Ռազմական ոստիկանները շուրջօրյա կհերթապահեն «Զվարթնոց»-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2018թ. ամառային զորակոչին ընդառաջ՝ հունիսի 25-ից մինչեւ զորակոչի ավարտը «Զվարթնոց» օդանավակայանում շուրջօրյա ծառայություն են իրականացնելու ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները:
«Միջոցառումը ձեռնարկվել է ՀՀ վարչապետի այն հայտարարության առնչությամբ, որով արտերկրում գտնվող զորակոչային տարիքի բոլոր հայ երիտասարդներին կոչ էր արվել վերադառնալ հայրենիք եւ կատարել իրենց սահմանադրական պարտքը:
Ռազմական ոստիկանները 24 ժամ անընդմեջ գտնվելու են օդանավակայանում` անհրաժեշտության դեպքում արտերկրից ժամանող երիտասարդներին զինվորական ծառայությունից խուսափելու հետեւանքների եւ քրեական հետապնդումից ազատվելու վերաբերյալ հուզող հարցերին պատասխանելու եւ, իհարկե, զինվորագրվելու նպատակով հայրենիք վերադարձածների հետագա գործողությունները ճիշտ կազմակերպելու, ուղղորդելու եւ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ռազմական ոստիկանները հետեւելու են նաեւ, որպեսզի օդանավակայանի տարածքում գտնվող զինծառայողները խստորեն պահպանեն զինվորական համազգեստի կրման կանոնները:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Ministry has announced that ahead of the 2018 army draft, the military police will be on 24/7 duty in Zvartnots Airport from June 25 and until the completion of the draft.
“This measure is taken in regard to the Armenian Prime Minister’s call to all Armenian citizens of draft age, who currently live abroad, to return to the homeland and fulfill their duty.
The military police will be on 24/7 duty in the airport to answer the arriving draftees’ questions on avoiding the draft dodging-related consequences and criminal prosecution and to properly organize further actions of the young people who arrive to fulfill their army service, guide and assist the draftees,” reads the statement.
The military police will also make sure that members of the military, present in the airport, strictly adhere to the rules for wearing military uniform.