Իրավապաշտպանները սպառնում են բանակի միջադեպերի “մեղավոր եւ հովանավոր” ճանաչել ՀՀ նախագահին - Mediamax.am
4551 դիտում
Իրավապաշտպանները սպառնում են բանակի միջադեպերի “մեղավոր եւ հովանավոր” ճանաչել ՀՀ նախագահին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն այսօր ասել է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից 2005-2011թթ. ընթացքում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ ՀՀ Զինված ուժերում զինծառայողների սպանության 306 դեպք է արձանագրվել:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, իրավապաշտպանը տեղեկացրել է նաեւ, որ 2007-2011թթ. արձանագրվել է սպանության 228 դեպք, որից միայն 32-ն են տեղի ունեցել զինադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով: «Այն, ինչ կատարվում է մեր զինված ուժերում, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է, նաեւ մարդու կյանքի իրավունքի խախտում»,- ասել է Արթուր Սաքունցը:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանն անդրադարձել է  զինծառայող Հովհաննես Վարդանյանի դեպքին, որին, ըստ «Չենք լռելու» նախաձեռնության տվյալների, «բանակում հասցրել են խելագարության, ուղարկել հոգեբուժարան, վաղաժամ զորացրել եւ անտերության մատնել»:
«Անպատժելիության մթնոլորտը բերում է նոր զոհերի»,- ասել է Ավետիք Իշխանյանը:
Այսօր կայացած ասուլիսի ընթացքում մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով պահանջում են ՀՀ նախագահ, Գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանից անհապաղ ապահովել 1994 թ-ից մինչ օրս բանակում սպանությունների քրեական գործերի վարույթների ուսումնասիրության կազմակերպումը, խաղաղ պայմաններում մահացած զինծառայողների ընտանիքներին պատճառված վնասի արժանապատիվ փոխհատուցումը:
«Մեկ ամսում գործուն քայլեր չձեռնարկելու պարագայում հայկական բանակում տիրող իրավիճակի համար մեղավոր եւ հովանավոր ենք համարելու ՀՀ Գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանին եւ պահանջելու նրա հրաժարականը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Human rights defenders threaten to find Armenian President “guilty and sponsor of” incidents in the army - Mediamax.am
Human rights defenders threaten to find Armenian President “guilty and sponsor of” incidents in the army
Yerevan/Mediamax/. Head of Vanadzor office of Helsinki Civil Assembly Artur Sakunts stated today that as of September 1, the human rights defenders of the organization registered 306 murders in the Armenian Armed Forces over the period of 2005-2011.
Human rights defenders also reported that during 2007-2011, 228 murders were registered and only 31 of them were caused by ceasefire violations, Mediamax reports. ''What is going on in our Armed Forces is a gross violation of human rights as well as violation of a human right to life'', said Artur Sakunts.
President of Helsinki Civil Assembly of Armenia Avetik Ishkhanyan referred to the case of Hovhannes Vardanyan, the military serviceman, who ''was driven into madness in the army, sent to mental hospital, dismissed from the army ahead of schedule and  was left to the mercy of fate”, according to the data provided by “We Won’t Keep Silent” initiative group.
“The atmosphere of impunity leads to having new victims”, said Avetik Ishkhanyan.
Addressing the press conference today, the human rights defenders made a joint statement demanding from President and Supreme Commander-in-Chief of Armenia Serzh Sargsyan to immediately embark on investigating the criminal cases on the murders taken place in the army up to now as well as compensating for the damages of the families of military servicemen killed at peace.
''In case no tough measures are taken within a month we will find President and Supreme Commander-in-Chief of Armenia Serzh Sargsyan guilty and sponsor of the situation in the army and will demand his resignation'', the statement reads.