Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ ասել է, որ «հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում»:
«Մեր նախորդ նիստից հետո տեղի ունեցան տավուշյան հայտնի դեպքերը՝ Տավուշի հաղթական մարտերը, եւ պետք է արձանագրել հետեւյալը. նախորդ ողջ շրջանում Ադրբեջանն ընդունել էր մի այնպիսի կեցվածք, որով Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով չլուծումը, իր կողմից դա չնախաձեռնելը ներկայացնում էր որպես զիջում եւ Հայաստանի, եւ միջազգային հանրության համար: Եվ մենք այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարությանը հորդորում էինք, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով, եւ դա անհեռանկար հռետորաբանություն է: Եվ, ըստ էության, հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին դա եւ ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը սա ընդունի, որովհետեւ նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կարող է արձանագրել, որ ինքը վաղուց այդ հարցը լուծել, ավարտել է»,- իր ելույթում նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ կառուցողական։
«Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, եւ Հայաստանի դիրքորոշումը, ըստ էության, միշտ էլ եղել է սա, ընդ որում՝ անկախ կառավարությունների եւ իշխանությունների քաղաքական ծագումնաբանությունից»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է նաեւ, որ «Թուրքիայի ապակայունացնող եւ ապակառուցողական գործունեությունն էական անհանգստություններ եւ մտահոգություններ է առաջացնում ինչպես Մերձավոր Արեւելքի, այնպես էլ Եվրասիական եւ Եվրոպական տարածաշրջանների մեր գործընկերների մոտ»:
Վարչապետը նաեւ հավելել է, որ Հայաստանն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները:
«Միեւնույն ժամանակ, մենք պետք է խնդիր դնենք մեր առջեւ անվտանգային միջավայրի կառավարելիության մակարդակն ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա, ամեն տարվա հետ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ: Եվ Անվտանգության խորհուրդը հենց այն աշխատանքային ձեւաչափն է, որտեղ այս կարգի հարցերը պետք է քննարկվեն եւ լուծումներ ստանան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: «Бои в Тавуше доказали, что у конфликта нет военного решения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании Совета безопасности, что «победные бои в июле доказали, что у карабахской проблемы нет военного решения».
«После нашего прошлого заседания произошли победные бои в Тавуше и следует отметить следующее: на протяжении всего предыдущего периода Азербайджан занимал позицию, согласно которой невоенное решение карабахского конфликта было уступкой с его стороны как Армении, так и международному сообществу. И все это время мы призывали руководство Азербайджана не разговаривать с Арменией с позиции и языком силы, обьясняя, что подобная риторика ни к чему не приведет. Что, собственно, и доказали победные июльские бои, как и то, что военного решения карабахской проблемы не существует. Думаю, властям Азербайджана пора принять это. Я не раз говорил ранее, что если существует военное решение карабахской проблемы, то народ Арцаха может заявить, что уже давно решил этот вопрос и покончил с ним», - отметил Никол Пашинян.
По мнению премьер-министра, позиция Армении в карабахском вопросе была и остается конструктивной.
«Арцахский вопрос должен быть урегулирован путем мирных переговоров, и позиция Армении, по сути, всегда была такой, независимо от политического происхождения правительств и властей», - сказал он.
Никол Пашинян отметил также, что «дестабилизирующая и деструктивная деятельность Турции вызывает серьезные опасения у наших партнеров как на Ближнем Востоке, так и в евразийском и европейском регионах».
Премьер-министр добавил, что Армения способна принять любой вызов, угрожающий ее безопасности.
«В то же время мы должны поставить перед собой задачу повышать уровень управляемости нашей безопасностью каждую неделю, каждый месяц, каждый год. А Совет безопасности - это тот рабочий формат, где такие вопросы должны обсуждаться и получать решение», - сказал Никол Пашинян.