ՊՆ ղեկավար. Ադրբեջանը հավելյալ ճնշում է գործադրում Հայաստանի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության` ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները:
Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը նախարարն ասել է, որ Ադրբեջանը նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Ըստ ՊՆ հաղորդագրության, Տոյվո Կլաարը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին եւ պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձեւաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян заявил сегодня, что Азербайджан не выполняет положения 8-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года о возвращении военнопленных и других задержанных.
На встрече со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром министр заявил, что Азербайджан использует этот процесс в политических целях для оказания дополнительного давления на Армению.
Как сообщили в минобороны Армении, Тойво Клаар отметил, что ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и готов внести свой вклад в интенсификацию переговоров в данном формате.