ԱՄՆ աջակցությամբ ստեղծված «ԶԱՌ» կենտրոնն ավելի է զարգանալու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 31-ին կայացել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողությանը:
Արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրն ու ԱՄՆ-ի Եվրոպական հրամանատարության պլանավորման եւ քաղաքականության դիրեկտորատի տնօրենի  տեղակալ, բրիգադի գեներալ Դաունե Դեսկինսը:
Ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են  ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ:
Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ նորաբաց ուսումնական կենտրոնը հայ-ամերիկյան սերտ փոխգործակցության վկայություններից մեկն է։ ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ապագայում «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնն ավելի է զարգանալու. քննարկվում է տարածքում խաղաղապահ ուժերի ներդաշնակեցման եւ ներուժի ավելացման լրջագույն կենտրոն ստեղծելու ծրագիրը:
«Հայաստանը պետք է հպարտ լինի միջազգային խաղաղապահ գործողություններում իր ունեցած ներդրմամբ: Հայկական զորամիավորումների ներկայությունը Աֆղանստանում, Կոսովոյում եւ Լիբանանում ցույց է տալիս աշխարհն ավելի ապահով դարձնելու Հայաստանի հանձնառությունը», - ասել է Ռաֆիկ Մանսուրը:
«ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանումն է, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքները եւ վերապատրաստումը:
Կենտրոնի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվելու են մի քանի փուլով:
Առաջին փուլում հիմնովին վերանորոգվել է եռահարկ մասնաշենքը:
Շինարարության հաջորդ փուլերի ընթացքում նախատեսվում է ուսումնական կենտրոնի զինվորական կացարանների եւ ճաշարանի կառուցումը:

Созданный при поддержке США учебный центр будет развиваться - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 31 октября состоялась церемония открытия учебного центра «ЗАР» министерства обороны Армении.
В церемонии приняли участие министр обороны Армении Виген Саргсян, вице-посол США Рафик Мансур и заместитель директора директората планирования и политики Европейского командования США, бригадный генерал Дауне Дескинс.
Строительные работы учебного центра были осуществлены при софинансировании американской стороны.
Виген Саргсян отметил, что новый центр - одно из свидетельств тесного армяно-американского сотрудничества. Глава оборонного ведомства Армении выразил убеждение, что учебный центр «ЗАР» будет развиваться. В частности, обсуждается проект создания на базе «ЗАР» серьезного центра по гармонизации миротворческих сил и наращивания потенциала.
«Армения должна гордиться своим вкладом в международные миротворческие операции. Присутствие армянских подразделений в Афганистане, Косово и Ливане демонстрирует миру приверженность Армении делу укреплению безопасности в мире», - заявил Рафик Мансур.
Учебный центр «ЗАР» – основное учебное подразделение миротворческой бригады минобороны Армении. Работы по реконструкции центра ведутся в несколько этапов.
На первом этапе был полностью отремонтирован трехэтажный корпус. На следующих этапах строительства планируется построить казармы и столовую.