ԱՄՆ աջակցությամբ ստեղծված «ԶԱՌ» կենտրոնն ավելի է զարգանալու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 31-ին կայացել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողությանը:
Արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրն ու ԱՄՆ-ի Եվրոպական հրամանատարության պլանավորման եւ քաղաքականության դիրեկտորատի տնօրենի  տեղակալ, բրիգադի գեներալ Դաունե Դեսկինսը:
Ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են  ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ:
Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ նորաբաց ուսումնական կենտրոնը հայ-ամերիկյան սերտ փոխգործակցության վկայություններից մեկն է։ ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ապագայում «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնն ավելի է զարգանալու. քննարկվում է տարածքում խաղաղապահ ուժերի ներդաշնակեցման եւ ներուժի ավելացման լրջագույն կենտրոն ստեղծելու ծրագիրը:
«Հայաստանը պետք է հպարտ լինի միջազգային խաղաղապահ գործողություններում իր ունեցած ներդրմամբ: Հայկական զորամիավորումների ներկայությունը Աֆղանստանում, Կոսովոյում եւ Լիբանանում ցույց է տալիս աշխարհն ավելի ապահով դարձնելու Հայաստանի հանձնառությունը», - ասել է Ռաֆիկ Մանսուրը:
«ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանումն է, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքները եւ վերապատրաստումը:
Կենտրոնի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվելու են մի քանի փուլով:
Առաջին փուլում հիմնովին վերանորոգվել է եռահարկ մասնաշենքը:
Շինարարության հաջորդ փուլերի ընթացքում նախատեսվում է ուսումնական կենտրոնի զինվորական կացարանների եւ ճաշարանի կառուցումը:

Yerevan/Mediamax/. ZAR education center of the Armenian Defense Ministry held the opening ceremony on October 31.
The ceremony was attended by Minister of Defense Vigen Sargsyan, U.S. Embassy Chargé d’Affaires Rafik Mansour and Brigadier General Dawne Deskins, Deputy Director of Partnering and Missile Defense at U.S. European Command.
The American side co-financed construction of the center.
Vigen Sargsyan stated that the newly opened education center is an illustration of Armenian-American cooperation. The minister also shared his confidence that ZAR will advance in the future.
“Armenia should be proud of its contribution to the international peacekeeping activities. Armenian units’ work in Afghanistan, Kosovo and Lebanon show Armenia’s commitment to making the world a safer place,” said Rafik Mansour.
ZAR is the main education center of the Armenian peacekeeping brigade. The brigade holds trainings and re-training courses at the center.
ZAR will be renovated in several stages. In the first stage, the three-storey building was completely renovated. The next stages will include construction of barracks and the canteen.