Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը եւ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված ընթացիկ հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը՝ խաղաղապահ ստորաբաժանման արագ եւ արդյունավետ տեղակայման, ինչպես նաեւ զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հայտնաբերման ու փոխանակման աշխատանքները կազմակերպելու համար:
ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը փոխանցում է, որ հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ, որը պետք է զբաղվի փախստականների վերադարձի, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման, զոհված, գերեվարված եւ անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների եւ հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրման հարցերով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անհրաժեշտության դեպքում այս ոլորտում եռակողմ փաստաթուղթ ստորագրել Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջեւ:

Тоноян и Шойгу обсудили оперативную ситуацию в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян обсудил с министром обороны России, генералом армии Сергеем Шойгу оперативную обстановку на территории Нагорного Карабаха и текущие вопросы, связанные с деятельностью российского миротворческого контингента.
Министр обороны Армении поблагодарил коллегу за быстрое и эффективное развертывание миротворческого контингента, а также за организацию поиска и передачи тел погибших военнослужащих, а также пленных, заложников и пропавших без вести.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, особое внимание было уделено гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
Министр обороны Армении выразил поддержку созданию российского Межведомственного центра гуманитарного реагирования в Нагорном Карабахе, который будет заниматься возвращением беженцев, восстановлением гражданской инфраструктуры, поиском жертв, пленных и пропавших без вести, а также координацией деятельности различных гуманитарных организаций.
Достигнута договоренность о подписании в случае необходимости трехстороннего документа в этой сфере между министерствами обороны России, Армении и Азербайджана.