Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ ծառայողական քննություն է իրականացվում, որի արդյունքում կհասկանան, թե հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանն ինչպես է հայտնվել Ադրբեջանում:
«Մեր նախնական գնահատականն այն է, որ զինծառայողը մոլորվել է եւ հայտնվել հակառակորդի կողմում։ Արդյո՞ք մեր զինծառայողը առեւանգվել է, թե այլ պայմաններ են եղել, պետք է դեռ պարզենք։ Դրանից կախված՝ տարբեր միջազգային կառույցներում տարբեր ձեւաչափերով կաշխատենք», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանը հավելել է՝ այս պահին հայկական կողմի պահանջն է, որ Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելեն հայ սպային:

Ереван /Медиамакс. Министр обороны Армении Давид Тоноян сказал сегодня, что по итогам служебного расследования выяснится, каким образом армянский офицер Гурген Алавердян оказался в Азербаджане.
«По нашей первичной оценке, военнослужащий заблудился и оказался на стороне противника. Было ли совершено похищение нашего офицера, или были другие обстоятельства, нам предстоит выяснить. От этого зависит формат нашей работы в различных международных структурах», - сообщил министр журналистам.
Давид Тоноян добавил, что на данный момент армянская сторона требует, чтобы представители Международного комитета Красного Креста посетили армянского офицера.