Ադրբեջանը թիրախավորում է կենսական նշանակության օբյեկտները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը ռազմաօդային եւ հրետանային ագրեսիվ հարձակումներով նպատակային թիրախավորում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերն ու կենսական նշանակության օբյեկտները։
«Ուսումնասիրությունները ապացուցում են, որ չի դրվում որեւէ տարբերակում քաղաքացիական բնակչության կամ ռազմական օբյեկտների միջեւ՝ իրական վտանգի տակ դնելով բնակչության կյանքը։ Համակարգված հարվածներ են հասցվում խաղաղ բնակչության համար կենսական նշանակություն ունեցող օբյեկտներին՝ կապի միջոցներ, ճանապարհներ եւ այլն»,- ասել է Արման Թաթոյանը։
Նա հայտնել է, որ Արցախի քաղաքացիական խաղաղ բնակչության շրջանում կա 4 զոհ։
«Վտանգված է կանաց, երեխաների ու տարեց մարդկանց կյանքը։ Տասնյակ վիրավորների թվում կան երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ թիրախավորված հարվածներ է հասցվում արդեն նաեւ Հայաստանի քաղաքացիական բնակչությանը։
Արման Թաթոյանն ասել է, որ ատելության եւ բռնության կոչեր են հնչում սոցցանցերում, որոնցից առավել վտանգավոր եւ անվերահսկելին Tik-Tok-ն է, որտեղ թիրախավորվում են երեխաները։ Նա նշել է, որ ընդհանուր առմամբ սոցցանցերում թուրք-ադրբեջանական համակարգված աշխատանք է տարվում։

Азербайджан намеренно целится в жизненно важные объекты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Армении Арман Татоян сообщил сегодня, что Азербайджан наносит целевые авиационные и артиллерийские удары по населенным пунктам и жизненно важным объектам Арцаха.
«Наблюдения показывают, что противник не делает никаких различий между военными объектами и гражданским населением, и жизнь мирных жителей подвергается реальной опасности. Систематические удары наносятся по жизненно важным для гражданского населения объектам - коммуникациям, дорогам и т.д», - сказал Татоян.
Он заявил, что среди мирного населения Арцаха уже 4 погибших.
«Под угрозой находятся жизни женщин, детей и стариков, среди которых уже есть десятки раненых»,- сказал он.
Арман Татоян заявил, что призывы к ненависти и насилию раздаются и в социальных сетях, в частности в Тик-Токе - наиболее опасной и неконтролируемой социальной сети, мишенью которой, в основном, являются дети. Он отметил, что в целом в социальных сетях ведется планомерная турецко-азербайджанская пропаганда.