ԱՄՆ կոնգրեսականները Վիգեն Սարգսյանին պատմել են արցախյան այցի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում էին Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունը եւ Ջեքի Սփիըրը, ինչպես նաեւ կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թուլսի Գեբրդը եւ Ջիմ Սենսենբրեները:
Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանը կոնգրեսականներին է ներկայացրել պաշտպանության ոլորտում ՀՀ եւ ԱՄՆ միջեւ իրականացվող համագործակցության ծրագրերը: Մասնավորապես, բարձր գնահատելով երկու պետությունների միջեւ ձեւավորված քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները եւ ռազմական գերատեսչությունների միջեւ առկա ավանդական գործնական կապերը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է միջազգային խաղաղապահության, ռազմական կրթության, տարբեր ոլորտներում խորհրդատվական եւ փորձագիտական աջակցության եւ այլ ուղղություններով ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օժանդակության կարեւորությունը ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումների եւ զինված ուժերի փոխգործունակության ամրապնդման գործում:
Հյուրերի խնդրանքով պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմատենչ քաղաքականությանն ու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Կոնգրեսականներն իրենց հերթին ՀՀ պաշտպանության նախարարին են ներկայացրել Արցախ կատարած այցի արդյունքները եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակել ջանքեր գործադրել ինչպես հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման ուղղությամբ:

Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян принял делегацию из Конгресса США, в составе которой были сопредседатели Группы по армянским делам Фрэнк Палоун и Джеки Спиер, а также конгрессмены Анна Эшу, Тулси Габбард и Джим Сенсенбренер.
Виген Саргсян представил собеседникам программы сотрудничества в оборонной сфере между Арменией и США. В частности, высоко оценив сформированные между двумя государствами отношения высокого политического уровня и имеющиеся между оборонными ведомствами традиционные партнерские связи, министр обороны Армении подчеркнул важность содействия США в сфере международной миротворческой деятельности, военного образования, консультационной и экспертной поддержки в разных областях, а также поддержки в деле проведения реформ в вооруженных силах Армении и укрепления взаимодействия вооруженных сил.
По просьбе гостей глава оборонного ведомства затронул также ситуацию на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения арцахо-азербайджанских сил, воинственную риторику Турции и Азербайджана и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Представители Конгресса в свою очередь представили министру обороны Армении результаты визита в Арцах и выразили готовность продолжить усилия как в деле развития армяно-американских межгосударственных отношений, так и в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта.