Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը եւ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված ընթացիկ հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը՝ խաղաղապահ ստորաբաժանման արագ եւ արդյունավետ տեղակայման, ինչպես նաեւ զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հայտնաբերման ու փոխանակման աշխատանքները կազմակերպելու համար:
ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը փոխանցում է, որ հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ, որը պետք է զբաղվի փախստականների վերադարձի, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման, զոհված, գերեվարված եւ անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների եւ հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրման հարցերով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անհրաժեշտության դեպքում այս ոլորտում եռակողմ փաստաթուղթ ստորագրել Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջեւ:

Tonoyan and Shoigu discuss situation in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Minister of Defense Davit Tonoyan has discussed the operational situation in Nagorno-Karabakh and matters related to the activities of the Russian peacekeepers with his Russian counterpart Sergei Shoigu.
Davit Tonoyan has thanked Shoigu for quick and efficient deployment of the peacekeepers, as well as for organizing the search and exchange of dead servicemen, captives, hostages and missing persons.
The press service of the Armenia Ministry of Defense has said that the parties made a special emphasis on the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
The Armenian Defense Minister has expressed his support for the establishment of a Russian interdepartmental humanitarian response center in Nagorno-Karabakh, which will deal with the return of refugees, restoration of civilian infrastructure, search for the dead, captives and missing persons and various humanitarian issues, and with coordination of the activities of humanitarian organizations.
The two Ministers of Defense have also agreed that if necessary, a trilateral document can be signed on this between the Ministries of Defense of Russia, Armenia and Azerbaijan.