Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ ծառայողական քննություն է իրականացվում, որի արդյունքում կհասկանան, թե հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանն ինչպես է հայտնվել Ադրբեջանում:
«Մեր նախնական գնահատականն այն է, որ զինծառայողը մոլորվել է եւ հայտնվել հակառակորդի կողմում։ Արդյո՞ք մեր զինծառայողը առեւանգվել է, թե այլ պայմաններ են եղել, պետք է դեռ պարզենք։ Դրանից կախված՝ տարբեր միջազգային կառույցներում տարբեր ձեւաչափերով կաշխատենք», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանը հավելել է՝ այս պահին հայկական կողմի պահանջն է, որ Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելեն հայ սպային:

Tonoyan: IRCS representatives must visit the Armenian captive in Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Davit Tonoyan has announced that an investigation is underway and it will clarify how Armenian army officer Gurgen Alaverdyan ended up in Azerbaijan.
“Our preliminary assessment is that Gurgen Alaverdyan got lost and accidentally crossed the border. We need to find out if he could be kidnapped or if there are previously unknown circumstances. Depending on the results of the investigation, we will work with different international organizations in different formats,” Tonoyan told the press.
Davit Tonoyan has added that currently Armenia demands that representatives of the International Red Cross Society visit the captive Armenian officer in Azerbaijan.