ԱԱԾ-ն խոսել է վնասազերծված խմբավորման թիրախների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է, որ օրերս վնասազերծված հանցավոր խմբավորումը հանցագործություններ է ծրագրել քաղաքացիների, պետական, քաղաքական եւ հասարակական գործիչների, իշխանության առանձին ճյուղերի, ինչպես նաեւ մարմինների դեմ:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալ Միքայել Համբարձումյանն ասել է, որ հետաքննության շահերից ելնելով չի կարող մանրամասնել, թե կոնկրետ ում դեմ ինչ հանցագործություններ են ծրագրվել: Նա միայն ասել է, որ ծրագրավորել են սպանություններ՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով:
Միքայել Համբարձումյանի խոսքով՝ խմբավորման գործողությունները հայտնվել են ԱԱԾ աշխատակիցների տեսադաշտում, իսկ վնասազերծումը տեղի է ունեցել նախատեսված հանցագործության կատարումից օրեր առաջ:
«Բացահայտվել է հանցավոր խումբ, որն ունեցել է հստակ ծրագրավորված նպատակներ, մշակված եղանակներ, ընտրված են եղել թիրախներ: Խմբավորումը ֆինանսավորվել է տասնյակ հազարավոր դոլարներով, գումարների ստացման եւ ծագման աղբյուրները պարզվում են»,- ասել է նա:
ԱԱԾ իրականացրած հատուկ գործողության արդյունքում ձերբակալվել է 21 անձ, մեղադրանքներ են առաջադրվել բավարար ապացույցների համակցման հիման վրա:
«Այդ անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն ենք ներկայացնելու: Քննության արդյունքներն ի մի կբերվեն: Նախաքննության հետագա փուլերում ԱԱԾ-ն կանդրադառնա արդեն ձերբակալված եւ տեսադաշտում հայտնված մյուս անձանց գործողություններին, նրանց արարքներին կտրվեն քրեաիրավական լրացուցիչ գնահատականներ: Մեղավորության հարցը կորոշի դատարանը»,- մանրամասնել է ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալը:
Ինչ վերաբերում է վարկածին, թե ձերբակալվածները կապ են ունեցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ, Միքայել Համբարձումյանն ասել է, որ ԱԱԾ-ն գիտի, որ ձերբակալված անձանցից Արթուր Վարդանյանը եղել է Սիրիայի տարածքում, եւ այդ վարկածը քննության է առնվելու:
Միքայել Համբարձումյանը հերքել է պնդումներն այն մասին, որ հանցավոր խմբավորման վնասազերծումը կապված է Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների հետ:

NSC speaks on targets of the disarmed criminal group - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian National Security Service has stated that the recently disarmed criminal group planned a number of crimes against citizens, political and public figures, as well as particular state agencies.
Deputy Chief of Investigation Department of the National Security Service (NSC) Mikael Hambardzumyan has said to journalists today that acting in the interests of the investigation, he cannot detail on the particular crimes and persons that were targeted. He only said that they planned murders that would be dangerous for others as well.
According to Mikael Hambardzumyan, the NSC associates kept track of the gang’s actions and the neutralization took place a few days before the scheduled crime.
''The criminal group which had definite objectives, methods and targets was unveiled. The gang was provided with dozens of hundreds of dollars; the sources of the sums are being clarified'', he said.
As a result of the special operation carried out by the NSC, 21 persons were arrested with the accusations based on comparison of sufficient evidence.
''We will file a motion on application of the preventive punishment against the persons; the results of the investigation will be summed up. In the future phases of the preliminary investigation, the NSC will touch upon the already arrested and other persons' actions, their deeds will be given legal and criminal assessments additionally. Afterwards, the court will decide on their guilt'', he detailed.
As for the conjecture according to which the arrested were allegedly linked to the ISIS terrorist group, Mikael Hambardzumyan said that one of the arrested people, Arthur Vardanyan, was in Syria, and the version will be examined.
Mikael Hambardzumyan has denied the assertions according to which the neutralization of the criminal group was linked to the domestic political processes in Armenia.