Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը կնշվի թուրքական 6 քաղաքներում
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայում աղմուկ առաջացրած «Հայեր, ներեք մեզ» արշավի կազմակերպիչներից մեկը` Չենգիզ Աքթարն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «պատմական հիշողությունը աստիճանաբար վերադառնում է թուրք ժողովրդին»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին նա ասել է այսօր Երեւանում մեկնարկած «Թուրքական հասարակության մեջ Հայոց ցեղասպանության մասին գիտելիքների ձեւավորումը» (Building Awareness of Turkish Society Regarding the Armenian Genocide) միջազգային համաժողովում:
Աքթարի խոսքերով, «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիան դարձավ անկյունաքարային եւ կարեւոր դեր խաղաց «թուրք ժողովրդի հասարակական եւ պատմական հիշողության» վերականգնման գործում:
Փորձագետի գնահատմամբ, թուրքական գյուղերում եւ գավառներում, որտեղ երբեւէ ապրել են հայեր, այդ հիշողությունն ավելի ուժեղ է, քան քաղաքներում: Նա տեղեկացրել է, որ ապրիլի 24-ը` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, այս տարի նախատեսվում է նշել թուրքական 6 քաղաքներում, այդ թվում նաեւ Անկարայում:
«Հայեր, ներեք մեզ» ակցիայի մեկ այլ կազմակերպիչ` գրող Ալի Բայրամօղլուն այսօր հայտարարել է, որ իրենց նպատակն է տարածել պատմական ճշմարտությունը թուրք հասարակության շրջանում: Մեկնաբանելով ակցիան` Բայրամօղլուն հայտարարել է, որ այն տվել է դրական արդյունք եւ կարողացել կոտրել Թուրքիայում ձեւավորված կարծրատիպերը:
Նկատելով, որ իրենք համատեղ աշխատել են մի քանի տարի առաջ սպանված հայ լրագրող Հրանտ Դինքի հետ, փորձագետը հայտարարել է, որ իրենց նպատակն է «Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը» եւ «հայ-թուրքական բարեկամության վերականգնումը»:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, թե ինչու են կազմակերպիչները խուսափել իրենց ուղերձում օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը, Ալի Բայրամօղլուն ասել է. «Մենք պետք է օգտագործեինք այնպիսի բառեր, որ բոլոր ցանկացողները ստորագրեին դրա տակ»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիան նախաձեռնվել էր թուրք մտավորականության մի շարք ներկայացուցիչների կողմից 2008թ. դեկտեմբերին: Հատուկ կայքում հրապարակվել էր հետեւյալ բովանդակությամբ նամակը. «Իմ խիղճը չի կարող համակերպվել այն բանի հետ, որ Մեծ աղետը, որոնց հայերը ենթարկվել են Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին, բախվում է անտարբերության եւ հերքման: Ես չեմ կարող համակերպվել այդ անարդարության հետ: Ես կարեկցում եմ իմ հայ եղբայրների եւ քույրերի ապրումներին ու վշտին եւ նրանցից ներողություն խնդրում»: Ակցիային միացել էր ավելի քան 30 հազար մարդ:

Armenian Genocide Memory Day to be marked in 6 Turkish cities - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. One of the initiators of the much-talked-about campaign “Armenians, Forgive us” in Turkey Chengiz Aktar stated in Yerevan today that “the historical memory is gradually coming back to the Turkish people”.
Mediamax reports that he said this at “Building Awareness of Turkish Society Regarding the Armenian Genocide” international conference, which was launched in Yerevan today.
According to Aktar, “Armenians, Forgive us” campaign became a cornerstone and played an important role in reestablishment of the “public and historical memory of the Turkish people”.
According to the expert’s assessment, in Turkish villages and provinces, where Armenians used to live, this memory is stronger than in cities. He informed that April 24 – the Day of Armenian Genocide Memory – is planned to be marked in 6 Turkish cities in Armenia, including Ankara.
Another initiator of “Armenians, Forgive us” campaign, writer Ali Bayramoglu stated today that their goal is to spread historical truth among the Turkish society. Commenting on the campaign, Bayramoglu stated that it gave a positive result and managed to break the stereotypes, formed in the Turkish society.
Noting that they carried out work together with Armenian journalist Hrant Dink, who was killed a few years ago, the expert stated that their goal is “the recognition of the Armenian Genocide by Turkey” and “reestablishment of Armenian-Turkish friendship”.
Answering the question of Mediamax why the organizers avoided use of “genocide” term in their statement, Ali Bayramoglu stated:
“We had to use such words that each person willing could sign under the statement”.
Mediamax recalls that “Armenians, Forgive us” campaign was initiated by a number of representatives of the Turkish intelligentsia in December, 2008. At the special website a letter was published with the following content: “My conscience cannot reconcile with the fact that the Great catastrophe, which Armenians underwent in Ottoman Empire in 1915, faces indifference and denial. I cannot reconcile with such injustice. I sympathize with the feelings and the grief of my Armenian brothers and sisters, and I apologize to them”. Over 30 thousand people joined the campaign.