«Վհուկների որս» չպետք է լինի, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայաստանում օրինականության հաստատումը կատարյալ առաջնահերթություն է բոլորիս համար եւ Հայաստանում օրինականության հաստատման կարեւորագույն օղակներից մեկը ոստիկանությունն է»:
ՀՀ ոստիկանության կոլեգիայի նիստի բացմանը վարչապետը հիշեցրել է՝ ոստիկանության առջեւ դրված հաջորդ խնդիրը կազմակերպված հանցավորության և այս համատեքստում կոռուպցիայի, նման երևույթների ու չարաշահումների դեմ պայքարն է:
«Կրկին ասում եմ, որ խոսքն ամենեւին չի կարող եւ չպետք է լինի այսպես կոչված «վհուկների որսի» մասին, կարծում եմ՝ բոլորս հասկանում ենք, որ խոսքն անգամ չի կարող լինել քաղաքական հետապնդումների, Հայաստանում նոր քաղբանտարկյալներ ունենալու, կասկածելի քրեական գործեր ունենալու, անձնական մոտիվացիաներով մարդկանց հետապնդումների ենթարկելու մասին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաեւ հասարակական կարգի եւ անվտանգության պահպանմանն ու ապահովմանը:
«Ոստիկանության խնդիրն է նաեւ սիրո եւ համերաշխության մթնոլորտը պահպանելը, բայց դա չի նշանակում, որ ոստիկանությունն որեւէ օրինախախտման նկատմամբ պետք է լինի փափուկ, որովհետեւ որեւէ մեկի արտոնյալության կարգավիճակից է խաթարվում սիրո եւ համերաշխության մթնոլորտը»,- ասել է վարչապետը:
Նա ընդգծել է, որ ահազանգեր է ստանում օրինախախտների նկատմամբ Ճանապարհային ոստիկանության մեղմ վերաբերմունքի հետ կապված, որը քաղաքացիների շրջանում դժգոհություն է առաջացնում:
«Ցավոք, Հայաստանում Խորհրդային միության փլուզումից եւ անկախության հաստատումից հետո ժողովրդավարություն եւ ամենաթողություն բառերը շատ դեպքերում հանրային գիտակցության մեջ հավասարվել են իրար: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ ամենաուժեղ իրավակարգերը եւ օրենքի նկատմամբ ամենախիստ պահանջները դրվում են ժողովրդավարական հասարակությունների մեջ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said that "establishment of the rule of law is the absolute priority for all of us, and the police is a key part of that process”.
At the opening of the Armenian Police board meeting, Pashinyan recalled that the second most important task of the police force is the fight against organized crime, corruption in this context, as well as similar phenomena and abuses.
“I repeat that what we mean is not and should never be the so-called “witch hunt”. I think we all understand that there is no place for political persecution and political prisoners in Armenia, no place for questionable criminal cases or persecution motivated by personal reasons,” added Pashinyan.
The Prime Minister touched on maintenance of public order and security as well.
“The police is also tasked with maintaining the environment of love and solidarity, but that does not mean that police officers should be lenient towards any offense, because it is the privileged position of some that disrupts the environment of love and solidarity,” noted Pashinyan.
He highlighted he was receiving complaints about soft treatment of traffic offenders by road traffic police, which caused concerns in the society.
“Unfortunately, the concepts of democracy and permissiveness were often viewed as the same in Armenia after the collapse of the Soviet Union and establishment of independence. However, I would like to point out that the strictest regulations and the strictest requirements to the law can be found in the democratic societies,” said Nikol Pashinyan.