Իրավապաշտպանները սպառնում են բանակի միջադեպերի “մեղավոր եւ հովանավոր” ճանաչել ՀՀ նախագահին - Mediamax.am
4551 դիտում
Իրավապաշտպանները սպառնում են բանակի միջադեպերի “մեղավոր եւ հովանավոր” ճանաչել ՀՀ նախագահին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն այսօր ասել է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից 2005-2011թթ. ընթացքում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ ՀՀ Զինված ուժերում զինծառայողների սպանության 306 դեպք է արձանագրվել:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, իրավապաշտպանը տեղեկացրել է նաեւ, որ 2007-2011թթ. արձանագրվել է սպանության 228 դեպք, որից միայն 32-ն են տեղի ունեցել զինադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով: «Այն, ինչ կատարվում է մեր զինված ուժերում, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է, նաեւ մարդու կյանքի իրավունքի խախտում»,- ասել է Արթուր Սաքունցը:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանն անդրադարձել է  զինծառայող Հովհաննես Վարդանյանի դեպքին, որին, ըստ «Չենք լռելու» նախաձեռնության տվյալների, «բանակում հասցրել են խելագարության, ուղարկել հոգեբուժարան, վաղաժամ զորացրել եւ անտերության մատնել»:
«Անպատժելիության մթնոլորտը բերում է նոր զոհերի»,- ասել է Ավետիք Իշխանյանը:
Այսօր կայացած ասուլիսի ընթացքում մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով պահանջում են ՀՀ նախագահ, Գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանից անհապաղ ապահովել 1994 թ-ից մինչ օրս բանակում սպանությունների քրեական գործերի վարույթների ուսումնասիրության կազմակերպումը, խաղաղ պայմաններում մահացած զինծառայողների ընտանիքներին պատճառված վնասի արժանապատիվ փոխհատուցումը:
«Մեկ ամսում գործուն քայլեր չձեռնարկելու պարագայում հայկական բանակում տիրող իրավիճակի համար մեղավոր եւ հովանավոր ենք համարելու ՀՀ Գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանին եւ պահանջելու նրա հրաժարականը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Ереван/Медиамакс/. Руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц заявил сегодня, что со стороны правозащитных организаций в течение 2005-2011гг. по состоянию на 1 сентября в Вооруженных силах Армении было зарегистрировано 306 убийств.
Как сообщает Медиамакс, правозащитник сообщил также, что в 2007-2011гг. было зарегистрировано 228 убийств, из которых лишь 32 произошли по причине нарушения режима прекращения огня. “Происходящее в наших вооруженных силах является грубым нарушением прав человека, а также нарушением права человека на жизнь”,- сказал Артур Сакунц.
Президент офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи в Армении Аветик Ишханян сослался на случай военнослужащего Ованеса Варданяна, которого, согласно данным инициативной группы “Не будем молчать”, “в армии довели до сумасшествия, отправили в психиатрическую больницу, досрочно уволили из армии и бросили на произвол судьбы”.
“Атмосфера безнаказанности приводит к новым жертвам”, - сказал Аветик Ишханян.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции правозащитники выступили с заявлением, в котором потребовали от президента и Верховного главнокомандующего Армении Сержа Саргсяна немедленно обеспечить расследование уголовных дел по произошедшим по сегодняшний день случаям убийств в армии, а также возмещение ущерба семьям погибших в мирных условиях военнослужащих.
“В случае, если в течение месяца не будут предприняты жесткие меры, мы будем считать президента и Верховного главнокомандующего Армении Сержа Саргсяна виновным и спонсором ситуации в армии и будем требовать его отставки”,- говорится в заявлении.