Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ ասել է, որ «հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում»:
«Մեր նախորդ նիստից հետո տեղի ունեցան տավուշյան հայտնի դեպքերը՝ Տավուշի հաղթական մարտերը, եւ պետք է արձանագրել հետեւյալը. նախորդ ողջ շրջանում Ադրբեջանն ընդունել էր մի այնպիսի կեցվածք, որով Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով չլուծումը, իր կողմից դա չնախաձեռնելը ներկայացնում էր որպես զիջում եւ Հայաստանի, եւ միջազգային հանրության համար: Եվ մենք այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարությանը հորդորում էինք, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով, եւ դա անհեռանկար հռետորաբանություն է: Եվ, ըստ էության, հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին դա եւ ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը սա ընդունի, որովհետեւ նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կարող է արձանագրել, որ ինքը վաղուց այդ հարցը լուծել, ավարտել է»,- իր ելույթում նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ կառուցողական։
«Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, եւ Հայաստանի դիրքորոշումը, ըստ էության, միշտ էլ եղել է սա, ընդ որում՝ անկախ կառավարությունների եւ իշխանությունների քաղաքական ծագումնաբանությունից»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է նաեւ, որ «Թուրքիայի ապակայունացնող եւ ապակառուցողական գործունեությունն էական անհանգստություններ եւ մտահոգություններ է առաջացնում ինչպես Մերձավոր Արեւելքի, այնպես էլ Եվրասիական եւ Եվրոպական տարածաշրջանների մեր գործընկերների մոտ»:
Վարչապետը նաեւ հավելել է, որ Հայաստանն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները:
«Միեւնույն ժամանակ, մենք պետք է խնդիր դնենք մեր առջեւ անվտանգային միջավայրի կառավարելիության մակարդակն ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա, ամեն տարվա հետ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ: Եվ Անվտանգության խորհուրդը հենց այն աշխատանքային ձեւաչափն է, որտեղ այս կարգի հարցերը պետք է քննարկվեն եւ լուծումներ ստանան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: “Tavush clashes proved there is no military solution for Karabakh conflict”
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that “the victorious clashes of July proved that the Karabakh conflict has no military resolution.”
“The incidents in Tavush took place after our previous meeting. I mean the victories of our armed forces in the July clashes, and I have to point out the following: Azerbaijan used to present its choice of not initiating the military resolution of Karabakh conflict as a concession to Armenia and the international community. All this time, we have been calling on the leadership of Azerbaijan not to speak with Armenia from the position of force and with the language of force because it was rhetoric with no prospect. As a matter of fact, our victories in July have proven that and the fact that there is no military solution for the Karabakh conflict. I think it is time for the Azerbaijani leadership to accept that because I have told on multiple occasions that if the Karabakh conflict has a military solution, the people of Artsakh have long resolved the conflict and provided the resolution,” said Nikol Pashinyan.
According to the Prime Minister, Armenia’s stance in the Karabakh matter remains constructive, as it has always been.
“Karabakh conflict must be settled peacefully, through negotiations, and that has always been Armenia’s stance. By the way, it must be so regardless of the origins of the governments and leaders,” said Pashinyan.
He has also noted that “Turkey’s destabilizing and destructive actions have caused concerns among our partners in the Middle East, the Eurasian region, and Europe.”
According to Nikol Pashinyan, Armenia is capable of meeting security challenges.
“At the same time, we must task ourselves with raising the level of the controllability of the security environment weekly, monthly, yearly. The Security Council is exactly the format where we should discuss and resolve issues of this kind,” concluded Nikol Pashinyan.