ԱԱԾ-ն խոսել է վնասազերծված խմբավորման թիրախների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է, որ օրերս վնասազերծված հանցավոր խմբավորումը հանցագործություններ է ծրագրել քաղաքացիների, պետական, քաղաքական եւ հասարակական գործիչների, իշխանության առանձին ճյուղերի, ինչպես նաեւ մարմինների դեմ:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալ Միքայել Համբարձումյանն ասել է, որ հետաքննության շահերից ելնելով չի կարող մանրամասնել, թե կոնկրետ ում դեմ ինչ հանցագործություններ են ծրագրվել: Նա միայն ասել է, որ ծրագրավորել են սպանություններ՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով:
Միքայել Համբարձումյանի խոսքով՝ խմբավորման գործողությունները հայտնվել են ԱԱԾ աշխատակիցների տեսադաշտում, իսկ վնասազերծումը տեղի է ունեցել նախատեսված հանցագործության կատարումից օրեր առաջ:
«Բացահայտվել է հանցավոր խումբ, որն ունեցել է հստակ ծրագրավորված նպատակներ, մշակված եղանակներ, ընտրված են եղել թիրախներ: Խմբավորումը ֆինանսավորվել է տասնյակ հազարավոր դոլարներով, գումարների ստացման եւ ծագման աղբյուրները պարզվում են»,- ասել է նա:
ԱԱԾ իրականացրած հատուկ գործողության արդյունքում ձերբակալվել է 21 անձ, մեղադրանքներ են առաջադրվել բավարար ապացույցների համակցման հիման վրա:
«Այդ անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն ենք ներկայացնելու: Քննության արդյունքներն ի մի կբերվեն: Նախաքննության հետագա փուլերում ԱԱԾ-ն կանդրադառնա արդեն ձերբակալված եւ տեսադաշտում հայտնված մյուս անձանց գործողություններին, նրանց արարքներին կտրվեն քրեաիրավական լրացուցիչ գնահատականներ: Մեղավորության հարցը կորոշի դատարանը»,- մանրամասնել է ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալը:
Ինչ վերաբերում է վարկածին, թե ձերբակալվածները կապ են ունեցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ, Միքայել Համբարձումյանն ասել է, որ ԱԱԾ-ն գիտի, որ ձերբակալված անձանցից Արթուր Վարդանյանը եղել է Սիրիայի տարածքում, եւ այդ վարկածը քննության է առնվելու:
Միքայել Համբարձումյանը հերքել է պնդումներն այն մասին, որ հանցավոր խմբավորման վնասազերծումը կապված է Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների հետ:

СНБ рассказала о мишенях обезвреженной группировки - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Служба национальной безопасности Армении заявила, что обезвреженная на днях в Ереване преступная группировка планировала преступления против граждан, государственных, политических и общественных деятелей, разных органов власти.
Сегодня на встрече с журналистами замначальника следственного управления СНБ Микаел Амбарцумян сказал, что, исходя из интересов следствия, не может предоставить деталей того, против кого и какие преступления готовились. Он сообщил только, что планировались убийства, чреватые большими жертвами.
По словам Микаела Амбарцумяна, разоружение группировки произошло за несколько дней до запланированного преступления.
«Раскрыта преступная группа, у которой были четко запланированные цели и выбранные мишени. Группировка получала финансирование в размере десятков тысяч долларов. Источники финансирования выясняются», - сказал он.
В результате спецоперации СНБ задержан 21 человек, обвинения предъявлены на основании сопоставления достаточного количества улик.
«Мы представим ходатайство для выбора меры пресечения против этих лиц. Их действия получат дополнительную уголовную оценку. А вопрос виновности будет решаться в суде», - сказал замначальника следственного управления СНБ.
Что касается версии о связи арестованных с террористической группировкой «Исламское государство», Микаел Амбарцумян сказал, что следствие знает о том, что глава группировки Артур Варданян находился на территории Сирии, и такая версия будет проверяться.
Микаел Амбарцумян опроверг утверждения о том, что обезвреживание преступной группировки связано с внутриполитическими процессами в Армении.