության ոլորտում նոր ուղղություն է, որտեղ կարող ենք փորձի փոխանակում իրականացնել: Լինելով հետխորհրդային պետություն՝ սպառազինությունների կազմում մենք ունենք հիմնականում խորհրդային միավորներ: Այնուամենայնիվ, մենք կարող ենք փորձի փոխանակում իրականացնել տարբեր առաջատար չափանիշների ներդրման ուղղությամբ, հատկապես՝ հատուկ նշանակության միջոցների օգտագործման»,- ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը հիշեցրել է, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը հիմնականում ընթանում է խաղաղապահ առաքելության եւ պաշտպանական բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում:
Նախարարն ընդգծել է, որ այդ համագործակցության շրջանակներում 200-ից ավելի հայ խաղաղապահներ վերապատրաստվել են Գերմանիայում եւ Ռումինիայում:

Армения и США намерены стимулировать обмен опытом в сфере военной промышленности
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян заявил, что Армения и США намерены стимулировать обмен опытом в сфере военной промышленности.
Как сообщает Медиамакс, Сейран Оганян заявил об этом сегодня после встречи с секретарем ВМС США Рейем Мабусом в Ереване.
“Сотрудничество в сфере военной промышленности – новое направление, в котором мы можем обменяться опытом. Являясь постсовестским государством, в составе вооружений мы имеем в основном советские единицы. Тем не менее, мы можем выполнять обмен опытом во внедрении различных современных стандартов, особенно в использовании средств специального назначения”, - заявил министр.
Сейран Оганян напомнил, что армяно-американское сотрудничестве в сфере обороны выполняется в основном в рамках миротворческих миссий и оборонных реформ.
Министр подчеркнул, что в рамках данного сотрудничества более 200 армянских миротворцев прошли переподготовку в Германии и Румынии.