Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը ստեղծվեց
Երեւան: Մեդիամաքս: Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացել «Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն» հիմնադրամը ստեղծելու եւ դրա ղեկավարի պաշտոնում Ալեքսանդր Խաչատուրյանին նշանակելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը:
Հիմնադրամը շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող ոչ առևեւտրային կազմակերպություն է, որը հետապնդում է ՀՀ տնտեսական զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրերի, բարեփոխումների փաթեթների եւ ներդրումային ծրագրերի հավաքագրման, մշակման, վերլուծության, վերանայման, սպասարկման  ու վերահսկողության նպատակներ:
«Սա այն հարթակն է, որտեղ ձեւավորվելու է մեր տեսլականը, մեր հորիզոնները, մեր պատկերացումները երկրի տնտեսության զարգացման մասին», - ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Հիմնադրամի ղեկավար Ալեքսանդր Խաչատուրյանը ս.թ. հոկտեմբերի 4-ին նշանակվել էր ՀՀ վարչապետի օգնականի պաշտոնում:

Правительство Армении создало Центр стратегических инициатив
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня проект решения о создании фонда «Центр стратегических инициатив» и назначению его руководителем Александра Хачатуряна.
Фонд является некоммерческой организацией, не ставящей целью получение прибыли, которая будет заниматься сбором, разработкой, анализом долгосрочных стратегических программ по развитию экономики Армении, пакетов реформ и инвестиционных программ.
«Это та платформа, на которой будет формироваться наше видение, наши горизонты, наши представления о развитии экономики страны», - сказал премьер-министр Карен Карапетян.