Փաշինյան. Պետք է բարեփոխել բանակը՝ պահելով առողջ ավանդույթները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ բանակի եւ Զինված ուժերի բարեփոխումների անհրաժեշտության կա:
Այս մասին նա նշել է Պաշտպանության նախարարությունում՝ նորանշանակ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին ներկայացնելու ժամանակ։
«Մենք պետք է լրջորեն վերլուծենք տեղի ունեցածը, հասկանանք, թե որտեղ ենք սխալվել, ինչու ենք սխալվել եւ ինչ պետք է անենք այդ սխալներից հետեւություններ անելու համար: Շատ կարեւոր է, որ մեր բանակում եւ Զինված ուժերում եղած առողջ ու մրցունակ ավանդույթները, տրամաբանությունը չվնասելով՝ կարողանանք կառուցել նոր տրամաբանություն, որը հաջողությունների կբերի մեր բանակին, մեր Զինված ուժերին»,- ասել է վարչապետը:
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը իր խոսքում նշել է.
«Մեծարգո պարոն վարչապետ, մեարծարգո պարոն նախարար, ես արդեն հնարավորություն եմ ունեցել իմ հրապարակային խոսքում հայտնել իմ կարծիքը, իմ մոտեցումները: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում անձնակազմին, որի հետ անցկացրեցինք այս դժվարին օրերը: Ունենք խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում»:
Դավիթ Տոնոյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել իր փորձը փոխանցել նորանշանակ նախարարին՝ այս շատ դժվարին ու բախտորոշ փուլում հաղթահարելու բոլոր խնդիրները:
Նորանշանակ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն էլ նշել է, որ պահպանելով բանակում եղած դրականը, կարճ ժամանակում կնախապատրաստի բարեփոխումների փաթեթ։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня о необходимости реформирования Вооруженных сил.
Об этом он сказал в минобороны, представляя новоназначенного министра Вагаршака Арутюняна.
«Нам нужно серьезно проанализировать случившееся, понять, где мы ошиблись и что нам нужно сделать, чтобы сделать выводы из этих ошибок. Очень важно, чтобы мы, не нарушая здоровых традиций наших Вооруженных Сил, смогли построить новую логику, которая принесет новые успехи», - сказал премьер-министр.
Бывший министр обороны Давид Тоноян отметил:
«У меня уже была возможность выразить свое мнение и подходы в своем публичном выступлении. Еще раз спасибо коллективу, с которым мы провели эти трудные дни. У нас есть проблемы, которые необходимо решить как можно скорее»
Давид Тоноян выразил готовность передать свой опыт новоназначенному министру для преодоления всех проблем на этом очень сложном и ответственном этапе.
Новоназначенный министр Вагаршак Арутюнян отметил, что сохранив все положительные традиции, он в сжатые сроки подготовит пакет реформ.