Հեշտացվել է վարորդական իրավունք ստանալու կարգը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 14-ից ՀՀ քաղաքացիները վարորդական իրավունք են ստանում նոր հեշտացված ընթացակարգով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական փորձաքննության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արթուր Տոնոյանը:
Նա ասել է, որ վարորդական իրավունք ստանալու համար հարկավոր է ներկայացնել միայն անձը հաստատող փաստաթուղթ, դիմում եւ համապատասխան պետական տուրքի վճարման կտրոն:
Նրա խոսքերով, վարորդական իրավունք ստանալու համար այլեւս հարկավոր չէ ներկայացնել բժշկական հավատարմագրման տեղեկանք («փսիխո»), ինչպես նաեւ ուսումնական հաստատության տեղեկանք` A, B, C կարգերի մեքենա վարող վարորդների համար:
Ոստիկանության փոխգնդապետը նաեւ նշել է, որ առաջին անգամ վարորդական իրավունք ստանալու համար քաղաքացիները պետք է մասնակցեն որակավորման տեսական եւ գործնական քննություններին` կատարելով 28 000 դրամի վճարումներ, իսկ հին վարորդական իրավունքը փոփոխելու դեպքում պետք է կատարեն 12 000 դրամի վճարում:

System of driving license issuance facilitated in Armenia
Mediamax reports that Head of Registration and Technical Expertise Department of the Armenian Traffic Police, Lieutenant Colonel Artur Tonoyan informed on this today.
Artur Tonoyan stated that in order to receive driving licenses, it is necessary to only present a passport, an application and a receipt for payment of the state duty.
The drivers of A, B, C class cars from now on do not have to present a medical examination certificate and a certificate from the driving school in order to receive a driving license.
Artur Tonoyan noted that in order to receive a driving license for the first time the citizens should pass the theoretical and practical examinations and pay the state duty at the sum of AMD 28 000, and if they are substituting the old driving license with the new one, they should pay a state duty at the volume of AMD 12 000.