Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը կնշվի թուրքական 6 քաղաքներում
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայում աղմուկ առաջացրած «Հայեր, ներեք մեզ» արշավի կազմակերպիչներից մեկը` Չենգիզ Աքթարն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «պատմական հիշողությունը աստիճանաբար վերադառնում է թուրք ժողովրդին»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին նա ասել է այսօր Երեւանում մեկնարկած «Թուրքական հասարակության մեջ Հայոց ցեղասպանության մասին գիտելիքների ձեւավորումը» (Building Awareness of Turkish Society Regarding the Armenian Genocide) միջազգային համաժողովում:
Աքթարի խոսքերով, «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիան դարձավ անկյունաքարային եւ կարեւոր դեր խաղաց «թուրք ժողովրդի հասարակական եւ պատմական հիշողության» վերականգնման գործում:
Փորձագետի գնահատմամբ, թուրքական գյուղերում եւ գավառներում, որտեղ երբեւէ ապրել են հայեր, այդ հիշողությունն ավելի ուժեղ է, քան քաղաքներում: Նա տեղեկացրել է, որ ապրիլի 24-ը` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, այս տարի նախատեսվում է նշել թուրքական 6 քաղաքներում, այդ թվում նաեւ Անկարայում:
«Հայեր, ներեք մեզ» ակցիայի մեկ այլ կազմակերպիչ` գրող Ալի Բայրամօղլուն այսօր հայտարարել է, որ իրենց նպատակն է տարածել պատմական ճշմարտությունը թուրք հասարակության շրջանում: Մեկնաբանելով ակցիան` Բայրամօղլուն հայտարարել է, որ այն տվել է դրական արդյունք եւ կարողացել կոտրել Թուրքիայում ձեւավորված կարծրատիպերը:
Նկատելով, որ իրենք համատեղ աշխատել են մի քանի տարի առաջ սպանված հայ լրագրող Հրանտ Դինքի հետ, փորձագետը հայտարարել է, որ իրենց նպատակն է «Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը» եւ «հայ-թուրքական բարեկամության վերականգնումը»:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, թե ինչու են կազմակերպիչները խուսափել իրենց ուղերձում օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը, Ալի Բայրամօղլուն ասել է. «Մենք պետք է օգտագործեինք այնպիսի բառեր, որ բոլոր ցանկացողները ստորագրեին դրա տակ»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիան նախաձեռնվել էր թուրք մտավորականության մի շարք ներկայացուցիչների կողմից 2008թ. դեկտեմբերին: Հատուկ կայքում հրապարակվել էր հետեւյալ բովանդակությամբ նամակը. «Իմ խիղճը չի կարող համակերպվել այն բանի հետ, որ Մեծ աղետը, որոնց հայերը ենթարկվել են Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին, բախվում է անտարբերության եւ հերքման: Ես չեմ կարող համակերպվել այդ անարդարության հետ: Ես կարեկցում եմ իմ հայ եղբայրների եւ քույրերի ապրումներին ու վշտին եւ նրանցից ներողություն խնդրում»: Ակցիային միացել էր ավելի քան 30 հազար մարդ:

Ереван/Медиамакс/. Один из инициаторов нашумевшей в Турции кампании «Армяне, простите нас» Ченгиз Актар заявил сегодня в Ереване, что «историческая память постепенно возвращается к турецкому народу».
Как сообщает Медиамакс, об этом он сказал на открывшейся сегодня в Ереване международной конференции «Формирование в турецком обществе знания относительно Геноцида армян» (Building Awareness of Turkish Society Regarding the Armenian Genocide).
По словам Актара, акция «Армяне, простите нас» стала краеугольным камнем и сыграла важную роль в восстановлении «общественной и исторической памяти турецкого народа».
По оценке эксперта, в турецких деревнях и провинциях, где когда-то жили армяне, эта память сильнее, чем в городах. Он сообщил, что 24 апреля - день памяти жертв Геноцида армян - в этом году планируется отметить в 6 турецких городах, в том числе и в Анкаре.
Другой инициатор акции «Армяне, простите нас», писатель Али Байрамоглу заявил сегодня, что их целью является распространение исторической правды среди турецкой общественности. Комментируя акцию, Байрамоглу заявил, что она дала положительный результат и смогла сломить сложившиеся в Турции стереотипы.
Заметив, что они проводили работу совместно с убитым несколько лет назад армянским журналистом Грантом Динком, эксперт заявил, что их целью является «признание Геноцида со стороны Турции» и «восстановление армяно-турецкой дружбы».
Отвечая на вопрос Медиамакс, почему организаторы в своем обращении избежали употребления термина «геноцид», Али Байрамоглу заявил:
«Мы должны были использовать такие слова, чтобы каждый желающий подписался бы под обращением».
Медиамакс напоминает, что акция «Армяне, простите нас» была инициирована рядом представителей турецкой интеллигенции в декабре 2008 года. На специальном сайте было опубликовано письмо следующего содержания: «Моя совесть не может примириться с тем, что Великая катастрофа, которой подверглись армяне Османской империи в 1915 году, сталкивается с безразличием и отрицанием. Я не могу смириться с такой несправедливостью. Я сочувствую переживаниям и горю своих армянских братьев и сестёр, и прошу и у них прощения». К акции присоединилось более 30 тысяч человек.