Դավիթ Տոնոյան․ «Զինված ուժերն արել են անհնարինը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ Արցախում մարտական գործողություններն ամբողջությամբ դադարեցված են:
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրուցում պաշտպանության նախարարն ասել է, որ շատ արագ տեղակայվում են ՌԴ խաղաղապահ ուժերը:
«Տեղակայումն իրականացվում է Հայաստանի տարածքով՝ Գորիս, Լաչին Ստեփանակերտ, որից հետո խաղաղապահ ուժերը կտեղակայվեն ԼՂ սահմանների եւ շփման գծի երկայնքով»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Բանակն արել է առավելագույնը եւ «անհնարինը»
Պաշտպանության նախարարն ասել է, որ վիրավորական է դիտարկում «պարտվողական» պիտակավորումները, «որովհետեւ ՊՆ-ն՝ իր ողջ զինվորականներով եւ քաղաքացիական համակարգով, ողջ զորահավաքային ռեսուրսը, ՀՀ կառավարությունը, Սփյուռքն արել են առավելագույնը, որպեսզի մենք կարողանանք հաջողության հասնել»:
«Աշխարհաքաղաքական իրավիճակն այնպիսին էր, որ սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի ապահովման, մատակարարումների առումով մենք գործել ենք տոտալ բլոկադայի պայմաններում: Այն, ինչ կատարվել է թիկունքային ապահովման, սպառազինության եւ մարտական տեխնիկայի ապահովման տեսանկյունից, կարելի է հերոսամարտ համարել: Արվել է անհնարինը»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նա նշել է, որ ԶՈՒ-ն՝ սկսած ժամկետային պարտադիր ծառայողներից մինչեւ գեներալներ, մոբիլիզացիոն ռեսուրս, կատարել է առավելագույն հնարավորը:
«Առնչվել ենք աշխարհաքաղաքական նոր իրավիճակի հետ»
«Մենք դիմակայել ենք շատ մեծ ուժի: Ադրբեջանին բացահայտ աջակցել Թուրքիան եւ վերջինիս կողմից ներգրավված վարձկան ահաբեկիչները»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
«Սա միայն Ադրբեջանի հետ պայքար չի եղել։ Մենք առնչվել ենք աշխարհաքաղաքական մի նոր իրավիճակի հետ, ընդ որում՝ տարածաշրջանային, այլ ոչ միայն Հարավային Կովկասին վերաբերող»,- նկատել է Դավիթ Տոնոյանը:
Պաշտպանության նախարարը վստահեցրել է, որ «արվել է առավելագույնը»:
«Հայկական կողմն ունեցել է մեծ խնդիր հակառակորդի օդային գերակայության տեսանկյունից, որը ժամանակ առ ժամանակ հաջողվել է չեզոքացնել, բայց 5-րդ սերնդի միջոցները, որ Ադրբեջանն օգտագործել է Թուրքիայի օգնությամբ, գրեթե որոշ դեպքերում անհնարին է դարձրել մեր արձագանքը», - նշել է Դավիթ Տոնոյանը։
«Գլխավոր շտաբն եւ ՊՆ-ն պարբերաբար օպերատիվ իրավիճակը ներկայացրել է երկրի ղեկավարին, իրադրության լուրջ վերլուծության արդյունքում կայացվել է որոշում»,- ասել է նա։
ԶՈՒ ներկայացուցիչները, ըստ Տոնոյանի, հանրությանը պարբերաբեր ներկայացրել են ճիշտ տեղեկություններ.
«Չեմ ընդունում այն մոտեցումը, որ բավարար տեղեկություն չենք տրամադրել ու հասարակության մոտ թյուըմբռնում է եղել»։
Շուշիում մինչեւ վերջին օրը եղել են մեր ուժերը
Անդրադառնալով Շուշիի շուրջ իրականավցած գործողություններին, Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ դրանք եղել են դինամիկ։
«Ինտենսիվ իրականացվոմ էր հրթիռա-հրետակոծություն, օգտագործվում էին հատուկ ուժեր, վարձկաններ, քաղաքը պաշարված էր: Հերոսամարտը շարունակվում էր, մի պահ ունեցել ենք առավելություն, մինչեւ վերջին օրը Շուշիում եղել են մեր ուժերը, բայց սա չի նշանակում, որ նրանք կարող էին ազդեցիկ լինել քաղաքի նկատմամբ ամբողջական վերահսկողությունը վերականգնելու համար»,- ասել է նա։
ԶՈՒ բարեփոխումները շարունակվելու են
Ըստ Դավիթ Տոնոյանի՝ բանակն այս պատերազմից դուրս է գալիս ուժեղ, բավական փորձված, կոփված:
«Մենք շարունակելու ենք Զինված ուժերի բարեփոխումները, սպառազինումը գերժամանակակից միջոցներով, վերանայելու ենք մեր զորահավաքային համակարգը, որը խնդրահարույց էր»,- ասել է նա:
Ներքաղաքական իրավիճակ
«Զինված ուժերը քաղաքական գործընթացներից դուրս են: Ես, որպես պաշտպանության նախարար, միայն ու միայն համախմբման կոչ կանեմ: Այսօր չի կարելի թույլ տալ այնպիսի գործընթացներ, որոնք կարող են վնասել մեր զինված ուժերի գործունեությանն առաջնագծում՝ անգամ խաղաղապահների առկայության դեպքում»:

Давид Тоноян: «Вооруженные силы сделали невозможноe» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян сказал, что военные действия в Арцахе полностью прекращены.
В интервью Общественному ТВ Армении 10 ноября министр обороны заявил, что российские миротворческие силы развертываются очень быстро.
«Дислокация осуществляется через территорию Армении - Горис, Лачин, Степанакерт, после чего миротворческие силы будут размещены вдоль границы Нагорного Карабаха и на линии соприкосновения», - сказал Давид Тоноян.
Армия сделала максимально возможное и «невозможное».
Министр обороны заявил, что считает оскорбительными обвинения в «пораженчестве», поскольку «министерство обороны, весь мобилизационный ресурс, правительство Армении и диаспора сделали все максимально возможное для достижения успеха».
«Однако геополитическая ситуация была такова, что с точки зрения поставок вооружения и военной техники мы действовали в условиях тотальной блокады. То, что было сделано  для тыловой поддержки, обеспечения вооружениями и военной техникой, можно считать героизмом. Было сделано невозможное» - сказал Давид Тоноян.
Он отметил, что Вооруженные силы в полном составе, от призывников до генералов, мобилизовали весь свой ресурс, сделали максимум возможного.
«Мы столкнулись с новой геополитической ситуацией»
«Нам пришлось противостоять огромной силе. Азербайджан открыто поддерживался Турцией и привлеченными ею наемниками-террористами», - сказал Давид Тоноян.
«Это была не просто борьба с Азербайджаном. Мы столкнулись с новой геополитической ситуацией, касающейся не только Южного Кавказа, но и всего региона», - заметил Давид Тоноян.
«Одной из самых больших проблем для армянской стороны было воздушное превосходство противника, фактор которого удавалось время от времени нейтрализовать, однако средства 5-го поколения, применяемые Азербайджаном при поддержке Турции в некоторых случаях практически сводили на нет возможность нашего реагирования», - отметил Давид Тоноян.
«Генштаб и министерство обороны регулярно представляли оперативную обстановку руководству страны. Решение было принято в результате серьезного анализа ситуации», - сказал он.
По словам Тонояна, представители Вооруженных сил регулярно представляли обществу достоверную информацию:
«Я не согласен с утверждениями о том, что мы не предоставляли достаточной информации, в результате чего у людей могло возникнуть ложное преставление о ситуации».
До последнего дня армянские силы были в Шуши
Говоря о военных действиях вокруг Шуши, Давид Тоноян отметил их динамичность.
«Интенсивно велся ракетный обстрел, в боях принимали участие отряды специального назначения и наемники, город был осажден. Шла героическая битва, в определенный момент у нас возникло преимущество. Наши войска находились в Шуши до последнего дня, но этого было недостаточно для восстановления контроля над городом», - сказал он.
Реформы Вооруженных Сил будут продолжаться
По словам Давида Тонояна, «наша армия вышла из этой войны более сильной, опытной и закаленной».
«Мы продолжим реформы Вооруженных Сил, оснастим их суперсовременным вооружением, пересмотрим систему мобилизации, которая имела определенные проблемы»,  - сказал он.
Внутриполитическая ситуация
«Вооруженные силы вне политических процессов. Я, как министр обороны, могу только призвать к единению. Мы не можем допустить процессов, которые могут нанести ущерб нашим вооруженным силам на передовой, даже при условии нахождения там миротворцев», - подчеркнул министр.