Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի պետական համալսարանում այսօր մեկնարկել է «Հայաստան-Թուրքիա. երկխոսության ուղիների որոնում» երկօրյա միջազգային գիտաժողովը, որը նպատակ ունի մտքերի փոխանակման եւ երկխոսության հարթակ ստեղծել Հայաստանում եւ Թուրքիայում բնակվող հետազոտողների եւ ուսանողների միջեւ։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի քաղաքական, տնտեսական, մամուլի եւ տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Դիրկ Լորենցը, բացելով գիտաժողովը, նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման հարցում շատ կարեւոր է հասարակության ներգրավվածությունը։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Դիրկ Լորենցն ընդգծել է, որ հակամարտության փոխակերպման եւ կայուն խաղաղություն ստեղծման հարցում Ցյուրիխյան արձանագրությունները չի կարելի սպառված համարել։
«Թուրքիայում Սահմանադրական փոփոխություններ եղան, իսկ Հայաստանում նոր խորհրդարան է ձեւավորվել։ Այս համատեքստում հնարավոր է առաջիկայում որեւէ ազդակներ լինեն»,- ասել է նա։
ԵՄ ներկայացուցչի խոսքով՝ «պաշտոնական մակարդակով հաշտեցման ուղիներ գտնելու համար անհրաժեշտություն չկա սպասել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ 1915թ. ողբերգական իրադարձությունների շուրջ եղած տարաձայնությունների կարգավորումներին»։
Հոլանդիայի Ուտրեխտի համալսարանի պատմության ֆակուլտետի դոցենտ, ազգությամբ թուրք Ումիթ Ունգորն էլ Մեդիամաքսին ասել է, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցում չպետք է հույսը դնել քաղաքական գործիչների վրա»։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրներում երկխոսություն ձեւավորելու եւ լավ հարաբերություններ հաստատելու ցանկություն կա։
«Կարծում եմ՝ այս հարցում մենք պետք է մեր կառավարությունների վրա որոշակի ճնշում գործադրենք»,- ասել է թուրք պատմաբանը։
Գիտաժողովն անցկացվում է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին 2-րդ փուլ» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը։

Фото: Делегация ЕС в Армении
Ереван/Медиамакс/. В Ереванском государственном университете сегодня стартовала двухдневная научная конференция «Армения-Турция: поиск путей диалога», цель которой – создать площадку для обмена мнениями и диалога между армянскими и турецкими исследователями и студентами.
Руководитель отдела политики, экономики и информации делегации ЕС в Армении Дирк Лоренц, открывая симпозиум, отметил, что в вопросе улучшения армяно-турецких отношений очень важно участие общества.
В беседе с Медиамакс Дирк Лоренц подчеркнул, что нельзя считать Цюрихские протоколы исчерпанными в вопросе трансформации конфликта и установления стабильного мира.
«В Турции произошли Конституционные изменения, а в Армении сформирован новый парламент. В этом контексте в будущем возможно появление каких-либо сигналов», - сказал он.
По словам представителя ЕС, «чтобы найти пути сближения на официальном уровне не нужно ждать урегулирования карабахского конфликта и устранения разногласий по трагическим событиям 1915 года».
Доцент факультета истории Утрехтского университета (Нидерланды), турок по национальности Умит Унгор сказал Медиамакс, что «в деле налаживания армяно-турецких отношений не стоит полагаться на политиков».
По его словам, в обеих странах есть желание начать диалог и установить хорошие отношения.
«Думаю, в этом вопросе мы должны оказать небольшое давление на наши правительства», - сказал турецкий историк.
Научная конференция проводится в рамках программы «Второй этап поддержки процесса урегулирования Армения-Турция», которая финансируется из средств Европейского союза.