Ռազմական ոստիկանները շուրջօրյա կհերթապահեն «Զվարթնոց»-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2018թ. ամառային զորակոչին ընդառաջ՝ հունիսի 25-ից մինչեւ զորակոչի ավարտը «Զվարթնոց» օդանավակայանում շուրջօրյա ծառայություն են իրականացնելու ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները:
«Միջոցառումը ձեռնարկվել է ՀՀ վարչապետի այն հայտարարության առնչությամբ, որով արտերկրում գտնվող զորակոչային տարիքի բոլոր հայ երիտասարդներին կոչ էր արվել վերադառնալ հայրենիք եւ կատարել իրենց սահմանադրական պարտքը:
Ռազմական ոստիկանները 24 ժամ անընդմեջ գտնվելու են օդանավակայանում` անհրաժեշտության դեպքում արտերկրից ժամանող երիտասարդներին զինվորական ծառայությունից խուսափելու հետեւանքների եւ քրեական հետապնդումից ազատվելու վերաբերյալ հուզող հարցերին պատասխանելու եւ, իհարկե, զինվորագրվելու նպատակով հայրենիք վերադարձածների հետագա գործողությունները ճիշտ կազմակերպելու, ուղղորդելու եւ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ռազմական ոստիկանները հետեւելու են նաեւ, որպեսզի օդանավակայանի տարածքում գտնվող զինծառայողները խստորեն պահպանեն զինվորական համազգեստի կրման կանոնները:

Военная полиция будет круглосуточно дежурить в «Звартноц» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство обороны Армении сообщает, что в преддверии летнего призыва 2018 года с 25 июня до окончания призыва сотрудники военной полиции министерства обороны будут осуществлять круглосуточное дежурство в аэропорте «Звартноц».
«Данная мера была предпринята в связи с заявлением премьер-министра, в котором он призвал всех армянских молодых людей призывного возраста, находящихся за рубежом, вернуться на родину и исполнить конституционный долг.
Военная полиция 24 часа непрерывно будет находиться в аэропорту, чтобы в случае необходимости ответить на волнующие вопросы прибывающих из-за рубежа молодых людей о последствиях уклонения от военной службы и освобождения от уголовного преследования, и, конечно, должным образом организовать дальнейшие действия лиц, возвращающихся на родину с целью призыва в армию, и оказать им необходимую помощь»,- говорится в сообщении.
Сотрудники военной полиции будут следить также, чтобы находящиеся на территории аэропорта военнослужащие строго соблюдали правила ношения военной формы.