Հեշտացվել է վարորդական իրավունք ստանալու կարգը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 14-ից ՀՀ քաղաքացիները վարորդական իրավունք են ստանում նոր հեշտացված ընթացակարգով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական փորձաքննության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արթուր Տոնոյանը:
Նա ասել է, որ վարորդական իրավունք ստանալու համար հարկավոր է ներկայացնել միայն անձը հաստատող փաստաթուղթ, դիմում եւ համապատասխան պետական տուրքի վճարման կտրոն:
Նրա խոսքերով, վարորդական իրավունք ստանալու համար այլեւս հարկավոր չէ ներկայացնել բժշկական հավատարմագրման տեղեկանք («փսիխո»), ինչպես նաեւ ուսումնական հաստատության տեղեկանք` A, B, C կարգերի մեքենա վարող վարորդների համար:
Ոստիկանության փոխգնդապետը նաեւ նշել է, որ առաջին անգամ վարորդական իրավունք ստանալու համար քաղաքացիները պետք է մասնակցեն որակավորման տեսական եւ գործնական քննություններին` կատարելով 28 000 դրամի վճարումներ, իսկ հին վարորդական իրավունքը փոփոխելու դեպքում պետք է կատարեն 12 000 դրամի վճարում:

В Армении упрощена система получения водительских прав
Ереван/Медиамакс/. Граждане Армении с 14 мая получают водительские права по новой упрощенной процедуре.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня начальник Управления учета и технической экспертизы Дорожной полиции Армении, подполковник Артур Тоноян.
Артур Тоноян заявил, что для получения водительских прав необходимо представить только паспорт, заявление и кваитанцию об уплате государственной пошлины.
Водителям машин классов A, B, C отныне для получения водительских прав не требуется предоставлять свидетельство о медицинском исследовании, а также свидетельство из автошколы.
Артур Тоноян отметил, что для получения водительских прав в первый раз граждане должны сдать теоретический и практический экзамены и уплатить госпошлину в размере 28 000 драмов, а в случае замены старых водительских прав - госпошлину в размере  12 000 драмов.