ԱՄՆ կոնգրեսականները Վիգեն Սարգսյանին պատմել են արցախյան այցի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում էին Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունը եւ Ջեքի Սփիըրը, ինչպես նաեւ կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թուլսի Գեբրդը եւ Ջիմ Սենսենբրեները:
Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանը կոնգրեսականներին է ներկայացրել պաշտպանության ոլորտում ՀՀ եւ ԱՄՆ միջեւ իրականացվող համագործակցության ծրագրերը: Մասնավորապես, բարձր գնահատելով երկու պետությունների միջեւ ձեւավորված քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները եւ ռազմական գերատեսչությունների միջեւ առկա ավանդական գործնական կապերը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է միջազգային խաղաղապահության, ռազմական կրթության, տարբեր ոլորտներում խորհրդատվական եւ փորձագիտական աջակցության եւ այլ ուղղություններով ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օժանդակության կարեւորությունը ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումների եւ զինված ուժերի փոխգործունակության ամրապնդման գործում:
Հյուրերի խնդրանքով պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմատենչ քաղաքականությանն ու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Կոնգրեսականներն իրենց հերթին ՀՀ պաշտպանության նախարարին են ներկայացրել Արցախ կատարած այցի արդյունքները եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակել ջանքեր գործադրել ինչպես հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման ուղղությամբ:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan received the delegation of U.S. Congress members, including Co-chairs of the Congressional Armenian Caucus Frank Pallone and Jackie Speier, as well as Congresswomen Anna Eshoo, Tulsi Gabbard and Congressman Jim Sensenbrenner.
Vigen Sargsyan introduced Congress members to the Armenia-U.S. cooperation programs, expressing appreciation for the high-level political ties between Armenia and U.S., as well as traditional working relations between defense structures.
Vigen Sargsyan attached importance to U.S. consultation and expert support in international peacekeeping operations, military education and other directions, stressing favorable impact on implementation of reforms in Armenian Armed Forces and facilitation of cooperation between Armed Forces of Armenia and the United States.
Upon the guests' request, Vigen Sargsyan touched on the current situation on Armenian-Azerbaijani state border and NK-Azerbaijan Line of Contact, as well as militant strategy adopted by Turkey and Azerbaijan and other issues of mutual interest.
The Congress members introduced Minister Sargsyan to the results of their visit to Artsakh, expressing their commitment to continue putting efforts both for the development of Armenian-American interstate relations and peaceful and rightful settlement of NK issue.